Kolokvium k výstavě VIVAT MUSICA! Mezioborové setkání o hudbě, zvuku a výtvarném umění ve 20. století / Národní galerie v Praze: Veletržní palác / Praha / 4. – 5. 11. 2014
Kolokvium k výstavě VIVAT MUSICA!
mezioborové setkání o hudbě, zvuku a výtvarném umění ve 20.století
4. – 5. 11. 2014 v Auditoriu v 6. patře Veletržního paláce
4. 11. od 18:00 se v rámci kolokvia uskuteční několik ojedinělých vizuálně-akustických performancí:
Interpretace vizuální partitury Martina Janíčka „GONG“
Participativní performance Marka Hlaváče „VOICING“
Společná zvuková situace Michala Kindernaye a Miloše Vojtěchovského „AJZNBON III. (BUBNY)“
- – -
Kolokvium k výstavě Vivat musica!
4.–5. listopadu 2014, Národní galerie v Praze, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
program:
Úterý, 4. 11.
Auditorium, Veletržní palác, 6. patro
10:00 – 10:30
Registrace účastníků ve foyer u pokladen
10:30 – 12:30
TÉMA: Konceptuální potenciál grafického zvukového záznamu
ANDREA ROUSOVÁ
hlavní kurátorka výstavy Vivat musica!
Přivítání účastníků a zahájení kolokvia
JITKA HLAVÁČKOVÁ
Seznámení s koncepcí a programem kolokvia
Od Zkapalnění mistra Descarta po Organon. Vrchol internacionalismu v komunistickém Československu
Výstava Partitury/Hudební grafika, uspořádaná v roce 1969 Jiřím Valochem v Domě umění města Brna a její dobové souvislosti. Budoucnost a důsledky Valochových idejí. Konfrontace s realitou.
HELENA MUSILOVÁ
Fluxus, Jiří Valoch a J. H. Kocman
Vliv hnutí Fluxus na některé autory tzv. brněnského okruhu a jejich následná spolupráce zejména od poloviny 60. do konce 70. let 20. století. Iniciační vliv hnutí Fluxus na jejich další tvorbu a fungování v uměleckém provozu vůbec.
JENIFFER HELIA DE FELICE
Performativní zprostředkování. Partitura události (event scores) v performančním umění.
Způsob, jak naznačit akci, která by se měla odehrát, a nechat přitom performerovi otevřený široký interpretační prostor. Tyto partitury událostí lze vysledovat zpět až k happeningu. Partitury napodobují život. Rituál, tradice, hra a svátek jsou aspekty kulturního života, jejichž notace lze odhalit a vysledovat v různém rozsahu.
JOSEF CSERES
Partitúra ako hra
Herné prvky a princípy v partitúrach Johna Cagea, Christiana Wolffa, Bena Pattersona, Milana Adamčiaka, Jana Steklíka, Jana Zuziaka, Johna Zorna, Christiana Marclaya a Franza Hautzingera.
diskuze
PAUZA
13:30 – 17:30
TÉMA: Výtvarné podoby zvukových záznamů, jejich interpretace a realizace
MARTIN JANÍČEK
Interpretace záznamu interpretace.
Několik poznámek k problematice interpretace vizuálních partitur hudebníky a hudebních kompozic vizuálními umělci. Příklady z autorské tvorby M.Janíčka. („Kaligrafie hlasu“, 2010 a „Stíne, mé světlo“, 2010).
JOHANKA LOMOVÁ
Olga Karlíková: Mezi návodem a záznamem
Záznamy zvuků ptáků z 60. let, z doby, kdy si autorka teprve osvojovala možný jazyk záznamu. Jak lze „překládat“ (T. Crow) její práce a jak se proměňuje jejich čtení v různých dobových a obsahových kontextech.
VLADIMÍR HAVLÍK
Partitura – objekt – akce. Hudba v hlavě.
Metaforické kódování obsahu a jemný humor. Autorské vystoupení – seznámení se segmentem vlastní tvorby vztahující se k hudbě a její symbolice.
diskuze
PAUZA
VIKTOR PANTŮČEK
Elementární rozvaha o grafické hudbě
Co se stane, když použijeme nekodifikovaný systém. Pokus o typologii grafických partitur, s případovou studií tvorby z bývalého Československa.
