Ve čtvrtek 4. 4. 2013 v 19:10 proběhne na Ústavu pro dějiny umění FF UK (místnost C 415, Celetná 20) v rámci cyklu „Dějiny kurátorství současného umění“. Dialogy s kurátory výstav současného umění od roku 1989 do začátku tisíciletí přednáška a diskuse s Martinou Pachmanovou.
Martina Pachmanová je historička umění, kurátorka a umělecká kritička, v současnosti působí jako pedagožka na Katedře dějin a teorie umění na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze. Je držitelkou několika významných stipendií, včetně Fulbrightovy komise. Specializuje se na moderní a současné umění v kontextu genderu a feminismu. Během posledních 15 let byla kurátorkou řady monografických i skupinových a tematických výstav v České republice i v zahraničí. Řadu výstav, zaměřených na současné umění, nahlížené také často prismatem genderu realizovala již od devadesátých let. Mezi lety 1995 – 1997 působila jako kurátorka alternativního prostoru Synagogy Na Palmovce a posléze spolupracovala jako nezávislá kurátorka i s řadou veřejných a soukromých galerií v tuzemsku i v zahraničí (Galerie Via Art, Galerie MXM, Galerie Václava Špály, Galerie Rudolfinum aj.). K nejvýznamnějším projektům z nedávné doby patří Těla, jazyky, instituce (součást výstavy Formáty transformace: Sedm pohledů na novou českou a slovenskou identitu, Dům umění, Brno, 2009 a MUSA, Vídeň, 2010), Behind the Velvet Curtain: Seven Women Artists from the Czech Republic (Katzen Art Center, American University Museum, Washington, D.C., 2008), Cultural Domestication – Instinctual Desire (University of Toledo, Ohio, 2005). Podílela se rovněž na rozsáhlém mezinárodním výstavním projektu GENDER CHECK – Femininity and Masculinity in Eastern European Art (MUMOK, Vídeň; Zacheta National Gallery of Art, Varšava, 2009).
Pachmanová je autorkou mnoha odborných článků v tuzemských a zahraničních periodikách a několika knih: Věrnost v pohybu: Hovory o feminismu, dějinách a vizualitě (2001); Neznámá území českého moderního umění: Pod lupou genderu (2004) a Milada Marešová: Malířka nové věcnosti (2008). Pachmanová je rovněž editorkou několika knih: Neviditelná žena: Antologie současného amerického myšlení o feminismu, dějinách a vizualitě (2002); Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, 1885 – 2005 (2005; spolu s M. Pražanovou); Artemis a dr. Faust: Ženy v českých a slovenských dějinách umění (2008; spolu s M. Bartlovou) a Madame Gali: Expresionistické dílo Marie Galimberti-Provázkové, 1880 – 1951 (2011). K poslední zmiňované knize uspořádala stejnojmennou monografickou výstavu v Západočeské galerii v Plzni.
Je autorkou a editorkou webových stránek věnovaných problémům genderu a moderního umění www.zenyvumeni.cz.