V souvislosti se zprávou o ztrátě desítek kreseb ze sbírky NG v době vedení Milana Knížáka, upozornil Jan H. Vitvar v Respektu na to, že ministerstvo kultury, které prohlásilo, že na galerii dohlédne, má samo na kontě ztracený obraz Jana Zrzavého a navíc mělo na galerii dohlížet dávno. „Před Hermanem teď leží výzva řešit podobné věci s Národní galerií úplně jinak. Rozčilený Knížák mu po oznámení výsledků NKÚ veřejným dopisem poradil, ať okamžitě vyhodí nynějšího šéfa galerie Jiřího Fajta, nebo ať sám podá demisi. Herman tedy může začít tím, že dopis uraženého umělce hodí do koše. A s Fajtem u jednoho stolu vymyslí plán, jak „knížákovskou“ etapu v dějinách Národní galerie neopakovat.“
Jan H. Vitvar také okomentoval statistiku, podle níž má z tuzemských vysokých škol pražská AVU nejhorší uplatnění absolventů na trhu práce. Na úřad práce jich přichází 37,5%, z VŠUP 16,2% a z plzeňské fakulty umění a designu 17,7%. „Přitom už se dlouho vedou debaty, že umělecké školy by měly studenty připravovat nejen na kariéru, ale i na běžný život. Tedy právě na to, jak se uživit ve světě, který víc než výtvarníkům přeje ekonomům (kteří si navíc k práci nemusí pronajímat ateliéry)…“
V Lidových novinách vyšla 27. 7. recenze Filipa Šenka na retrospektivu Jána Mančušky. Podle Šenka jde o poctivě připravený přehled Mančuškovy práce. „Výstava staví před diváka otázky duchampovského rázu o povaze umění. Má být umění zábava? Má být čitelné na první pohled? Mančuškova odpověď je z výstavy zřejmá. Je třeba se mnohde dívat vícekrát, je třeba číst a k dílům se v myšlenkách vracet. Je to výraz intelektuálního elitářství stejně jako toho, že myšlení za díly není ploché.“
Daniel Konrád v Hospodářských novinách z 30. 7. představil výstavu o procesu s Michailem Chodorkovským, kterou v pražském DOXu připravil ruský kurátor Anton Litvin.
31. 7. napsal Filip Šenk do Lidových novin recenzi výstavy laureáta CJCH Romana Štětiny v pražské Polansky Gallery. V galerii je prezentováno několik videí, fotografií a zvuková smyčka. „Umělec, čerstvý absolvent AVU, hledá, jak ukázat to, co je běžnému oku skryté. Pohled do zákulisí má nádech odhalování tajemného zdroje mediální fikce, která je díky tomu zřetelná právě jako fikce – jako v případě fotek filmových kulis…“
Jiří Machalický v Lidových novinách z 31. 7. představil výstavy Jeffa Koonse a Jeana-Michela Basquiata, které probíhají v Guggenheimově muzeu v Bilbau. V závěru článku si klade otázku, proč Bilbao umí skvěle využít potenciál muzea, zatímco u nás se o dopadu kultury na ekonomický rozvoj příliš nepřemýšlí. „Přitom to zdaleka není otázka peněz, ale především mezinárodních kontaktů, které se v posledních desetiletích značně zanedbávaly. Na příkladu Bilbaa je vidět, že to jde. Jen mít nápady, odvahu a chuť.“
Příspěvek denní tisk 27. 7. – 1. 8. 2015 pochází z Artalk.cz