MICHAL MURIN
Interpretace grafických partitur, zejména děl Milana Adamčiaka
MILAN GUŠTAR
Grafické partitury jako cesta k exaktní notaci
JAROSLAV ŠŤASTNÝ
Veřejná percepce experimentální hudby a výtvarných partitur
diskuze
PAUZA – občerstvení
18:00 – 19:30
Malá dvorana, Veletržní palác
HOMMAGE À MILAN KOZELKA
Vzpomínka na nedávno zesnulého pronikavého myslitele, kritika, básníka a prozaika, performera a multimediálního umělce.
gong, 2013
Interpretace autorské vizuální partitury Martina Janíčka inspirované rekonstruovaným ostravským plynojemem Gong od architekta Josefa Pleskota. Interpretace: Ivan Bierhanzl basové nástroje, zvuková manipulace, samply a Martin Janíček struny, zvuková manipulace.
MAREK HLAVÁČ – voicing
Kolektivní interpretace grafické partitury neverbálními hlasovými prostředky – účastníci mají možnost zapojit se do dočasné společenské struktury – všichni čtou ze stejných not, ale každý svým osobním způsobem – notace je určitým základem, výchozím bodem, který spojuje komunitu, která nad ním vyrůstá jako souhrn individuálních interpretací.
Ajznbon III. – Bubny
Společná zvuková situace Michala Kindernaye a Miloše Vojtěchovského. Ajznbon zkoumá zvukový a historický kontext pražských železničních drah. Ajznbon III (Bubny) ve Veletržním paláci reflektuje místopisné souvislosti vážící se k transportům pražských Židů do koncentračních táborů z nedalekého nádraží Bubny.
Po skončení programu bude diskuse pokračovat v Café Jedna, v přízemí Veletržního paláce.
STŘEDA, 5. 11.
Auditorium, Veletržní palác, 6. Patro
10:00 – 11:00
Zahájení 2. dne kolokvia
TÉMA: Synestezie v hudbě a výtvarném umění
ZDENĚK BARTOŠÍK
Vliv synestezií na kompoziční myšlení.
Srovnání zvukově-vizuálních projevů barevného slyšení s teorií hudební kompozice. Na základě svědectví vybraných autorů se v rámci mého výzkumu snažím zaměřit na elementární prvky v projevech synestezií (zejména barevného slyšení), protože jsou zde jakési souvislosti s hudební teorií.
MICHAL NEJTEK
Synestetické myšlení v hudbě a výtvarném umění. Fenomén synestezie a jeho vliv na uměleckou estetiku.
Synestezie je tématem znovu aktuálním a přesto stále málo probádaným. Synestetická stimulace jednoho smyslu, vyvolávající odezvu v jiné smyslové doméně, je specifickým darem, díky němuž komunikují jinak oddělené oblasti mozkové kůry. Synestezie se odráží v komunikaci různých modů vnímání či myšlení, které jsou běžně považovány za oddělené. Tato komunikace může souviset s komunikací odlišných nebo protikladných uměleckých vrstev díla.
diskuze
11:00 – 12:30
TÉMA: Hudba v architektuře a hudba jako architektura, těleso či skulptura
JAKUB POTŮČEK
Hudba a její role v Krohově „Socialistickém minimálním normativním typu bytu“
MARTIN FLAŠAR
Od kódu k hmotě. Několik poznámek k materializaci hudby.
Hudba je jedním z nejabstraktnějších médií uměleckého vyjádření. Jejím materiálem jsou pouhé vibrace různých materiálů reprezentované symbolickou formou zápisu či záznamu a prchavým časoprostorem její existence je ono benjaminovské „tady a teď“. V okamžiku, kdy se hudba přesunula do prostředí digitálních médií, zpřetrhala poslední vazby na materiální média a stala se abstraktním kódem. Už tak silná touha umělců po něčem uchopitelném a fyzicky tvarovatelném byla zesílena prohlubující se dematerializací světa hudby. Výsledky této chronické frustrace by se měla zabývat naše přednáška. Pokusíme se na několika historických příkladech poukázat na různé způsoby fyzické materializace hudby od druhé poloviny 20. století po současnost. Budeme se snažit ukázat, že hudba se za specifických podmínek může stát tělesem, architekturou či skulpturou.
