Jan H. Vitvar se v pondělním Respektu zaměřil na výstavu Umělci a proroci, kterou hostí Veletržní palác Národní galerie. „Po nedávném projektu Aenigma v olomouckém Muzeu moderního umění je to v krátké době už druhá expozice, která českého návštěvníka uvádí do světa charismatických umělců z německy hovořících zemí, kteří uvěřili, že jejich posláním není jen vytvářet výtvarná díla, ale měnit svět a společnost,“ píše Vitvar, jenž následně představuje několik nejvýraznějších osobností pražské přehlídky. Výstavu hodnotí rovněž Petr Fischer ve středečních Hospodářských novinách.
Lidové noviny s datem 18. 8. píší o rekonstrukci památkově chráněných budov v lázních Kyselka. Probíhající obnovu v posledních dnech posuzovala památková inspekce ministerstva kultury na základě podnětu Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR.
A2, která vyšla ve středu 19. 8., přináší text Terezy Jindrové věnovaný Zlínskému salonu mladých. Letošní ročník se podle ní může pyšnit „kvalitním výběrem autorů z Česka i Slovenska. Prezentovaná díla se spíše než emocím a mezilidským vztahům věnují kultuře a přírodě. Výstava ukazuje cílevědomost mladých umělců, kteří často už zdaleka nestojí na začátku.“
Ondřej Fuczik se v A2 zamýšlí nad úrovní a postavením výtvarné výchovy v českém školství. „To, co nazýváme výtvarnou výchovou, nevymizelo jen z našich škol, ale ještě daleko více z našeho běžného života. A právě odtud musí přijít tlak na vzdělávací instituce. Řešením není navýšit čas věnovaný ve školách předmětu výtvarná výchova. Jde o to, jak ho budou studenti využívat. Nemá jít o kroužek „ručních prací“ ani o zbytečně detailní ponory do příliš vzdálené problematiky antického umění. Je jistě důležité vyzkoušet si výtvarné techniky a otevřít stavidla své tvořivosti. Možná je ale ještě důležitější o výtvarném umění mluvit. O jeho historii, ale především o tom, jaký význam má v našem životě.“
Středeční Hospodářské noviny představují výstavu Karla IV. připravovanou Národní galerií na příští rok. Chystaná expozice ve Valdštejnské jízdárně má vystihnout Karlovu „mentalitu, politickou koncepci, ale také roli, kterou z politických důvodů přisoudil umění“, říká ředitel NG Jiří Fajt. Výstavě se věnují rovněž Události v kultuře (zde). O přehlídce hovoří Jiří Fajt (zde).
Čtvrteční tisk přináší dva rozhovory. Lucie Klímová pro Instinkt vyzpovídala Veroniku Šrek Bromovou, Marek Gregor z Reflexu hovořil s Čestmírem Suškou.
Filip Šenk v pátečních Lidových novinách hodnotí výstavu Jaromíra Novotného v českobudějovickém Domě umění. „Obrazy Jaromíra Novotného mají nádech čehosi pomíjivého a křehkého, co by se mohlo při rychlejším pohybu či hrubém dotyku rozplynout ve vzduchu, takže se k nim divák přibližuje jen pomalu a opatrně. Přiblížit se však přesto musí, protože díla svádí k tomu, aby pozornost byla upřena k nejmenším detailům.“
V příloze pátečních Lidových noviny pak naleznete rozhovor s výtvarnicí Lenkou Klodovou o nahotě, pornografii a o tom, co všechno lze vyjádřit vlastním nahým tělem.
Naďa Klevisová v příloze Hospodářských novin z pátku 21. 8. představuje tvorbu mladé malířky Kamily Maliňákové, jejíž aktuální výstava nazvaná Jak se prosadit jako současný malíř, je k vidění v pražské galerii Jelení.
Sobotní Lidové noviny přinášejí recenzi výstavy Stanislava Filka, kterou přichystal Marek Pokorný pro ostravskou galerii PLATO. „Filkova tvorba je přitažlivá kolosálním rozsahem a utopickou vizí univerzality. A právě myšlenka univerzality a globálnosti, propojenosti vztahů mezi událostmi vzdálenými i blízkými – bez toho, že by je hierarchizovala – je aktuální. Prezentaci v galerii PLATO se tohle daří sdělit tak napůl: příliš totiž nepomáhá nalézt návštěvníkovi cestu dovnitř onoho Filkova systému – a to ať už za pomoci více textů, doprovodného vizuálního materiálu či lépe vysvětlujícího videa. Jsou to tedy jen pootevřená vrátka do velkorysého Filkova vidění světa.“
Hostem Hovorů na ČRo Plus byl Michal Trpák, sochař a kurátor pražského festivalu Sculpture line (zde). Ředitel festivalu Ondřej Škarka pak hovořil o Sculpture Line v pořadu S vámi v Praze (zde). Slovo o výtvarném umění, designu a architektuře na ČRo Vltava je věnováno Klubu konkrétistů KK3, hosty pořadu jsou Štěpán Málek a Aleš Svoboda (zde).
Příspěvek denní tisk 17. – 23. 8. 2015 pochází z Artalk.cz