Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča otvára v Žiline od 18. – 22. júna dvere do sveta animácie. Predstaví to najlepšie, čo vo svetovej produkcii v poslednom období vzniklo. Festival však nie je len o filmoch, ale aj o prednáškach, workshopoch, diskusiách, koncertoch či výstavách. Riaditeľkám festivalu Eve Pavlovičovej a Jane Slezákovej položila Mária Hejtmánková niekoľko otázok.
Na čo sa môžeme z programu Fest Anče najviac tešiť?
Eva: Najvýnimočnejšími časťami programu sú vždy filmy a medzinárodní hostia. Tak ako vždy bude program Fest Anča obohatený o komentované projekcie – masterclassy. K tým najatraktívnejším bude patriť masterclass švajčiarskeho majstra animácie Georgesa Schwizgebela. Jeho animácie sú výrazne napojené na maľbu a hudbu. Jedným ťahom štetca dokáže vytvoriť kompletný lyrický vesmír. Každý z obrazov na seba silno vizuálne nadväzuje a spoločne ľahko prekonávajú časové a priestorové limity. Ďalšiu zaujímavú prednášku bude mať nórsko-francúzsky hudobný skladateľ Olav Lervik, jeden zo zakladateľov European Film Philharmonic Institute, kde pracoval aj na projekte „Matrix live – Film in Concert“.
Jana: Ďalšiu prehliadku tvorby spojenú s diskusiou bude mať nemecký animátor Max Hattler, ktorý sa okrem filmu venuje aj video inštaláciám, a živým audiovizálnym performance. Video inštalácie robil napríklad ku koncertom Basement Jaxx, Diplo, Pixelord, The Egg, Ladyscraper atď. Fest Anča ponúkne aj špeciálny zážitok v podobe premietania najstaršieho zachovaného celovečerného animovaného filmu na svete nemeckej režisérky Lotte Reiniger s názvom Dobrodružstvá princa Achmeda, pre ktorý skomponoval hudbu Stroon.
Eva: Keďže ani nás nenecháva dianie na Ukrajine chladnými, rozhodli sme sa v rámci programu vyjadriť podporu Ukrajincom v ich nezávideniahodnej situácii formou premietania ukrajinských avatgardných filmov zo začiatku 20. storočia v spolupráci s ukrajinským národným centrom Alexandra Dovženka. Filmy budú so živou hudobnou performance, ktorú špeciálne pre túto príležitosť vytvorí Karaoke Tundra, pôvodom tiež z Ukrajiny.
Čím bude tento ročník odlišný od tých predchádzajúcich?
Jana: V podstate všetkým, ale hlavne prístupom nového dramaturga Maroša Broja. Opäť predstavíme najčerstvejšie filmy za posledné dva roky, ktoré nemajú veľkú šancu dostať sa do oficiálnej distribúcie. Najrozsiahlejším dramaturgickým celkom bude fokus na nemecky hovoriace krajiny. Pôjde o prierez nemeckým animovaným filmom pod kurátorským vedením riaditeľa festivalu animovaných filmov Trickfilmfest Stuttgart Ulricha Wegenasta. Predstaví avantgardné hnutia, nacistickú propagandu, angažovanú tvorbu a underground, experiment či reklamu a videoklip, ktoré komplexne pokrývajú a vytvárajú reprezentatívny obraz národnej animačnej scény.
Eva: Thomas Renoldner sa dlhodobo venuje tvorbe experimentálnych animovaných a hraných filmov, za ktoré získal niekoľko významných ocenení. Okrem tvorby pôsobí aj ako kurátor a filmový dramaturg. Na Fest Anči uvedieme jeho dramaturgický výber Rakúskej post-avantgardnej animácie, ktorá pozostáva z najkvalitnejších a najinovatívnejších experimentálnych filmov, aké vznikli na rakúskej pôde v rokoch 2009 až 2012. Výber reprezentuje majstrovstvo rakúskych tvorcov v oblasti experimentu a koncepčne orientovaného filmu a animácie. Tvorba tohto typu stavia rakúske diela v medzinárodnom kontexte na jednu zo svetových špičiek.