MILOŠ VOJTĚCHOVSKÝ
Poznámka k archeologii českého zvukového umění a k jeho pozicím k většinovým žánrům
diskuze
PAUZA
13:30 – 16:30
TÉMA: Zvukové umění a veřejnost
OLDŘICH BYSTŘICKÝ, HANA DOČKALOVÁ
Hudba – Zvuk – Tanec – Obraz: Zprostředkování umění publiku
Příspěvek představí na případových studiích různé přístupy a metodiky ve zprostředkování výstav a expozic v Národní galerii v Praze za použití médií a postupů současného vizuálního umění a tance. Adresátem těchto vzdělávacích aktivit je jak dospělé publikum a mládež, tak děti a rodiny. Odlišné cílové skupiny si žádají také odlišné metodické přístupy při rozvíjení kreativního potenciálu návštěvníků.
MICHAL KINDERNAY
Autorské vystoupení – seznámení s tvorbou
diskuze
PAUZA
PROHLÍDKA VÝSTAVY VIVAT MUSICA!
s jejími kurátory a některými zastoupenými autory
Andrea Rousová, hlavní kurátorka výstavy, kurátorka sekce Hudba jako alegorie, symbol a metafora, Hudební motivy v umění 16. – 18. století
Irena Nývltová, kurátorka sekce Hudební motivy ve výtvarném umění českých zemí 19. století
Helena Musilová, kurátorka sekce Partitury v českém umění po roce 1964
Lenka Pastýříková, kurátorka sekce Abstraktní umění a barevná hudba
Olga Uhrová, kurátorka sekce Kubismus a hudba
Jakub Potůček, kurátor architektonické sekce výstavy
Jolana Havelková, spoluautorka vystaveného díla Návrh na změnu partitury, 2010–2013
Jiří Suchánek, autor vystaveného díla Echo Koridor – zvuková instalace k obrazu Františka Kupky „Klávesy piana – jezero“, site specific instalace pro výstavu Vivat musica!, 2014
Michal Kindernay, autor vystaveného díla Zvuková mapa Prahy, 2014
Vladimír Havlík, autor vystavených hudebních objektů, fotografických bodypartitur, performací a autorské knihy
Kolokvium pořádá Národní galerie v Praze ve spolupráci s Ústavem pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy za podpory Grantové agentury Univerzity Karlovy v Praze.
profily účastníků:
MgA. ZDENĚK BARTOŠÍK
Absolvoval studium na hudební fakultě AMU v Praze u Ivany Loudové. V současné době je studentem doktorského studijního programu na HAMU u doc. Hanuše Bartoně. Získal druhou cenu v Mezinárodní skladatelské soutěži u příležitosti 100. výročí narození Miloslava Kabeláče a Oliviera Messiaena za skladbu pro sólový klavír Images, dále druhou cenu za Pět miniatur pro klavír a třetí cenu za Kaligramy v A tempo Competition 2008 a další ocenění. Jeho skladby premiérovali Komorní filharmonie Pardubice, Jihočeská komorní filharmonie a Moravská filharmonie Olomouc i řada sólistů.
Mgr. et MgA. OLDŘICH BYSTŘICKÝ
Lektor a kurátor pro vzdělávání ve Sbírce moderního a současného umění NG, kde garantuje koncepci a realizaci vzdělávacích programů s výtvarnými aktivitami a za použití nových médií. Koncipuje interaktivní studia a výtvarné dílny ve spolupráci se současnými umělci, specializuje se na zprostředkování umění a architektury 20. století. Absolvoval studium na KVV Pedagogické fakulty University Palackého v Olomouci a malířství u Petra Veselého a Tomáše Lahody na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Věnuje se volné tvorbě – kresbě, malbě, performance či vytváření objektů a instalací. Jako člen občanského sdružení Výlet spolupracoval na přípravě a realizaci site-specific akcí pro veřejnost v boskovické židovské čtvrti (2011, 2012) a na programu a koncepci oživení unikátního modernistického kolektivního domu v Litvínově v rámci akce Koldům (2013).
