Deníky dnes přinášejí nekrology Jiřího Načeradského, který zemřel ve středu v noci ve věku 73 let. „Načeradského velkým uměleckým tématem byla lidská komedie, naše slabosti i přetvářky a také vnitřní potlačené touhy,“ píše Peter Kováč v Právu. „Drsné a někdy až agresivně působící obrazy připomínají orwellovský svět plný uštvaných a manipulovaných lidí, žijících v jakémsi všeobjímajícím koncentračním táboře. Málokdo dokázal současnosti nastavit tak nekompromisní zrcadlo jako právě Jiří Načeradský – a to ještě s takovou technickou brilancí,“ hodnotí malířovu tvorbu Jiří Machalický v Lidových novinách.
V Lidových novinách naleznete recenzi Jiřího Peňáse na výstavu grafického díla Bohuslava Reynka ve Valdštejnské jízdárně. Podle Peňáse je výstava „jednoduše krásná a v rámci možností tichá a pokorná… Spirituální bohatství Reynkových miniatur je každé jen trochu otevřené mysli a nevyprázdněnému citu srozumitelné a jasné.“
Jindřich Rosendorf informuje v Lidových novinách o otevření zrekonstruovaného interiéru navrženého Adolfem Loosem v Plzni. Dvě místnosti bytu na Klatovské ulici byly vybaveny dokonalými replikami původního nábytku. Interiér bude přístupný v rámci kulturních akcí. Ještě letos by měly být v Plzni dokončeny opravy rovněž dalších dvou Loosových interiérů.
Tomáš Pospiszyl se v Lidových novinách zamýšlí nad dramaturgií některých galerií, v nichž „pomalu mizí tematické, problémové výstavy, výstavy mezigenerační nebo třeba výstavy kombinující české a zahraniční umělce. Nahrazují je přehlídky známých domácích velikánů.“ Což podle Pospiszyla vede k rozdrobení výtvarné kultury „do oslavně biografických kapitol, kde se ztrácí celkové směřování i význam.“
Jan Šída recenzuje v Právu výstavu německého fotografa Thomase Hoepkera v pražské Leica Gallery. Výstava Heartland představuje Ameriku 60. let minulého století „jako tajemnou a mírně mystickou zemi. Možná je to Hoepkerovým neotřelým viděním, možná i svobodomyslným duchem té doby,“ píše Šída a dává výstavě 90%.
Jihomoravské vydání Deníku zve na dvě nové výstavy brněnského Domu umění. První je fotografická výstava Retrospektiva, která představuje čtyřiašedesátiletou éru oddělení fotografie na brněnské Škole uměleckých řemesel. Druhou z nových výstav je prezentace objektů Oldřicha Moryse nazvaná Těžký balet. Severočeské vydání Deníku pak zve na přehlídku Pavla Nešlehy v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích. Výstava je zaměřena na malířskou a kreslířskou tvorbu z období 1977 – 2000, jejímž společným tématem se stalo světlo.
Ve víkendové příloze Hospodářských novin si můžete přečíst rozsáhlý článek Nadi Klevisové věnovaný současnému trhu s umění.