V sobotu uplynulo 106 let od narození malířky Edity Hirschove. Osud a tvorbu umělkyně, která se narodila v Praze, v polovině 30. let odjela do Francie a zemřela roku 1942 v Osvětimi, přibližuje pro Mf DNES Anna Pravdová.
Literární noviny přinášejí recenzi na knihu rozhovorů Martina Bedřicha s historikem umění Janem Roytem. „Kdesi na závěrečných stránkách Jan Royt konstatuje, že žijeme v době, která je extrémně nesrozumitelná. Kniha, jíž se stal hlavní postavou, ovšem této nesrozumitelnosti úspěšně vzdoruje – srozumitelným přehledem jednoho životního osudu, důrazem na srozumitelný osobní názor, s nímž se čtenář může identifikovat – ale také nemusí a může proti němu v mysli postavit názor svůj, svoji životní zkušenost. Ta kniha přímo vyzývá k vnitřní debatě, k přátelské polemice, k promýšlení.“
V Literárních novinách naleznete rozhovor s bulharským grafikem Dimem Kalibarovem. Výtvarník hovoří o cyklu Konstantinovy deníky, jenž je pokusem podívat se na svět očima malého chlapce, o grafice, situaci na Balkáně či o politicky angažovaném umění.
Události v kultuře se věnují velké retrospektivě Roberta Capy, kterou připravilo budapešťské Capa centrum (zde), otevření výstavy reportážní fotografie World Press Photo v Ostravě (zde) a sporu mezi skupinou Rafani a ředitelem Košického kulturního centra K13 Jánem Kováčem (zde).