Mgr. JOZEF CSERES
Přednáší estetiku a filozofii umění na Univerzitě Komenského v Bratislavě a Masarykově univerzitě v Brně. V centru jeho výzkumného a teoretického zájmu jsou problémy umělecké reprezentace a symbolizmu, strukturální vztahy mezi hudbou a mýtem, intermedia a multimédia a experimentální a improvizovaná hudba. Je autorem několika knih a množství studií, esejů, článků, recenzí a překladů, je aktivní také jako kurátor a vydavatel. Pod uměleckým jménem HEyeRMEarS často balancuje na hranicích mezi diskurzivními a nediskurzivními způsoby vyjádření a mezi uměním a hrou, vytvářeje performance, instalace, audiovizuální asambláže a různá intermédia. Od 90. let realizuje svůj projekt „Hermovo ucho“, jenž nabyl mnoha rozličných forem a výstupů: výstavy, instalace, performance, publikace.
PhDr. MARTIN FLAŠAR, PhD.
Odborný asistent Ústavu hudební vědy Masarykovy univerzity v Brně. Mezi jeho specializace patří soudobá hudba a média, multimédia a elektroakustická hudba. V roce 2010 získal Ph.D. kvalifikaci na základě disertační práce „Le Corbusier, E. Varèse, I. Xenakis: Poème électronique (1958). Fakta, kontexty, interpretace.“ Je spoluautorem několika monografií zaměřených na současnou audiokulturu ve střední Evropě a na vztahy mezi uměním a vědou (například Der Osten des Westens: Elektroakustische Musik in der Tschechoslowakei von 1948 bis 1992. In: Sound exchange: experimentelle Musikkulturen in Mitteleuropa. Saarbrücken: PFAU Verlag, 2012). Je dlouhodobým spolupracovníkem Českého rozhlasu 3, odborných časopisů a novin. Jako houslista je jedním ze zakládajících členů Indigo Quartet (Brno) a člen několika barokních hudebních souborů (Serpens Cantat, Musica Poetica ad.).
Ing. MILAN GUŠTAR, Ph.D.
Organolog, skladatel, konstruktér elektronických a elektroakustických zařízení a programátor. Zabývá se interdisciplinárním výzkumem na pomezí vědy, techniky a umění, především matematickými principy v hudbě, elektronikou, informatikou, aplikovanou matematikou. Matematické principy, mikrotonalitu, algoritmické postupy a sonifikaci využívá také při vytváření svých hudebních kompozic a zvukových a multimediálních instalací. Věnuje se návrhu, vývoji a zakázkové výrobě elektronických a elektroakustických zařízení a hudebních nástrojů, multimediálních a interaktivních systémů, záznamu a zpracování zvuku a tvorbě počítačových programů. Specializuje se na spolupráci s umělci v oblasti nových médií. Je autorem obsáhlé knihy Elektrofony o elektromechanických a elektronických hudebních nástrojích.
Doc. VLADIMÍR HAVLÍK
Autor happeningů, land artových a body artových realizací, performer, tvůrce vizuální poezie (včetně objektů), autorských knih, instalací, malíř, kreslíř, grafik v oblasti nových médií, spisovatel, pedagog.
MgA. JENIFFER HELIA DE FELICE
Asistentka Tomáše Rullera v Ateliéru performence FaVU, performerka, multimediální umělkyně, kurátorka a hudebnice. Narodila se a studovala v New Yorku, kde získala titul BA na New York College, od roku 1993 žije v Brně, kde spolupracuje se skupinou „KRRAAKKK“. Absolvovala AP FaVU v roce 2004 s prací „Miven cin“ a web-projektem „Para-site“, prezentuje se samostatně i kolektivně, doma i v zahraničí, pracovala v Media-archivu FaVU a spoluorganizovala výstavy Hi-tech/umění.
