Quantcast
Channel: Artalk.cz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 18668

11. 6. 2015 / Technopolitický salón

$
0
0

Technopolitický salón /Armin Medosch: Umenie a technopolitika / Kristian Lukić: Autonómie / Prednášky a diskusiu moderuje Katarína Gatialová / tranzit.sk / Bratislava / 11. 6. 2015  o 18h

image001(1)

Armin Medosch: Umenie a technopolitika / Kristian Lukić: Autonómie

Prednášky a diskusiu moderuje Katarína Gatialová
11. 6. 2015, 18.00
Adresa/ Address: tranzit.sk
Beskydská 12, 81105 Bratislava
Prednášky a diskusia bude prebiehať v angličtine

 

Armin Medosch: Umenie a technopolitika

Teoretická a metodologická prednáška vysvetľuje, prečo je technopolitické chápanie sociálnych zmien zásadné pre súčasné teórie umenia a médií. Teória sa opiera o myšlienku, že technopolitické pochopenie histórie je nevyhnutnou ingredienciou akejkoľvek teórie umenia, alebo umenia a médií. Technopolitika konkrétnej éry nepredstavuje pre umenie iba kontext alebo pozadie, ale zdieľa s ním aj svoju vnútornú štruktúru a význam. Technopolitika nie je objektívnym fenoménom, ale synonymom pre teóriu histórie, organicistickým modelom, ktorý sa snaží zohľadňovať umenie, médiá, ekonomiku a politiku v ich vzájomnej interakcii, bez toho, aby popierala, že medzi týmito oblasťami existujú aj podstatné rozdiely.

Technopolitické paradigmy sú vyjadrením štrukturálnych celkov, dvojsmerných šošoviek, ktoré sa prostredníctvom histórie snažia o lepšie pochopenie umenia a naopak pomocou umenia o lepšie pochopenie histórie. Táto prednáška sa konkrétne zameriava na zmenu paradigmy, ktorá viedla k prechodu od fordizmu k informačnej paradigme, známej aj ako sieťová spoločnosť, a na umelecké hnutia, skupiny a zoskupenia na obidvoch stranách tohto spektra.

Technopolitika je názov umeleckého, výskumného a vzdelávacieho projektu, ktorý od roku 2009 spoločne rozvíjajú Armin Medosch a Brian Holmes. Stretnutia Technopolitickej pracovnej skupiny sa konajú vo Viedni od roku 2011. Zúčastnení: Gerald Nestler, Felix Stalder, Ina Zwerger, Sylvia Eckermann, Axel Stockburger, John Barker, Kristian Lukić, a iní. Časová os (v nemčine): http://www.thenextlayer.org/Technopolitics

 

Kristian Lukić: Autonómie

Prednáška ponúkne krátky prehľad o histórii myšlienok konceptu autonómie v techno-ekologickom význame. Bude sa zaoberať autonómnymi technológiami a ľudskými autonómiami vo svete prepojenom sieťami. Hlavnou premisou je, že ľudské a technologické prvky sa v priebehu histórie vynárajú súčasne, namiesto toho, aby mali jedny z nich výlučný dopad na druhé.

Prednáška je výsledkom výskumu, výstav a workshopov Institute for Flexible Cultures and Technologies – Napon, ktoré prebiehali pod zastrešujúcim názvom Autonómie od roku 2011 do 2014. Jedným z hlavných cieľov projektu bolo analyzovať, ako sa umenie vyrovnáva s otázkou technológie.

http://issuu.com/napon/docs/ publikacija_i_katalog_ autonomije

http://napon.org/exhibition- autonomies-artists-and-works/

……………………………

Armin Medosch, PhD, MA, je profesorom teórie a histórie umenia a médií na Faculty of Media and Communications Singidunum University, Belehrad. Je umelcom, kurátorom a autorom, ktorý pôsobí v oblasti teórie umenia a mediálneho umenia, ako aj sieťovej kultúry. Jeho kurátorská práca zahŕňa výstavy ako Waves (Riga, 2006; Dortmund, 2008); a Fields (Riga Culture Capital 2014). Je iniciátorom Technopolitickej pracovnej skupiny vo Viedni a tak isto inicioval a spravuje kooperatívny webový priestor thenextlayer.org. Jeho kniha pod predbežným názvom “New Tendencies – Art at the Threshold of the Information Revolution” („Nové tendencie – umenie na prahu informačnej revolúcie“) by mala vyjsť vo vydavateľstve MIT Press začiatkom roka 2016.

Kristian Lukić je kurátor, umelec a výskumík. Je odborným asistentom na katedre Knowledge Cultures Leuphana University, Lüneburg a tak isto spoluzakladateľom Institute for Flexible Cultures and Technologies – Napon v Novom Sade. Pracuje na pomedzí umenia, technológie a politiky. V posledných rokoch viedol projekt Autonomies (2011 -2014) a projekt Art & Accumulation (2010) zameraný na politiku hromadenia umeleckých diel. Ako člen skupiny Eastwood – Real Time Strategy nedávno vystavoval na Transmediale 2015 s úpravou Civilization 6 – Age of Warcraft, poslednou z «trilógie» Eastwoods’. Predtým pôsobil ako programový manažér v New Media Center_kuda.org a kurátor médií v Museum of Contemporary Art Vojvodina v Novom Sade. www.napon.org

Katarína Gatialová je historička umenia, kurátorka a grafická dizajnérka. Vyštudovala dejiny umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, Bratislava (MA, Political Poster in Slovakia, 1968-1989, 2009), a zároveň grafický dizajn na Vysokej škole výtvarných umení, Bratislava (BA). V súčasnosti pracuje ako kurátorka a programová vedúca v Novej synagóge a spolupracuje s kultúrnym uzlom Stanica Žilina-Záriečie. Zároveň je spoluorganizátorkou festivalu Multiplace.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 18668

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4