Tretia kultúra / Bunker – Nitrianska galéria / Župné námestie 3 / Nitra / 21. 3. – 5. 5. 2013
Tretia kultúra
Autori: Verena Kaminiarz (DE), Michal Marenčík (SK), Julia Reodica (US)
Kurátorka: Martina Ivičič
Vernisáž výstavy: štvrtok, 21. marca 2013 o 18:00
Výstava potrvá do 5. mája 2013
Miesto konania výstavy: Bunker – Nitrianska galéria, Župné námestie 3, 949 01 Nitra
Na prelome storočí sa dostalo aj s pomocou popularizácie vedy výdatnej pozornosti biotechnologickému výskumu. Prelomovou udalosťou bolo modifikovanie laboratórnej myšky známej ako Earmouse, ktorej v roku 1997 implantovali chrupavku z hovädzích buniek v tvare ľudského ucha do chrbta. Následne sa začalo rozširovať umenie pracujúce so živým médiom, využívajúce biotechnológie a vedecké postupy na tvorbu umeleckých projektov.
Je skutočne umenie tak vyprázdnené, že potrebuje zasahovať v biologických laboratóriách do živých buniek, tkanív a DNA? Je veda záchranou súčasného umenia? Alebo je umenie spásou vedy? O aký vzťah kolaborácie umenia a vedy tu ide a aká je úloha umelcov a vedcov v spoločných transdisciplinárnych projektoch? Umenie a veda sú vzájomne prepojené obory, ktorých spolupráca sprevádza ľudstvo už od nepamäti. S rozšírením (bio)technológií a v dôsledku popularizácie vedy dochádza na poli humanitných a prírodných vied k vzniku fenoménu tzv. tretej kultúry. Ide o vznik novej vedeckej kultúry, v ktorej populárni vedci a umelci s vedeckým pozadím komunikujú priamo s publikom. Tretia kultúra je pop-kultúra založená na (bio)technológii, ktorá sa šíri aj prostredníctvom bioartových diel.
Výstava 3rd CULTure minimalistickým spôsobom odkazuje na dôležité (historické) míľniky vedúce ku vzniku bioartu. Pripomína tak významný počin prvého genetika Gregora Mendela, ktorý ako opát v brnianskom kláštore uskutočnil svoje prvé genetické pokusy, keď skúmal pravidlá dedenia pri krížení hybridov hrachu. Myš s implantovaným uchom, ktorá akoby odštartovala masívny nástup využívania biotechnológií aj na umelecké účely, znázorňuje 3D print, ktorého autorom je mladý umelec Michal Marenčík z viedenskej Universität für angewandte Kunst. Zoči-voči tejto umelej myši groteskne stojí živá myš, pôsobiaca priam existencialisticky v tejto obskúrnej situácii – inštalácii. Petriho misky sa stali akýmsi pop-symbolom tretej kultúry, ktorá sa snaží odhaľovať niekedy až mysteriózne pôsobiace bio(techno)logické postupy. Ich transparentnosť v priestore odkazuje jednak k úlohe tretej kultúry sprístupňovať vedecké poznatky verejnosti, na druhej strane sa ich priezračnosť, až neviditeľnosť dá čítať aj v zmysle stále veľmi nezreteľných a pre publikum nezrozumiteľných, vedecko-umeleckých, transdisciplinárnych projektov.
Inštaláciu dopĺňajú dva krátke videozáznamy, ktoré sú ukážkou dvoch odlišných prístupov autoriek k reflexii biotech. Julia Reodica (hymNext Designer Hymen Series) vytvára pomocou kultivácie buniek svojho vlastného tela nové skulptúry, Verena Kaminiarz (Ich vergleiche mich zu dir), naopak subverzívne zasahuje do života pásomnice.
Viac tu.