Miloslav Vojtíšek alias S. d. Ch / Orbis Varlén a nic / Moravská galerie v Brně: Pražákův palác / Brno / 21. 3. – 29. 9. 2013
Orbis Varlén a nic
Moravská galerie v Brně / Pražákův palác, Husova 18, 1. patro
21/3–29/9/2013, vernisáž 20/3/2013 v 17 h
vstup zdarma, www.moravska-galerie.cz
KURÁTOR VÝSTAVY
Petr Ingerle
AUTOR VÝSTAVY
Miloslav Vojtíšek alias S. d. Ch
Moravská galerie v Brně představuje nový prostor pro prezentaci současného umění. Po více než patnáctiletém období pořádání výstav současných českých a slovenských autorů v tzv. Atriu ve 4. patře Pražákova paláce se místo prezentace současného umění přesunuje kvůli nově zpřísněným požárním nařízením do 1. patra budovy. Původně nevýstavní prostor ve 4. patře Pražákova paláce se postupně vyprofiloval z určitého provizoria do místa prezentace studentů středních a vysokých výtvarných škol až do podoby s vlastním dramaturgickým programem, jednotnou grafickou podobou tiskovin a samostatným rozpočtem. Moravská galerie v Brně tak nabídla začínajícím autorům prostor, který si v průběhu své existence získal své místo na mapě brněnských výstavních aktivit a v této aktivitě chce pokračovat i nadále.
První výstava s názvem Orbis Varlén a nic představí v „novém Atriu“ 250 exponátů — především koláží, komiksů a kreseb — autora Miloslava Vojtíška.
„Výstava Orbis Varlén a nic přináší do dramaturgie atriových výstav Moravské galerie příjemné oživení v podobě autora střední generace, jehož umělecký potenciál se nevyčerpává pouze ve sféře výtvarného umění. Miloslav Vojtíšek (*1970 v Praze), vystupující pod pseudonymem S. d. Ch, představuje renesanční osobnost, která v sobě propojuje tvorbu ve sféře výtvarného umění, literatury i divadla a hudby. Své literární i výtvarné práce publikuje nejčastěji v pražském nakladatelství Divus, které mu rovněž v loňském roce připravilo rozsáhlou výstavu nazvanou Tyranie hodnot, na kterou bezprostředně navazuje brněnská výstava.
Kromě výtvarně-literárních kreací patří k autorovým aktivitám i hudební tvorba, psaní textů
a účinkování v hudební skupině Ruce naší Dory. Miloslav Vojtíšek rovněž založil několik divadelních souborů. Nyní provozuje Dramatický seminář Varlén, ve kterém uvádí své vlastní hry (v poslední době např. Českou trilogii, Uměleckou trilogii atd.). O tom, že je také úspěšným dramatikem, svědčí i skutečnost, že za svoji divadelní hru Zátiší ve Slovanu získal v letošním roce získal Cenu Alfréda Radoka.
Výstava Orbis Varlén a nic představuje svérázný výtvarný a výtvarně literární fenomén, pohybující se na pomezí koláže a komiksu. Nese jméno po fiktivní postavě původních kolážových komiksů, která postupně přerostla ve stejnojmenný koncept. Autor využívá spojení koláže a komiksu k úspěšnému uchopení světa, ve kterém přes všechna hojně citovaná filozofická, umělecká, politická i duchovní východiska neselhává pouze sarkastický a čistý humor.
Vystaveny jsou zde například kolážové předlohy Deníků všední úzkosti Varlén, mentální mapy rozměrných kompozic série Varlén Der Grosse, národní satirický opus Český Varlén, ale rovněž například cyklus Tance Smrti. U příležitosti výstavy vychází namísto katalogu knižní pokračování série Varlén 7, 8 a 9, a to na základě originálních kolážových předloh. Na jejím vydání se podílí Moravská galerie v Brně spolu s nakladatelstvím Divus, které se spolupodílelo na přípravě celého projektu.“
Petr Ingerle, kurátor výstavy
- – -
DOPROVODNÝ PROGRAM VÝSTAVY
Sobota 18/5/2013 Brněnská muzejní noc
19 h výklad na výstavě Petr Ingerle
22 h Svět jako Chorvatsko a nic / premiéra autorovy divadelní hry
- – -
O AUTOROVI
Miloslav Vojtíšek alias S. d. Ch (*1970 v Praze)
VÝTVARNÁ A VÝTVARNĚ LITERÁRNÍ ČINNOST
Kolážové cykly: VARLÉN 1, 2, 3; VARLÉN 4, 5, 6, komiksové kolážové deníky (Divus 2007 a 2010, příběh Varlén a Tanga přeložen do polštiny pro časopis Czas kultury); komiksový příběh Varlén a DNO pro časopis DNO; kolážové cykly — I´ can, Tajemství hřbitovního klidu, Vztahy spatřené, Nová ikonografie, Minimal aj.; Varlén 7, 8, 9 (Divus s Moravskou galerií v Brně 2013).
