Quantcast
Channel: Artalk.cz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 18668

denní tisk 18. 12. 2013

$
0
0

Zhodnocení výstavy Metamorfózy politiky – pražské pomníky 19. století, kterou uspořádal Archiv hlavního města Prahy ve spolupráci s Národní galerií, se pro Milenu Bartlovou v A2 stalo základem k úvaze o vztahu umění a společnosti. Samotná výstava, ač má politiku přímo v názvu, je totiž provedena velmi konzervativním způsobem, kdy se místo dobového kontextu s společenského významu pomníků řeší především role „umělcovy imaginace“.

Jan Kratochvil připravil pro A2 rozhovor s kurátorem Janem Zálešákem, který stojí za výstavou Vzpomínky na budoucnost II, jež právě probíhá v Domě umění v Brně. Jedním z hlavních témat rozhovoru je otázka kulturní identity bývalého Východu či tzv. archivní obrat v současném umění.

Hospodářské noviny se v souvislosti s výročím úmrtí Václava Havla věnují výstavě jeho sochařských portrétů, která probíhá v Praze na Akademii věd: „Většina bust, jež se do malé výstavní síně Akademie věd přes porotu propracovala, představuje uctivé zobrazování státníka, jenž vykonal velké činy pro národ, a proto je mu nutno vyjádřit patřičný respekt a uznání. Běloskvoucí tváře Václava Havla nejsou úplně nepovedené, přestože některé ujíždějí do snovějších rovin, případně představují sterilní výraz umělých lidí z katalogu Neckermanna či jiného prodejního řetězce.“

V Právu vyšel rozhovor s Helenou Krejčovou, ředitelkou Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války. V rozhovoru se mluví především o tom, jakým způsobem se zabavená umělecká díla dohledávají a jak je mnohdy obtížné je zejména ze zahraničí získat zpět.

O výstavě věnované architektu Friedrichu Ohnmannovi, která je k vidění v pražské Galerii UM, píše v Lidových novinách Filip Šenk. Přístup architekta konce 19. a  počátku 20. století srovnává s prací současného švýcarského architekta s českými kořeny Miroslava Šika: „Když Miroslav Šik hovoří o analogické architektuře, která do sebe vtahuje podněty z bezprostředního okolí, návštěvník Ohmannovy výstavy může sledovat takovou praxi. Třeba jím navržený dům nakladatele Alexandra Storcha na Staroměstském náměstí v Praze vycházející z pozdní gotiky. Je to falešná nápodoba historické architektury, nebo citlivá reakce na kontext?“

 

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 18668

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4