Hospodářské noviny s datem 4. srpna přinášejí recenzi Lenky Lindaurové na vídeňskou výstavu Tracey Eminové. V Leopold Museu jsou díla britská umělkyně z okruhu skupiny Young British Artists konfrontována s kresbami Egona Schieleho. „Názvem současné výstavy Where I Want to Go, tedy Kam chci jít, autorka naznačuje, že dnes už ví, co chce – a také její drzost se transformovala do lehké ironie. Přesto Eminová stále těží ze svých osobních příběhů a také její díla jsou stále velmi osobní.“
V A2 z 5. srpna naleznete text Sylvie Šeborové věnovaný Václavu Stratilovi, jeho probíhající výstavě v Moravské galerii, a neschopnosti dvou televizních pořadů (Tečka páteční noci na ČT a Očima Josefa Klímy na Primě) uchopit a interpretovat jeho tvorbu. „Aktuální výstava Václava Stratila v Moravské galerii v Brně podněcuje k úvaze o mediálním obrazu současného umění i o zodpovědnosti výstavních institucí za potvrzování a obhajobu kulturních hodnot,“ píše Šeborová.
Alžběta Bačíková představuje v A2 výstavní projekt MA’AMINIM, věřící, který hostí galerie Tranzitdisplay. Výstava o migraci a politických bojích se vztahuje k pařížskému departmentu Seine – Saint-Denis. Podle Bačíkové se přehlídka rozrůstá do „neuchopitelného souboru navrstvených odkazů, takže pro diváka není snadné se v ní zorientovat… Celkový účinek tedy v souhrnu stojí na dobré víře diváka: pokud přichází do galerie ochoten podstoupit zdlouhavou ‚mši‘ a strávit pečlivým studiem všech materiálů spíš hodiny než minuty, některé silné momenty výstavy na něj pravděpodobně zapůsobí.“
Tomáš Klička ve svém textu pro A2 spojuje dvě nedávno proběhnuvší akce – dočasné zřízení telefonní infolinky Tranzitdispečink a natáčení jednoho z dílu pořadu Ano, šéfe na AVU. „Tyto formáty se v posledních měsících staly novými nástroji, jak dostat výtvarné umění blíž k lidu. Zapomeňte na galerijní jógy, muzejní noci a kdoví co ještě.“
Výstava Gottfrieda Lindauera v Plzni přivádí Milana Kreuzziegera a Ondřeje Lánského na stránkách A2 k zamyšlení nad interkulturním střetáváním. „Všechny možnosti interpretací Lindauerových portrétů Maorů ukazují na ambivalenci a historickou proměnlivost interkulturních střetávání obecně. Jeho dílo a stejně tak výstava v Plzni nejen že vypovídá o původních obyvatelích Nového Zélandu, o vznikání nových hybridních kulturních forem, o dějinách odporu i dějinách podřízení, ale také nám poskytuje možnost zamyslet se sami nad sebou.“
Vladimír Birgus ve středečních Lidových novinách přibližuje letošní 46. ročník nejstaršího fotografického festivalu na světě Rencontres d’Arles. „Od nového ředitele festivalu, dosavadního šéfa Elysejského muzea v Lausanne Sama Sturdze se očekávaly velké změny. Nějaké se sice objevily, například plakáty radikálně změnily styl a katalog vyšel v jiném formátu, ale univerzalita festivalového programu zatím zůstala zachována.“
V Pátečních Lidových novinách naleznete rozhovor s Jiřím Sozanským. Výtvarník hovoří zejména o prozkoumávání míst spojených s válečnou historií a o aktuální výstavě v GASKU, kterou uzavírá svůj projekt o obětech a vinících války.
Naďa Klevisová se v páteční příloze Hospodářských noviny věnuje tvorbě mladého malíře Jana Poupěte.
Sobotní noviny informují o rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, podle kterého je právoplatným vlastníkem gotického obrazu Madony z Veveří římskokatolická církev, nikoliv Národní galerie, která jej získala v roce 1958. Rozhodnutí není pravomocné, NG se proti němu pravděpodobně odvolá. Rozhodnutí soudu se věnuje rovněž ČT (zde a zde).
Události v kultuře na ČT art představují výstavy a akce věnované Ladislavu Sutnarovi v rámci programu Plzeň 2015 (zde). O Sutnarově tvorbě následně hovoří Helena Koenigsmarková (zde).
Radio Wave v rámci postupného představení pětice finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2015 hostilo Pavla Sterece (zde). Jan Merta hovoří v Čajovně na ČRo Vltava o devadesátých letech, o malování ve vrátnici, o svých rozměrných obrazech i o blížících se výstavách (zde).
Příspěvek denní tisk 3. – 8. 8. 2015 pochází z Artalk.cz