Nové vydání Respektu přináší článek věnovaný výtvarnici Adéle Babanové, která se zabývá především videoartem. V textu jsou zmíněna její nejznámější videa, mezi nimi i aktuální dílo Odkud spadla letuška?, jež se promítá v pražské galerii SPZ. „Její náročné videoinstalace na zdejší scéně vždy vyčnívaly: mají propracované scénáře, jsou výborně natočené a v neposlední řadě skvěle zahrané. Platí to i pro její aktuální dílo.“ píše Jan H. Vitvar.
Týdeník Respekt přináší také překlad článku z The Economist. Tématem textu je rostoucí zájem veřejnosti a tím pádem i muzeí a galerií o moderní umění. To je v současné době velmi žádané – vznikají nové budovy prezentující současné umění, obchodníci s uměním vykazují rekordní zisky.
Na knihu britského novináře Barnabyho Martina Viselec s podtitulem Aj Wej-wej a jeho uvěznění upozorňuje MF DNES. „Styl Barnabyho Martina vyžaduje od čtenáře plné soustředění. Autor vytváří mozaiku historiografických faktů i osobních zkušeností (děním v Číně se dlouhodobě zabývá), které doplňuje Aj Wej-wejovými úvahami i vyprávěním konkrétních zážitků z jeho života,“ zmiňuje autor článku Ondřej Bezr.
Bilanční článek, který stručně shrnuje letošní dění na české, resp. evropské výtvarné scéně, napsal Petr Kováč pro Právo. Jako jedno z největších negativ vnímá skutečnost, že Národní galerie je od letošního jara bez regulérního ředitele. Za pozitivní zprávu například označuje zavedení dobrovolného vstupného do stálých expozic Moravské galerie.