Quantcast
Channel: Artalk.cz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 18668

TZ: Mezinárodní hudební festival Brno. Expozice nové hudby 2015

$
0
0

Mezinárodní hudební festival Brno. Expozice nové hudby 2015 / Brno / 10. – 14. 6. 2015

TONSPUR_59_Magda_Stawarska-1206 17.00

Chystá se pravděpodobně historicky první poprava na Špilberku aneb Expozice nové hudby se blíží!

Mezinárodní hudební festival Brno – Expozice nové hudby 2015

28. ročník – téma Procházení hudbou

Brno 10. až 14. 6. 2015

koncerty, zvukové instalace a performance, hudební intervence do veřejného prostoru

„Pečlivě poslouchat je důležitější než rozeznívat“  prohlásil „klasik“ soudobé hudby Alvin Lucier a Filharmonie Brno s tímto mottem zve na již 28. ročník Expozice nové hudby. Letos vám nabízí pestré a nekonvenční Procházení hudbou. Můžete se procházet jen tak mimochodem, nebo cíleně, a přitom  poslouchat koncerty, zvukové instalace a performance i hudební intervence do veřejného prostoru. Novou hudbu bude možné potkávat a poslouchat na místech, jako je Besední dům, Nová radnice, Mendelovo muzeum, brněnská Praha, Jurkovičova vila, Betlémský kostel, Pavilon Y na brněnském výstavišti, ale třeba také v Denisových sadech, na hradbách nebo v příkopě na Špilberku. Součástí festivalu bude projekt s názvem Hudební objekt Brno, složený z instrukcí, jak poslouchat veřejný prostor (Mimo-chodem, poslouchám), z židliček, určených pro posluchače (Sedím, poslouchám), a z otevřených modulárních poslucháren s otevřenou hudbou (Slyším, poslouchám), ale i dvě výstavy s hudební tematikou.

„Hudba je živý organismus, který nestačí jednou za čas vytáhnout ze skříně, oprášit a postavit na stůl a čekat, že se něco stane, očekává naši participaci, čeká na svého posluchače. Měla by být volnou, svobodnou tvorbou, autorským jazykem, kterým nám jsou nabízeny abstraktní vize velkých i malých pravd zhmotněné do zvukových struktur, tvorbou, která hledá svého posluchače, aby mohla být poslouchána a nikoliv pouze slyšena. A procházení hudbou? Procházení může být nahodilé, nebo cílené; buď víme, kam kráčíme, nebo se necháváme překvapit.

A co když se neprocházíme, ale posloucháme? Hned zahajovací koncert je možné dramaturgicky chápat, přijímat, poslouchat v minimálně třech liniích. Zaprvé je program koncipován jako kulturně společenská reflexe tragédie druhé světové války. Rezonuje především ve skladbách Miloslava Kabeláče a Luigiho Nona; ten první ve své symfonii utvářel obraz žité skutečnosti v letech 1941–1942, druhý ve svém elektroakustickém veledíle mistrovsky zpracovává vzpomínky na již historickou událost bezprecedentního masového vyvražďování. V následujících třech kompozicích pak doznívá vzpomínka přes uklidnění (Mayke Nas), vyznání (Stanislav Krejči) po závěrečné pokání (František Gregor Emmert). Ve druhé vrstvě si dramaturgie pohrává se samotnou podobou poslouchání nikoliv individuálního, ale poslouchání spojeného s návštěvou koncertu, a konečně třetí linie je ryze hudební. Zkuste vnímat koncert jako celek, jako jedinou kompozici, jako úžasnou znějící strukturu, aurální prostor, jehož autor už není důležitý…“

Viktor Pantůček, dramaturg festivalu

„Všichni milovníci soudobé experimentální hudby se můžou rámci festivalu těšit na pestrou směsici zážitků tady a teď a na setkávání s hudbou, která vznikla pro konkrétní místo v konkrétním čase, s hudbou, kterou nikdy jindy takto neuslyší. Hned na zahajovacím koncertě se v Besedním domě potkají s tvorbou skladatelů soudobé hudby ze čtyř zemí a před samotným koncertem také s Viktorem Pantůčkem, dramaturgem festivalu, který je provede nabídkou pěti festivalových dní. A že je na co se těšit! Díky festivalu například proběhne pravděpodobně historicky první poprava na Špilberku – gilotinou budou popravovány reproduktory s nahrávkami přítomných lidí, jedna instalace představí zvuky dvanácti evropských měst, které autorka nahrála při své cestě z Krakova do Benátek, a k slyšení bude také Camera Obscura Acustica, audiovizuální instalace Hanse W. Kocha. Festival nabízí více než dvacítku jednotlivých akcí a ti, kteří se s námi chtějí projít všemi pěti festivalovými dny, mohou využít cenově zvýhodněnou festivalovou permanentku – aneb pět dní nové hudby pro studenty za 310 Kč.“

Lucie Šnajdrová, manažerka festivalu

Festival se koná pod záštitou ministra kultury ČR Daniela Hermana, primátora statutárního města Brna Petra Vokřála a starosty MČ Brno-střed Martina Landy.

Statutární město Brno finančně podporuje Filharmonii Brno, p.o.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Hlavním mediálním partnerem festivalu je Česká televize.

www.filharmonie-brno.cz

www.mhf-brno.cz


Viewing all articles
Browse latest Browse all 18668

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4