Olja Triaška Stefanovič / This Could Be a Place for Nice Life / design factory / Bratislava / 5. – 23. 6. 2013
Olja Triaška Stefanovič
Kurátorka: Bohunka Koklesová
Vernisáž: streda 5. jún 2013 o 19.00 h
Výstava potrvá do 23. júna 2013
design factory/ Bottova 2/ Bratislava
po-pi: 10.00 – 18.00
so-ne: 13.00 – 18.00
Music by: LOSTBLOK / Dvojica, ktorá hrá staré single a šelaky do tanca aj na počúvanie
O výstave:
“Olja Triaška Stefanovic je autorkou, ktorá sa dlhodobo venuje fotografovaniu urbánneho priestoru, architektúry a interiéru. Nezostáva však v rovine vecného záznamu, práve naopak, prostredníctvom fotografie obecne vypovedá o socio-politických skutočnostiach dnešnej doby. V cykle fotografií This could be a place for nice life (2013) zaznamenáva filmové kulisy slovenských komerčných seriálov, ktoré zásadným spôsobom formujú názory i vkus masového diváka. Hoci na prvý pohľad viaceré fotografie navodzujú svojim obsahom akúsi idylu domova v rodinnom zázemí, nie je tomu celkom tak. Ako diváci sme konfrontovaní umelou a sprostredkovanou realitou, ktorá je typická znásobenou vizualitou, akousi spektakulárne pôsobiacou situáciou. Naša vzrastajúca závislosť na virtualite, na praktikách „mixovaných realít“ spôsobuje, že strácame schopnosť rozlíšenia medzi fiktívnym svetom a realitou samotnou. Ide o akúsi novodobú „totalitu“, ktorá sa vkráda cez príťažlivosť „falzifikovanej“ domáckej idyly do našich reálnych domovov a pomaly mení naše myslenie. Autorka sa pri zázname filmových kulís sústredila na mapovanie „overených“ stereotypov pri voľbe istých typov miestností (kuchyňa, ordinácia, detská izba..) v seriáloch a zároveň si všíma simulovanie exteriéru v hermeticky uzavretých filmových ateliéroch. Miestami na fotografiách navodzuje pocit neurčitosti, ktorý pramení v oslabení našej schopnosti odlíšiť reálny svet od toho konštruovaného.
Fotografie Olji Triašky Stefanovič síce vytvárajú jeden tematický celok, ale súčasne každá fotografia môže figurovať aj sama o sebe. Fotografie sú mimoriadne naratívne nielen svojou farebnou príťažlivosťou, ale i množstvom detailov, ktoré asociujú u diváka možný príbeh. Znepokojenie nastáva v momente, keď si uvedomíme, že na fotografiách niečo nesedí a odkryjeme detaily filmovej prevádzky, ktoré sú nepatrné či nenápadné. Fotografie cez simulovanie domestikovaného životného priestoru poukazujú na inštitucionalizované a komerčné konštrukcie, ktoré potierajú individuálny charakter a aktivity ľudí”.
Bohunka Koklesová, kurátorka výstavy
Olja Triaška Stefanovič sa narodila v Novom Sade v Srbsku; žije a pôsobí v Bratislave. V roku 2007 absolvovala magisterské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (ateliér prof. Miloty Havránkovej, Katedra fotografie a nových médií). V roku 2002 získala štipendijný pobyt UNESCO v Španielsku, o rok neskôr vyhrala ďalšiu súťaž v rovnakej krajine. Má za sebou niekoľko samostatných výstav a zúčastnila sa na viacerých kurátorských výstav. V roku 2010 sa stala finalistkou 4. ročníka ceny Národnej galérie v Prahe a skupiny ČEZ pre mladého umelca „Cena 333“. Pôsobí na Katedre fotografie a nových médií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Žije a pracuje v Bratislave.