Quantcast
Channel: Artalk.cz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 18668

TZ: Eugenio Percossi

$
0
0

zm11


Eugenio Percossi / After Van Gogh / Enrance Gallery / Praha / 21. 3. – 14. 4. 2013

zm11

Eugenio Percossi / After Van Gogh

Entrance Talk a vernisáž: 20. 3. 2013 / 19.00

Výstava: 21. 3. 2013 – 14. 4. 2013

Otevřeno: čt–ne 12.00–18.00

V Česku domestikovaný intermediální umělec italského původu Eugenio Percossi (1974) je důkazem toho, že v umění nejsou důležité hranice, ale jen mít co říct a vědět jak. Jeho umění je ze všeho nejvíc uměním přežít, a to především sebe sama, svoje problémy a nejistoty. Percossi tak velmi subtilním a emotivním způsobem často tematizuje právě své úzkosti a deprese, které u něj vedly k několika pokusům o sebevraždu. Nedílnou součástí jeho tvorby jsou i série autoportrétů, které mají nejrůznější podobu od proleženého sofa, přes osobní archiv neuroticky zdeformovaných drobností, po rozměrná plátna ručně popsaná tisícovkami drobných opakujících se sdělení. Do této linie zapadá i cyklus s hypertoxickými rostlinami oleandru, které Percossi doplnil expresivními autoportréty z plastelíny a nazval ho After Van Gogh. Jeho záběr ještě rozšiřují obrazy věcí, které Eugenia zástupně reprezentují právě v období psychických propadů, jako jsou televizní ovladač, krabičky antidepresiv nebo joint. Podobizny zachovávají pastózní charakter Vincentovy malby stejně jako jeho výraznou barevnost, ale namísto „vysoké“ olejomalby pracují s materiálem, který je příznačný pro dětskou tvorbu a už samo jeho použití podvědomě vzbuzuje zlehčující úsměv.

Ani postimpresionická superstar není zvolena náhodou. Neslouží Percossimu tendenčně jako obvyklá ikona průkopníka moderního umění nebo ztělesnění romantizující představy o silném uměleckém osudu, ale naopak čistě jako prototyp neúspěšného člověka, losera zmítaného pochybnostmi a osobními běsy, který si nakonec sám vzal život. S Percossim jej kromě pocitů beznaděje spojuje právě zaujetí vlastní tváří. Jeho umělecký výzkum tak zjednodušeně řečeno představuje paralelní cestu, na níž zkouší hledat skrytou přítomnost smrti zakletou do zrcadlení reality svého já.

Práce Eugenia Percossiho jsou často těsně svázané s ikonografií osobního života a jiné to není ani v tomto případě. Svůj podivný význam tak má samozřejmě i samotný oleandr – krásná a tradičně dekorativní rostlina-zbraň, kterou se Eugenio proti sobě neúspěšně pokusil obrátit. Další charakteristickou vlastností jeho tvorby je fakt, že je racionální i emotivní zároveň. Nedá mi proto nenapsat, že zatímco rozhodnutí odejít z tohoto světa se rodí v mozku, jedy oleandru působí naopak přímo na srdce.

Text: Radek Wohlmuth


Viewing all articles
Browse latest Browse all 18668

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4