Mgr. MAREK HLAVÁČ
Absolvoval dějiny umění na FF UK, studuje v ateliéru Intermédia 3 na AVU; pracuje především se zvukem, který používá jako materiál v kolektivních performancích, instalacích a site-specific projektech. Zkoumá možnosti participace za použití nejjednodušších prostředků, které má každý při ruce, i zvuku v hraničních oblastech vnímání.
Mgr. JITKA HLAVÁČKOVÁ
Doktorandka Ústavu pro dějiny umění FF UK a kurátorka Galerie hlavního města Prahy. Zabývá se zejména uměním druhé poloviny 20. století, formami zobrazení zvuku a principy náhody v dějinách výtvarného umění.
MgA. MARTIN JANÍČEK
Zvukový umělec, sochař a hudebník. Od r 1991 zkoumá akustické kvality různých materiálů a tvoří vlastní hudební nástroje, interaktivní zvukové objekty, instalace. Účastnil se řady výstav mapujících hranici mezi výtvarným a zvukovým uměním: Tvary tónů, Symposia Hermit v Plasech, Orbis Fictus, Jitro Kouzelníků, Expo 2005 – Japonsko, Na počátku bylo ticho. Od r. 1998 spolupracoval s o.s. mamapapa na site –specific projektech v netradičních prostorech a podílel se na řadě významných mezinárodních projektů: Srdce PQ, Industriální safari Kladno, Proroci písma, Phonart. Vytvořil kompozice prezentované na ČR3 – Vltava – Radiocustica a Kunstradio Wien. V současnosti se zabývá možnostmi a funkcemi využití prostorové akustiky a zvukem v architektuře. www.m-janicek.eu
MgA. MICHAL KINDERNAY
Intermediální umělec, který pracuje s interaktivními propojeními zvuku, obrazu a dalších vstupů, v prostředí nejen počítačových aplikací. Jeho dílo zahrnuje videa, performance, instalace. Absolvoval studium v ateliéru Video u Petra Rónaie, poté v Centru audiovizuálních studií FAMU v dílně Miloše Vojtěchovského. Spolupracuje s celou řadou umělců a uměleckých kolektivů v mezinárodním kontextu. Působí jako jeden z kurátorů v galerii školská 28.
Mgr. JOHANKA LOMOVÁ
Historička umění, asistentka na VŠUP v Praze a redaktorka v časopisu Art&Antiques. Zabývá se dějinami českého poválečného umění v širším geografickém kontextu.
Doc. MICHAL MURIN, ArtD.
Vedoucí Ateliéru digitálních médií na Fakultě výtvarných umění v Banské Bystrici, vedoucí ateliéru Nových médií na Fakultě umění Technické univerzity v Košicích. K jeho pedagogickým projektům patří festival DigiVAF(ex) organizovaný v létech 2004–2011. Spolu s Milanem Adamčiakem a Petrem Machajdíkem je zakladatelem Společnosti pro nekonvenční hudbu a zakládajícím členem hudebního souboru Transmusic comp. v Bratislavě. Spoluvytváří časopis Profil současného výtvarného umení, umělecký časopis ENTER a připravil několik publikací o současném umění. Je autorem desítek performancí, věnuje se sound artu, novým médiím, objektům a instalacím. Spolupracoval s Rosem Bolleterem, Milanem Adamčiakem, Jozefem Cseresem, Bobem Ostertagem, Philem Niblockem, Jonem Rosem, Otomo Yoshihidem a Stano Filkem. V roce 2013 připravil publikaci Archív III – NOTY, notace a grafické partitúry Milana Adamčiaka.
Mgr. HELENA MUSILOVÁ
Ředitelka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze, věnuje se českému a středoevropskému umění 20. století, zejména situaci na výtvarné scéně 70. a 80. let, s akcentem na výměnu a pohyb názorů a inspiračních zdrojů v nesvobodném prostoru období tzv. normalizace. Vedle toho se zabývá fotografií, zejména v kontextu volného výtvarného umění. Působí jako odborná asistentka na Katedře fotografie FAMU v Praze, kde přednáší teorii a dějiny fotografie a organizuje výstavní program Katedry. Je spoluorganizátorkou a hlavní kurátorkou fotografického festivalu Funkeho Kolín.
