Dlouho očekávaná výstava „Bohumil Kubišta a české umění 1905‒2013“ začala / Galerie výtvarného umění v Ostravě / Ostrava / 2. 10. 2014
Zářivý krystal. Bohumil Kubišta a české umění / 1905-2013 / Průniky / Střety / Přesahy
Prestižní výstavní projekt „Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 1905‒2013 / Průniky / Střety / Přesahy“ byl slavnostně zahájen ve čtvrtek 2. října 2014 v ostravském Domě umění. Galerie výtvarného umění v Ostravě jej připravovala ve spolupráci s Národní galerií v Praze a předními českými kurátory po 2 roky. Výsledkem je výstižně a zevrubně pojatá expozice, která důkladně mapuje nejenom tvorbu Bohumila Kubišty, ale také jeho vliv na české umění 20. století s přesahem do současnosti.
Ve čtvrtek 2. října 2014 byla v ostravském Domě umění (Jurečkova 9) v 17 hodin slavnostně zahájena výstava Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 1905–2013 s podtitulem Průniky / Střety / Přesahy. Výstavu zahájili kurátoři Karel Srp, Helena Musilová, ředitelka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze (NG), a Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje (GVUO). Hudebně vernisáž doprovodila houslistka Markéta Gradková z Janáčkovy filharmonie Ostrava spolu s Alexandrem Starým, kteří zahráli skladbu Jaroslava Kociána, oblíbeného Kubištova hudebního interpreta. Expozice věnovaná Bohumilu Kubištovi, jeho současníkům a následovníkům bude v Ostravě k vidění do 4. ledna 2015.
„Jedním z cílů výstavy je poukázat na Kubištovu vůdčí roli v rámci celého českého moderního umění 20. století, která byla vždy předpokládaná, ale nebyla nikdy výstavně prokázána,“ vysvětluje Karel Srp, který vedl tým kurátorů, kteří projekt připravili.
Expozice mapuje život, dílo a kontext tvorby slavného malíře Bohumila Kubišty a jeho inspirační odkaz, jak se zrcadlí v dílech jeho souputníků i pokračovatelů. Prezentováno je celkem 223 uměleckých prací 46 umělců ve všech sálech Domu umění, z toho přibližně 130 prací Kubištových. Výstava skýtá mimořádnou příležitost prohlédnout si i díla ze soukromých sbírek běžně nepřístupná veřejnosti vedle děl zapůjčených do Ostravy z více než 36 galerií a veřejných institucí z celé České republiky. Vystaveny jsou malby, kresby, grafiky, plastiky i fotografie.
„K mimořádným dílům patří například Koupání mužů (1911) nebo Svatý Šebestián (1912) Bohumila Kubišty,“ vysvětluje Jiří Jůza, ředitel GVUO, a doplňuje „Věřím, že tato expozice aspiruje na jeden z nejvýznamnějších projektů podzimní výstavní sezóny celé České republiky.“
Umělecká hodnota vystavovaných děl je nevyčíslitelná, teoretická přesahuje miliardu korun. Právě kvůli jedinečnosti a vysoké hodnotě uměleckých děl výstavu provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. „Od pojištění až po praktické zabezpečení a ostrahu, o podrobnostech z pochopitelných důvodů mluvit nemohu,“ konstatuje ředitel krajské galerie.
Při příležitosti výstavy GVUO vydává ve spolupráci s nakladatelstvím Arbor vitae dvoudílnou doprovodnou publikaci. První díl nazvaný Bohumil Kubišta / Zářivý krystal díky zevrubným archivním výzkumům odhaluje i dosud neznámé peripetie dobrodružného života Bohumila Kubišty, který zemřel na španělskou chřipku téměř záhy poté, co přežil první světovou válku v roli důstojníka dělostřelectva. Druhý díl je věnován autorům, jejichž tvorba je Kubištou ovlivněna nebo se k němu odkazuje, a vychází pod názvem Bohumil Kubišta a české umění 1905‒2013 / Zářivý krystal.
Ve dvou výstavních sálech návštěvníci uslyší audiozáznam četby dopisů, které psal Kubišta svým blízkým a příteli Janu Zrzavému v průběhu let 1906‒1918, a to v podání ostravského herce Alberta Čuby.
Galerie výtvarného umění v Ostravě připravuje i pro tuto exkluzivní výstavu vzdělávací programy a výtvarné dílny pro školy i veřejnost, ale také komentované prohlídky s kurátory výstavy. Termíny těchto aktivit spolu s rezervačním on-line systémem jsou k dispozici na webových stránkách galerie www.gvuo.cz.
Expozice navazuje na úspěšné výstavní projekty typu Sváry zření, Černá slunce a Jan Zrzavý: Božská hra, které v uplynulých letech k Ostravě přitáhly pozornost nejen odborné, ale i laické veřejnosti. V Domě umění GVUO je výstava otevřena denně krom pondělí od 10 do 18 hodin. Plné vstupné činí 100 Kč a zlevněné 50 Kč, volný vstup v neděli bude zachován.