Jana: Švajčiarský fokus zas predstaví výber najlepších švajčiarskych filmov v období od 1990 – 1999, 2000 – 2010 a 2011 – 2012 v troch samostatných sekciách. Čerešničkou bude profil Georgesa Schwizgebela a Ernesta Ansore-a, ktorý mimochodom zomrel v januári tohto roku. Schwizgebel sa preslávil svojimi filmami, ktoré robí technikou totálnej animácie. Ernest Ansorge bol zasa etablovaný autor s rozsiahlou filmografiou a tvoril technikou pieskovej animácie.
Fest Anča je však známa, že nie je len o filmoch. Načo sa ešte môžeme tešiť?
Eva: Jednoznačne na Game days, ktoré spolu s nami organizuje slovenský najčítanejší portál o hrách Sector.sk. Budú venované prevažne českým a slovenským videohrám vo všetkých ich podobách. Predstavíme ich pomocou prednášok, prezentácií ale aj filmov.
Jana: Anička myslí aj na hudbu-chtivých návštevníkov, takže bude opäť silný aj hudobný program. Vystúpi formácia The Global Optimistic so speváčkou Tante Elza. Jedným z ich najväčších úspechov je účasť na Sziget festivale štyri (!) roky za sebou! Sobotňajší večer roztancuje všetkých veľký bavič Ventolín. A ešte spomeniem našu osvedčenú a obľúbenú divácku súťaž Animation Karaoke Battle, ktorá je mimochodom veľmi žiadaná a úspešne cestuje po okolitých festivaloch aj v zahraničí.
Eva: Každého, kto má šikovné aj nešikovné ručičky a rád skúša nové veci, určite príjemne prekvapia workshopy.
Myslí vo svojom programe Fest Anča aj na profesionálne publikum?
Eva: Profesionálni animátori dostanú jedinečnú možnosť prezentovať sa v rámci Pitching fóra, ktoré organizujeme v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a Asociáciou producentov animovaných filmov. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že nielen animátori odprezentujú svoje portfóliá a pripravované projekty, ale priestor na prezentovanie dostane aj Rozhlas a televízia Slovenska, Audiovizuály fond a Creative Europe Desk Slovakia pre objasnenie možností financovania animovaného filmu na Slovensku.
O Fest Anči sa hovorí, že je výnimočná svojou letnou festivalovou atmosférou, kde sa človek jednoducho nenudí. Môžeme ju pokojne označiť aj ako rodinný festival? Ak áno, na čo sa teda môžu tešiť tí diváci, ktorí prídu s deťmi?
Jana: Festival sme rozšírili o jeden festivalový deň – stredu, ktorý bude celý venovaný iba deťom. Medzi celovečerákmi sa objaví nádherný brazílsky film Chlapec a svet (O menino e mundo) režiséra Alê Abreu, ktorý si určite vychutnajú aj rodičia. Riaditeľky festivalu ho už videli trikrát (smiech). Je bez dialógov a s veľmi chytľavou hudbou, takže sa nikto nemusí báť, že by mu nerozumel. Lahôdkou bude aj prierez československou večerníčkovou tvorbou 60-tych až 70-tych rokov, ktorú nám na kľúč zostavil študent umeleckej kritiky a audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU Marek Kuzmin. Všetci mačičkári by nemali zaváhať pri sekcii Simon’s cat, kde sa podaril „nádherne“ vykresliť Simonov kocúr vo všetkých svojich zákerných podobách. Filmy do sekcie vyberala tiež poslucháčka audiovizuálnych štúdií Lea Krišková. Zaujímavosťou, hlavne pre pedagógov, bude prezentácia edukačného softvéru Výlety Šaša Tomáša, ktorý sa primárne zameriava na rozvoj logického myslenia detí, ale aj ich schopností a zručností riešiť problémy.