Tatranské pastorále / Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič / galéria Plusmínusnula / Žilina / 29. 8. – 27. 9. 2013
Tatranské pastorále / Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič
Vernisáž výstavy: štvrtok 29. 8. 2013, 17.00, galéria Plusmínusnula
Výstava potrvá do ± 27. 9. 2013.
pastorále – pastierska pieseň alebo hra; skladba oslavujúca dedinský život
Zdroj: http://www.cudzieslova.sk/
Spoločné práce Jarmily Mitríkovej a Dávida Demjanoviča nepotrebujú komentár. Tieto diela sú vyslovene príbehové a ich vysvetľovanie môže vyznieť zbytočne. Samozrejme, len v prípade, že máte základné znalosti slovenských reálií, dejín a novodobých mýtov – čo v prípade, že práve čítate tento text po slovensky, určite máte. Keď sa pozriete na portrétny diptych dvoch múmií v tradičných slovenských krojoch, rýchlo pochopíte základný princíp tvorby autorskej dvojice Mitríková – Demjanovič. Na prvý pohľad provokujú, manipulujú a podrývajú na Slovensku takmer posvätné symboly slovenskosti. Vo väčších dielach sa na scénu – do centra podozrivých folklórnych výjavov – dostávajú kontroverzné motívy z novodobých slovenských dejín. Socialistické symboly sa miešajú s nadreálnymi rituálmi z obdobia slovakštátu a partizánskeho odboja. V pozadí sa objavujú kulisy prospektínych aj reálnych architektúr z čias normalizácie. Do prvého plánu občas zablúdia skutočné aj fiktívne zvieratá, ktorých spojitosť so slovenskými reáliami je však nanajvýš problematická. Zobrazené udalosti, ako inak, lemujú nespútané bralá slovenských hôr. Z výjavov máte pocit, že ste ich už stokrát videli, hoci sa nikdy nemohli stať. Napriek výrečnosti diel zostáva ich konkrétny význam nejednoznačný. Výraz dotvára použitá autorská technika – pyrografia na doske z preglejky. Áno, je to presne tá technika, ktorou sa vyrábajú tradičné slovenské suveníry pochybnej kvality, ktoré ste naposledy videli v obchode v Čičmanoch a cítili ste sa v tej chvíli mierne trápne. V tomto prípade je táto technika dovedená do dokonalosti. V podaní Mitríkovej a Demjanoviča pastorále neoslavujú dedinský život, oslavujú slovenský mýtus a obrovské množstvo jeho nových a nečakaných kombinačných možností. Dokončujú to, čo už načrtol nejeden povestný hejslovák vo svojom zľahka surealistickom prejave. Sľubujem vám, že po tejto výstave pre vás už slovenský kroj nikdy nebude tým, čím býval predtým.
Jarmila Mitríková (* 1986) vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, v ateliéri keramiky Ivici Vidrovej a v maliarskom ateliéri Ivana Csudaia. Venuje sa maľbe, okrem závesných obrazov vytvára aj keramické priestorové objekty. Jej diela často obsahujú výraznú naráciu a expresiu, ktorú Mitríková dosahuje formálnymi prostriedkami. Význam jej prác často dotvára typická vizualita používanej techniky, čo sa naplno prejavuje práve v prácach zo série Pyrografia.
http://www.jarmilamitrikova.com/
Dávid Demjanovič (* 1985) je absolventom VŠVU; študoval v ateliéri priestorových komunikácií Antona Čierneho, u ktorého v súčasnosti študuje na doktorandskom programe. V jeho samostatnej práci prevažujú konceptuálne orientované inštalácie, videá, objekty či performancie, v ktorých sa vyjadruje k najrôznejším umeleckým i sociálnym javom.
http://daviddemjanovic.blogspot.cz/
Spoločný projekt Pyrografia prezentovali Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič na viacero domácich či zahraničných, kolektívnych aj samostatných výstavách. V roku 2011 získali za svoju tvorbu cenu Maľba 2011 VÚB. Na výstave v galérii Plusmínusnula vystavia autori diela vytvorené v posledných mesiacoch práve technikou pyrografie, ktoré doplnia priestorové objekty a video.
Text: Katarína Gatialová