MgA. MICHAL NEJTEK
Doktorand oboru Kompozice a teorie kompozice na JAMU, klavírista, skladatel a dramaturg orchestru AGON. Absolvoval Konzervatoř v Teplicích (klavír) a Hudební fakultu AMU v Praze (skladba). Píše symfonickou i komorní hudbu, věnuje se scénickým projektům (např. Lamenti). Obdržel objednávky na nové kompozice od festivalů Donaueschinger Musiktage, Varšavský podzim a Klangspuren. Spolupracuje se skupinou The Plastic People Of The Universe (Obešel já polí pět, Pašije, Vlaková opera). Hraje na klavír a klávesové nástroje v souborech AGON, Face Of The Bass a David Koller Band. Věnuje se i hudbě pro divadlo (Arnošt Goldflam, Jiří Ornest, Jana Svobodová atd.). Učil na Konzervatoři v Teplicích (hudební teorie, korepetice) a nyní učí na VOŠ Jaroslava Ježka dějiny jazzu. Spolupracuje s časopisem Harmonie.
Mgr. VIKTOR PANTŮČEK
Asistent a pedagog Ústavu hudební vědy FF MU. Zabývá se studiem české hudby 2. poloviny 20. století, současné kompozice, mezními druhy umění a kulturně společenskými aspekty umělecké tvorby v totalitních systémech. Zpracovává archiv brněnské odbočky SČS pro hudební oddělení MZM v Brně. Je tajemníkem Mezinárodního hudebně vědného kolokvia Brno (2003–2008) a členem výboru České společnosti pro hudební vědu. Spolupracuje na dramaturgii a pořadatelství hudebně-kulturního programu oddělení dějin hudby MZM a Domu umění. Je členem dramaturgické rady Moravského podzimu – hlavní dramaturg pro rok 2010 a členem dramaturgické rady Filharmonie Brno.
Mgr. JAKUB POTŮČEK
Kurátor sbírky architektury Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze. Absolvoval studium na Katedře teorie a dějin výtvarných umění FF UP v Olomouci s tématem Architektura a urbanismus Hradce Králové 1895–1950. V letech 2002–2012 byl kurátorem sbírky architektury v Muzeu umění Olomouc. Je doktorandem VŠUP v Praze a stálým spolupracovníkem časopisů Architekt, Ad architektura, Listy a www.archiweb.cz.
MgA. JAROSLAV ŠŤASTNÝ, Ph.D.
Pedagog a vědecký pracovník Katedry kompozice a dirigování Hudební fakulty JAMU v Brně. Býval též rozhlasovým hudebním režisérem, pracoval v Českém hudebním fondu a v České televizi, v letech 1993–2009 byl dramaturgem festivalu Expozice nové hudby. Hraje na klavír mj. v souborech Peter Graham Trio, New Jazz Trio, Rod Paton and Friends a Duo Palagraccho. Intenzívně se zabývá hudební tvorbou – zpravidla pod pseudonymem Peter Graham. Jeho skladby pravidelně a s velkým ohlasem zaznívají na koncertech soudobé hudby Česku i v zahraničí. Pravidelně přispívá do odborných časopisů a je autorem několika monografií. Je autorem řady vizuálních partitur.
Mgr. MILOŠ VOJTĚCHOVSKÝ
Zabývá se teorií a dějinami kultury a technologie, hudbou, výtvarným a zvukovým uměním, ekologickým využitím rádiosignálu, dějinami kybernetiky, lokativními médii a komunitními kolaborativními projekty. Byl iniciátorem a spoluautorem multimediálního projektu Orbis Pictus Revised pro ZKM Karlsruhe. Devět let organizoval residenční projekt a symposia Nadace Hermit a Centrum pro Metamedia v klášteře Plasy. Pracoval jako kurátor Sbírky moderního a současného umění NG v Praze a jako kurátor programu Mediaartlab v Sorosově centru současného umění. Udržoval experimentální komunikační síť, Radiojeleni.cz a LemurieTAZ. Působil jako pedagog na FaVU VUT v Brně, v současné době v Centru audiovizuálních studií FAMU a v Institutu intermedií v Praze.