Jan Vitvar se v Respektu věnuje finalistům Chalupeckého ceny, jejichž přehlídka se letos po dvanácti letech vrátí do Národní galerie. Oproti loňskému ročníku, ve kterém poměrně překvapivě zvítězil malíř, jsou všichni letošní finalisté představiteli konceptuálního umění: „Riziko takového složení finalistů je jasné: až koncem září začne jejich společná výstava ve Veletržním paláci, jež rozhodne o vítězi, je pravděpodobné, že prezentované konceptuální projekty si budou značně podobné. Nedá se čekat podobně sympatická pestrost jednotlivých přístupů k umělecké tvorbě, jakou se vykazovaly poslední ročníky Chalupeckého ceny.“
Ve svém druhém článku Jan Vitvar představuje monografii Františka Drtikola, která vyšla tři roky po smrti autorky Anny Fárové, jež Drtikolovu zapomenutou pozůstalost objevila v depozitáři a systematicky se jí od 70. let věnovala. Dvousvazková kniha byla mimo jiné velmi pečlivě graficky zpracována, aby se fotografie reprodukované ve velikosti jedna ku jedné do nejvíce blížily originálům.
V severomoravském Deníku vyšel rozhovor s Ladislavem Kesnerem, který se objasňuje situaci kolem městské galerie v Ostravě, která by měla vzniknout v Trojhalí Karolina a centru Gong. O tomto plánu se vedou bouřlivé diskuse, protože části veřejnosti se nelíbí, že galerie nebude fungovat jako příspěvková organizace, ale sdružení, jehož členem je město, kraj a sdružení Dolní oblast Vítkovice. Doc. Kesner k tomu říká: Není důvod, proč by právní uspořádání galerie nemohlo být tak, jak je. Zejména když alternativa, kterou kritici navrhují, je sice ideální, ale znamenalo by to, že by město muselo zřídit novou příspěvkovou organizaci a najít ve svém rozpočtu řádově desítky až stovky milionů korun, aby postavilo jiný prostor pro galerii než ten, který se nabízí v Gongu. Řešení, které vzniklo, není potenciálně něco, co by představovalo riziko nebo důvod k obavám… V Ostravě jsou unikátní předpoklady pro to, aby vznikla městská galerie, která bude mít skutečně středoevropské ambice.“