K Ceně Jindřicha Chalupeckého i českému konceptuálnímu umění obecně se vyjadřuje Kamila Boháčková v Literárních novinách. Nejdříve si klade otázku, proč potřebujeme k pochopení současného umění „návod“ a vzápětí oceňuje práci Dominika Langa, jehož koncept má vždy „hlavu a patu“. „Lang dokládá, že ne každý koncept je elitářsky zahleděný do sebe. A tudíž má potenciál zaujmout nejen české, ale i zahraniční publikum.“
Jistým způsobem se současné debaty, která vznikla v souvislosti s CJCH dotýká i Pavel Klusák v Lidových novinách v článku o Vladimíru Kokoliovi, jenž je však věnován především jeho hudební tvorbě: „Jediný český umělec, který má zároveň cenu za výtečně vedený kompost, je možná dobrým příspěvkem do debat, zda se současné umění nevzdaluje běžnému životu. S Kokoliou je odpověď jasná: ano a ne.“
V Literárních novinách najdeme článek o malíři Otto Plachtovi, který aktuálně vystavuje ve Východočeské galerii v Pardubicích. Placht dlouhodobě žije a tvoří v peruánské Amazonii a inspiruje se uměním indiánů.
Dále LtN upozorňují na výstavu Proces v Mánesově, která probíhá v aukčním domě Galerie Mánesova 54. Vystavuje zde jednadvacet umělců, kteří jsou spojeni ve Volném sdružení M. Jejich výstava má protestní charakter: „Jak již kdysi konstatoval Jakub Arbes, malé české poměry nejsou nakloněny velkorysým myšlenkám. Mánesáci pro své výstavní aktivity nejenže nezískali státem jim „odcizenou“ budovu, ale marasmus se nezastavil ani v současnosti. Takže výstava nazvaná v kafkovském duchu „Proces v Mánesově“ je jakýmsi podzimním salonem odmítnutých, kde je zastoupeno pět vyloučených a šestnáct na protest proti jejich vyloučení vystoupivších členů spolku.“
Reflex informuje o ocenění svého kreslíře Václava Teichmanna, který v soutěži o nejlepší českou a slovenskou karikaturu skončil mezi třemi nejlepšími autory. Vítězem se stal Jozef „Danglár“ Gertli s ilustracemi pro magazín Forbes. Výstava nejlepších karikaturistů probíhá v pražské Galerii Langhans.
V Reflexu vyšel rozhovor s architektem Osamu Okamurou, který se dotýká jak politického působení architektova staršího bratra, tak i např. jeho působení v časopise ERA 21: „…Architekti většinou kariérně postupují od interiérů přes obytné domy až po velké komplexy. Já vedle mnoha interiérů vlastně postavil jediný dům, ale zrovna, když jsem ho dokončil, začal jsem působit v časopise. Dnes mám pocit, že i díky tomu směřuji více k akademické sféře, ale jsem rád, že jsem se mohl praxi věnovat, protože jsou lidé, kteří se k ní po škole nedostanou vůbec. Současně s tím mě vždy zajímal výzkum, vývoj, progresivní věci…“, říká Osamu Okamura.
Právo upozorňuje na podzimní aukci Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín, která proběhne společně 1. prosince na Žofíně. Aukce možná vstoupí do historie tím, že díky velmi kvalitní nabídce, bude možná poprvé překonána hranice 100 milionů korun v jedné dražbě.