Volné koláže: velkoformátové kolážové kompozice cyklu VARLEN DER GROSSE — A za hrobem
s W. A. M (pro galerii Bezhlavý jezdec); Varlénův vertikální betlém; Varlénův Slavín; Varlén Queerman; dekorace, rekvizity a plakáty k vlastním loutkohrám a projektům; kolážové ilustrace k loutkovým trilogiím; grafická úprava, obálky a vazby samizdatů. Komiks Varlén a Polsko jako horror vakui je součástí fondu putovní výstavy Češi a Poláci v rámečku.
VÝSTAVY
Samizdatní (kolektivní výstava samizdatových prací, putovní, 2001); Nésti popel (funerální zavazadla, 2000); Jednodenní Varlén (Divus Underground, Praha 2010); Tyranie hodnot (položivotní výstava, Galerie Divus, Praha 2011).
LITERÁRNÍ ČINNOST
Sbírky poezie: Psí setba, A za sifonem láska, Horákův laboratorní básník; cyklus Batolet, Klepteton (2008).
Próza: Pastýřské de jávu (2009); Nouzové Imitatio Christi (Divus 2010); Studená vlna (Divus 2013); komiksové libreto – Červený Amadeus (Divus 2007).
Činohry a loutkohry: Nejsvětější Svátost Oltářní; Matěj Vespertilion (samizdat 1993); Návrat (1995); Výročí (1998); Uksfaust (2009); ČESKÁ TRILOGIE — Seance vyšehradská, Červený Amadeus, Ztraceni v Gottwaldu (Divus 2010); UMĚLECKÁ TRILOGIE — Parketa Genia Prostřednosti (otištěna v časopise Umělec), Kubus a Káva, Umění kultury; LIDSKÁ TRILOGIE — Duchovní smrt v Benátkách, Katolický sen lidského člověka, Jelení příkop; Svět jako Chorvatsko a nic; Literární umění exhumace; Zátiší ve Slovanu (2013, Cena Alfréda Radoka)
DIVADELNÍ ČINNOST
Autorské divadelní soubory:
MILOŠ a MATĚJ (1990–2008): Výročí (činohra); České trilogie (loutkohra); mysterium Návrat (projekt se souborem Skrytý půvab byrokracie pro festival Alternativa); Nejsvětější Svátost Oltářní a Matěj Vespertilion (adventní loutkohra); Quasičajovna u suicidní ženy s nepravidelným měsíčním cyklem (projekt); Polí pět (loutková esej).
NATURÁLNÍ DIVADLO (dětská představení): O zániku hradu Blaník; Smrt Kůžičky krále; Honba za pokladem tajemného Muinimula; Láska až za autodafé.
VARLÉNŮV LOUTKOVÝ SEMINÁŘ (2008): Parketa Genia Prostřednosti (loutkohra); Kubus a Káva (loutkohra); Uksfaust (kombinovaný projekt pro oslavy 10let trvání souboru Skrytý půvab byrokracie v Divadle Na Zábradlí); Duchovní smrti v Benátkách (scénické čtení pro Divus Underground).
DRAMATICKÝ SEMINÁŘ VARLÉN (formální hybrid činohry a dramatizované četby, 2011): Katolický sen lidského (2012); Literární umění exhumace (2013); Svět jako Chorvatsko a nic (2012).
Projekty: Varlénův loutkový poloautomat (sto loutkových etud pohotově, 2004); Varlénova loutková továrna (prostor dětské improvizace, 2009); Opouštění fetiše (loutkové hudební klipy pro soubor Skrytý půvab byrokracie, provedeny živě v Praze na festivalu Alternativa, Varšavě, Poznani a Wroclavi); varlénovské semináře.
HUDEBNÍ ČINNOST
Účinkování v kapelách, hudba, texty: konec osmdesátých a začátek devadesátých let, N.Z.O. Orchestra (demo Neslyšeli Zarathustru); konec devadesátých let — PERIFERIE 42 (dva samizdaty s texty); 2003–2006: RUCE NAŠÍ DORY (alba Poemuzie, Chemnitz, Filantropní stroj, 2013); Natočil a vydal tři melodramatická kuriosa: Bomba, Debžon, Přenos (všechna s R. Kollinerem 2005, 2006, 2007).