Hospodářské noviny přinášejí speciální přílohu věnovanou Ceně Jindřicha Chalupeckého. První ze šesti článků představuje letošní finalisty a nastiňuje program. V dalších textech Marek Pokorný píše o historii ceny a přináší profil samotného Jindřicha Chalupeckého. Jan Skřivánek se zamýšlí nad tím, jaký má cena pro laureáty význam, co se jejich pozice na trhu umění týče. Ivan Hartman zpovídal Štěpána Ašera, generálního ředitele J&T banky, která Chalupeckého cenu podporuje. Magdalena Čechlovská vedla interview s kurátorem a členem poroty Christianem Rattemeyerem z New Yorku.
Filip Šenk z Lidových novin upozorňuje na výstavu Svět chce být klamán s podtitulem Fikce a mystifikace v umění 19. století, která je do 5. května k vidění v Západočeské galerii v Plzni. Na přehlídce jsou prezentována díla klasiků českého umění v nových a netypických výkladových kontextech. „Svět chce být klamán je výstava skromná, chytrá a vtipná,“ píše Šenk. Expozice je rozdělena do tří hlavních obsahových částí. První nese název Inspirující a provokující Rukopisy, druhá je zaměřena na obrazové klamy, v posledním oddíle Dějiny jinak se autoři výstavy „soustředí na konvenční čtení historické malby“.
Lidové noviny také připomínají výstavu Poezie redukce, která je aktuálně ke zhlédnutí ve vídeňském Muzeu moderního umění a která představuje minimalismus, konceptualismus a land art. K vidění jsou například díla minimalistu Sola Lewitta a Michelangela Pistoletta, konceptualistů Josepha Kossutha a Bruce Naumana, z landartistů si můžete prohlédnout práce Roberta Smithsona nebo Richarda Longa.
Právo zve na výstavu mistra české litografie Vladimíra Suchánka, která se u příležitosti jeho osmdesátin koná v Císařské konírně na Pražském hradě. Přehlídka s názvem Melancholická ulita je průřezem Suchánkovou tvorbou od padesátých let po současnost. „Myslím, že je dobře, že mé jubileum provází výstava. Vlastně největší, jakou jsem kdy v životě měl. Jednak mě její příprava zaměstnala natolik, že jsem neměl čas přemýšlet o věku, jednak mohu vidět svou celoživotní tvorbu – i když jen v kusém výběru – s časovým odstupem,“ říká v rozhovoru k výstavě Vladimír Suchánek.