Palmy na Vltavě: Primitivismus, mimoevropské kultury a české výtvarné umění 1850–1950 / Západočeská galerie v Plzni / Plzeň / 29. 1. – 28. 4. 2013
Palmy na Vltavě: Primitivismus, mimoevropské kultury a české výtvarné umění 1850–1950
30/1/2013–28/4/2013
Výstavní síň Masné krámy
Autor/autoři: Tomáš Winter
Kurátor/kurátoři: Ivana Jonáková
Výstava se soustředí na vlivy původních mimoevropských kultur Ameriky, Afriky a Oceánie na české výtvarné umění v letech 1850–1950. Na základě využití nových metodologických přístupů a dosud málo známého materiálu ukazuje povahu primitivistického diskursu u českých umělců, teoretiků i cestovatelů. Zvýšenou pozornost klade na konkrétní výtvarná díla se vztahem k tzv. etnickému, „kmenovému“ umění. Projekt rovněž přiblížuje nejvýznamnější sbírky mimoevropských etnických objektů, které měli čeští umělci. Časově je výstava vymezena na jedné straně dobou vzniku souvislejšího diskursu o „primitivních“ kulturách v českých zemích, na straně druhé faktickým koncem avantgardy a slábnoucím zájmem o tyto projevy.
Instalace má několik částí. Úvodní prolog ukazuje prostřednictvím grafik starší alegorie Afriky a Ameriky. Ty obsahují určité vizuální stereotypy, které se přenášely i do pozdějších děl. Vlastní časové vymezení výstavy bude začínat tématem participace českých cestovatelů a sběratelů 19. století (mj. Vojty Náprstka, Emila Holuba, Enriqua Stanka Vráze, Josefa Kořenského) na koloniálním diskursu a přiblížením charakteru jejich sbírání a vystavování domorodeckých mimoevropských artefaktů. Jako určitý protiklad bude sledována přítomnost ideje ušlechtilého divošství, a to především u malířů Mikoláše Alše a Františka Kupky.
V souvislosti s nástupem modernismu výstava neopomene téma peruánských mumií u sochaře Bohumila Kafky, ani problematiku vlivů Gauguinova primitivismu na české umělce (Jan Zrzavý, Jan Preisler nebo Otakar Kubín). Samostatná část bude rovněž věnována vlivům domorodého umění Afriky, Oceánie a Ameriky na kubismus, a to zvláště na obrazy Josefa Čapka, autora známé knihy Umění přírodních národů, cenné i ve světovém kontextu.
Role primitivismu, exotismu, vystavování a sbírání původních afrických, oceánských a amerických objektů bude dále stopována v avantgardních programech poetismu a surrealismu a v sérii obrazů Bílých černochů z 30. let 20. století od Františka Tichého. Nebude chybět ani téma antropologie (sochy F. V. Foita) či fotografování afrických plastik, zastoupené především snímky Josefa Sudka.
Samostatně výstava přiblíží obsah a vznik dvou nejvýznamnějších sbírek mimoevropského „primitivního“ umění, které shromáždili čeští výtvarní umělci: kolekcí Adolfa Hoffmeistera a Emila Filly. Výběrově budou vystaveny nejen konkrétní africké, oceánské a americké artefakty, které tito tvůrci vlastnili, ale i původní dokumentace sbírek, jíž vedli. V závěrečném oddílu přehlídky budou sledovány projevy primitivismu ve 40. letech 20. století u Aléna Diviše, Václava Zykmunda, Františka Hudečka, Jana Křížka a dalších tvůrců. Díky této šíři záběru a užité metodě se výstava stane prvním uceleným a kritickým pohledem na problematiku primitivismu v českém výtvarném umění v letech 1850–1950.
TISKOVÁ KONFERENCE K VÝSTAVĚ
29. 1. 2013 v 13 hodin (přednáškový sál, Pražská 13)
VERNISÁŽ
29. 1. 2013 v 17 hodin
KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY VÝSTAVY
úterý 26. 2. 2013 v 17 hodin
úterý 9. 4. 2013 v 17 hodin
DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ
27. 2. 2013, 17 h, výstavní síň Masné krámy
GOTTFRIED LINDAUER (1839–1926): PLZEŇSKÝ MALÍŘ ZAKLADATELEM MODERNÍHO MALÍŘSTVÍ NA NOVÉM ZÉLANDĚ
O neobvyklých osudech a díle rodáka z Plzně, který proslul portréty domorodých obyvatel Nového Zélandu a stal se zakladatelem tamní malířské tradice, přednáší ředitel ZČG Roman Musil.
REALIZAČNÍ TÝM
Koncepce výstavy: Tomáš Winter
Kurátorka výstavy: Ivana Jonáková
Odborná spolupráce: Ústav dějin umění AV ČR
Jazyková redakce: Marie Bergmanová
Grafické řešení: Adéla Svobodová, Tereza Hejmová
Architektonické řešení: Zbyněk Baladrán
Instalace: Jan Jirka, Petr Kutek