V rámci výtvarného pátku Lidových novin píše Filip Šenk o projektu StartPoint, mezinárodní přehlídce diplomových prací studentů uměleckých vysokých škol z celé Evropy. Prezentace těch nejlepších je aktuálně k vidění v pražském DOXu. Šenk hodnotí výstavu jako rozporuplnou, protože nabízí nevyrovnanou kvalitu děl. A doporučuje, že „by výstavě jednoznačně prospělo, kdyby u oceněných autorů bylo k dispozici vyjádření poroty. Divák by zjistil, co a proč porota považuje za důležité a hodnotné.“
Lidové noviny také upozorňují na výstavu Stanislava Diviše nazvanou V hlavní roli barva. Přehlídku můžete zhlédnout do 31. října v pražské Galerii Václava Špály. Filip Šenk v článku rozebírá Divišovo současné dílo, jeho podobu a možné vlivy jiných umělců. V závěru hodnotí: „Současná podoba Divišovy malby si stále udržuje vysokou úroveň kultivovanosti, zdá se mi, jako kdyby se více vracela k samotné moderně, protože se objevují konstruktivistické motivy a prvky.“
Krátký článek o Detroit Institute of Arts přinášejí opět Lidové noviny. Ve finanční krizi zmítaném Detroitu se totiž objevily úvahy, zda nerozprodat vzácné sbírky muzea a neumořit tak část obrovského dluhu města. Nápad však vyvolal značné pobouření občanů, vedení města i mnoha amerických osobností.
MF DNES informují o reprintu knihy Kinetismus, jejímž autorem je výtvarník, technik a umělecký teoretik Zdeněk Pešánek. Publikace vyšla poprvé v roce 1941, ale v době svého vzniku téměř zapadla. „Až z odstupu mnoha desítek let bylo jeho (Pěšánkovo) praktické i teoretické dílo postupně doceňováno,“ píše Ondřej Bezr.
MF DNES dále zve na výstavu Et Cetera s podtitulkem Téměř 25 let poté, která je nyní k vidění v prostorách Italského kulturního institutu v Praze. Přehlídka představuje díla dvanácti umělců do čtyřiceti let, mezi jinými např. Romana Týce nebo Jakuba Matušky. „Snahou výstavy, je přimět návštěvníky k zamyšlení nad změnami, kterými prošla umělecká tvorba v různých etapách svého vývoje od pádu komunistického režimu,“ píše se v deníku.