Slovenská nová vlna: 80. léta / GHMP: Dům fotografie / Praha / 17. 12. 2013 – 16. 3. 2014
Slovenská nová vlna / 80. léta
Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník
Kurátoři: Lucia L. Fišerová, Tomáš Pospěch
Pražský dům fotografie, GHMP
Vernisáž: 16. 12. 2013
17. 12. 2013 – 16. 3. 2014
Takzvaná Generace 1960, tedy generace slovenských studentů pražské FAMU, kteří v polovině osmdesátých let výrazně vstoupili na scénu tehdejší československé fotografie a následně ji, plni síly a tvořivosti, zdárně „převedli“ do let devadesátých, se do dějin zapsala pod názvem Slovenská nová vlna. Zatímco později bylo toto označení užíváno i v souvislosti s dalšími slovenskými představiteli inscenované fotografie, v pravém slova smyslu se vztahuje jen na generaci slovenských fotografů, kteří se narodili kolem roku 1960 a spojilo je prostředí pražské Katedry fotografie.
FAMU byla v sedmdesátých a osmdesátých letech jedinou vysokou školou s výukou fotografie ve střední Evropě. Proto je překvapivé, že generace Slovenské nové vlny zůstala nekontaminovaná tradicí české fotografie a na půdě pražské FAMU vyrostla jako osobitý solitér. Skupina „fotografů žijících v Čechách“ nebo „českých fotografů slovenského původu“ je jakýmsi společným kulturním statkem obou států a zajímavým fenoménem při zkoumání vztahů mezi českou a slovenskou fotografií.
Výstavní a publikační projekt českého kurátora a slovenské kurátorky představuje osm autorů dlouhodobě tvořících v Čechách nebo s tímto prostředím stále bezprostředně spjatých: Rudo Prekopa, Vasila Stanka, Tono Stana, Martina Štrbu, Miro Švolíka, Kamila Vargu, Petera Župníka a dnes již nežijícího Jano Pavlíka. Přesto, nebo možná právě proto, že nešlo o organizovanou skupinu s vytyčeným programem, jejich poměrně jednotný vizuální jazyk představoval jeden z prvních projevů fotografické postmoderny u nás.
Důsledná inscenace reality, využívání jazyka metafory a imaginace, narativnost obrazů, technologický eklekticismus nebo přehodnocování žánrových hranic charakterizují tyto díla stejně jako jejich latentní melancholie, obrazový neklid a naléhavost sdělení, někde maskována výrazovou lehkovážností a hravostí. Cílem kurátorů bylo prozkoumat fenomén Slovenské nové vlny a jeho východiska s časovým odstupem téměř tří desetiletí. Stopují genezi vzniku tohoto generačního a do jisté míry i názorového uskupení a snaží se o vymezení jejich osobitého přínosu. Přestože většina zastoupených autorů tvoří a aktivně vystavuje i v současnosti, projekt se soustředí na jejich rané práce, tedy tvorbu z osmdesátých let, úzce související s jejich studiem. Osobitý důraz kladou kurátoři na díla, která nebyla ve své době představevůbec nebo jen okrajově. Projekt rezignuje na tradiční model představení jednotlivých autonomních autorských osobností, místo toho fotografická díla jako celek strukturuje a dále předkládá ke čtení a interpretaci v rámci šesti tematických kapitol.
Tomáš Pospěch, Lucia L. Fišerová