Jméno nového generálního ředitele NG oznámí ministerstvo kultury v červnu. V odborném grémiu, které se sejde 4. 6. a doporučí nového ředitele, zasedá Lubomír Slavíček, Michal Stehlík, Magdalena Juříková, Jana Pelouchová , Petr Wittlich, Karel Srp a Lenka Lindaurová. Kandidáty na post ředitele NG jsou Jiří Fajt a Marek Pokorný. Informaci zveřejnilo Právo.
Výtvarný pátek Lidových novin přináší rozhovor s kurátorkou Jane Neal, která přiravila výstavu Soumrak/Nightfall při galerii Rudolfinum a dlouhodobě se zajímá o umění střední a východní Evropy. K motivaci současné výstavy v Rudolfinu říká: Mám opravdu ráda malbu -i když bych měla zdůraznit, že nepracuji jenom s malbou. Zaujala mě podobnost řady figurativních malířů. Chtěla jsem více prozkoumat to, co je jim společné. A chtěla jsem se více zaměřit na dopad fenoménů, jako jsou filmy, internet, širokoúhlé monitory, na současnou malbu. Na nynější podoby tradičních námětů malířství – krajinomalby a portrétu. Tvrzení, že doba malby pominula a že je to jen umírající médium, považuji za lži. Nová média malbu nezabíjí, jak někteří tvrdí, naopak jí dávají nové svěží impulzy…“
Dále Filip Šenk v LN upozorňuje na aktivity občanského sdružení Design Help: Za nemocnice vlídnější, které pořádá aukci předmětů českých designérů, jejíž výtěžek pomůže upravit čekárnu ambulantní neurologie Fakultní nemocnice v Motole. Do aukce se zapojují přední čeští designéři, např. Olgoj Chorchoj, Jiří Pelcl či Gábina Páralová.
Tomáš Pospiszyl píše v LN o současné debatě kolem NČVU, sdružení Mánes umělcům a volbách do devítičlenné správní rady NČVU. Přestože nebudou mít volby fakticky právní moc Nadaci v současné situaci ovlivnit, uvidí se podle počtu hlasujících, jakou bude mít takto zvolený výbor alespoň morální váhu.
Východočeská Mf Dnes informuje o nové ředitelce Regionálního muzea v Chrudimi. Stala se jí Martina Vítková, která k fungování muzea říká: „Muzeum by mělo fungovat jako fórum, laboratoř, dostupný komunikující živý systém. Je to místo, které má všechny předpoklady stát se prostorem vhodným pro trávení volného času a vybízejícím veřejnost ke spoluúčasti.“
Olomoucký deník upozorňuje na výstavu Jana Švankmajera v MUO: „Koncepce olomoucké výstavy se příliš neliší od jejího premiérového uvedení v Praze. Odvíjí se od jednotlivých filmů a návštěvníci zde uvidí artefakty a scény z autorových snímků, ale i jeho volnou tvorbu, která na ně navazuje nebo jim předchází.“