Daniel Pitín / Motýlí efekt? Obraz jako různosměrná dekonstrukce celku / Galerie Rudolfinum / Praha / 31. 1. 2013 v 18h
Motýlí efekt? Obraz jako různosměrná dekonstrukce celku
čtvrtek 31. 1. / 18 hod.
Galerie Rudolfinum
Daniel Pitín
přednáška umělce
Daniel Pitín představí další svá videa a obrazy a přiblíží své inspirační zdroje.
„Filmový obraz a malba se často navzájem ovlivňují. Zpočátku malířství ovlivňovalo filmový záběr, ale v posledních letech je to i obráceně. Já sám často používám filmové momentky pro svoje obrazy.” říká Daniel Pitín v rozhovoru s kurátorem výstavy Petrem Vaňousem.
Daniel Pitín integruje ve své tvorbě zkušenosti s klasickým malířstvím, koláží i časovým médiem videa. U Pitína je aktualizován motiv samotného vyprávění, které se zříká příběhové osy. Odlišné výrazové postupy se v jeho obrazech sjednocují. Nastolují tak společné otázky týkající se nového zformátování „příběhu“. Aby se „příběh“ vyvázal z filmového schématu, literární posloupnosti a malířské šablony, nabízí se jeho rozbití a znovu složení. Pitín však chce integrovat do „vyprávění“ i další momenty, často nevědomé, mimovolné, které nechávají příběh otevřený a které ho mohou i radikálně pozměnit. Proto pracuje s několika scénáři najednou a užívá je jako matrice pro rozšiřující se „režijní hru na dění“. Propojuje různé světy a vytváří z nich rámce pro odvíjení příběhu.
O vývoji současného malířství Daniel Pitín tvrdí: „Současné malířství se ve svém vývoji začíná podobat tomu, co se již dříve odehrálo v hudbě. Jednotlivé styly se prolínají, podporují a zamítají, ale původnost toho stylu nás nechává chladnými, pokud to jako celek funguje. Dokonce mne netrápí ani otázka, zda některý obraz je či není uměním. Malba je specifická činnost a vzájemné vykrádání malířských stylů bylo legalizováno! Malířství je jako houba absorbující podněty, které jí obklopují, a tedy přirozeně pojímá i malířství samotné. Částečně se tedy živí i samo sebou.”