Quantcast
Channel: Artalk.cz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 18668

TZ: Zdeněk Plesník a Miroslav Navrátil

$
0
0

01


Zdeněk Plesník a Miroslav Navrátil / Po stopách moderny / Moravská galerie v Brně: Jurkovičova vila / Brno / 11. 4. – 27. 10. 2013

01

Zdeněk Plesník a Miroslav Navrátil: Po stopách moderny

Moravská galerie v Brně / Jurkovičova vila, ulice Jana Nečase 2, Brno-Žabovřesky

11. dubna – 27. října 2013

www.moravska-galerie.cz

vstupné na výstavu v rámci prohlídky vily 100/50 Kč

AUTORKA VÝSTAVY

Martina Lehmannová

KURÁTORKA ZA MG

Alena Krkošková

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ VÝSTAVY

Jan Velek

GRAFIKA VÝSTAVY

Filip Skalák

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY A VÝTVARNÉ DÍLNY

Olga Búciová, Eva Strouhalová, tel. +420 532 169 146, e-mail: da@moravska-galerie.cz

Letošní turistickou sezonu v Jurkovičově vile otevře výstava prací Zdeňka Plesníka a Miroslava Navrátila, kteří patřili k nejvýznamnějším osobnostem oboru architektura a design druhé poloviny dvacátého století v Československu. Výstava představí práce obou tvůrců a především jedno z prvních společných děl — nábytek pro vlastní byt Zdeňka Plesníka z let 1949–1952, který Moravská galerie v Brně získala z majetku potomků autora a který dotváří atmosféru přijímacího salonu Jurkovičovy vily. V bývalé Jurkovičově pracovně ve druhém patře vily jsou k vidění elektronické snímky staveb vytvořených Zdeňkem Plesníkem, například fotografie vil cestovatelů Zikmunda a Hanzelky, skladatele Zdeňka Lišky nebo snímky továrního komplexu OP Prostějov, ale také nábytkové kusy Miroslava Navrátila, z nichž nejznámější je jedna z ikon socialistického designu — skořepinová židle s oválným průřezem mezi opěrákem a sedákem z tramvají T3.

Interiéry Jurkovičovy vily se letos stanou hostitelé prací minimálně o padesát let mladších. Tímto trochu provokativním krokem chceme představit vilu jako živé místo, kam je záhodno vracet se za zajímavými projekty.

ZDENĚK PLESNÍK A MIROSLAV NAVRÁTIL V JURKOVIČOVĚ VILE

Tvorba významného československého architekta Zdeňka Plesníka a designéra Miroslava Navrátila se několikrát prolnula, z čehož pokaždé vznikla jedinečná realizace. Oba pojilo společné přátelství, zaujetí pro práci, úcta k materiálu, potřebám a nárokům funkce. Díky tomu dokázali přicházet s progresivními a moderními návrhy, které se vyrovnaly dílům soudobých světových architektů a designérů, jakými jsou například Charles a Ray Eamesovi, či Eero Saarinen a další.

Spojení vily Dušana Jurkoviče a tvorby dvou tvůrců druhé poloviny dvacátého století není náhodné.

Dušan Jurkovič svoji brněnskou vilu vnímal jako vzor pro ostatní tvůrce. Než se do ní nastěhoval, otevřel jí Výstavou architektury a uměleckýho průmyslu. Chtěl návštěvníkům předvést, jak vypadá nejmodernější styl bydlení a trendy v oblasti architektury, ale i vybavení domu, což všechny tři autory spojuje.

Zdeněk Plesník a Miroslav Navrátil se pracovně poprvé setkali nad návrhem nábytku pro vlastní byt Zdeňka Plesníka, který je nyní vystaven v přijímacím pokoji Jurkovičovy vily. Při jeho návrzích se autoři inspirovali severským designem a americkou tvorbou. Charakteristické jsou světlé barvy, oblé tvary, důraz na materiál, kvalitu výroby a detail. Unikátní je řešení sedacího nábytku z ohýbaných lamel, který je možné přenastavit systémem kolíků na plnohodnotné lůžko. Dokonale se jim také podařilo naplnit požadavek Adolfa Loose na konstrukci skříňového nábytku, který má být tvořen jako rám s výplní. Rámová konstrukce skříní má výplň z umělohmotné fólie, kterou tehdy vyráběl národní podnik Fatra Napajedla. Vystavená knihovna je z originálního materiálu, ostatní kusy nechal Plesník v osmdesátých letech opravit opět fólií z Fatry. Tato řešení nábytku dále rozpracovávali v návrzích interiérů vil cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky a Plesník částečně i ve vile skladatele Zdeňka Lišky. Nábytek měl být dokonce zařazený do výrobního programu.

Projekty Plesníka s Navrátilem jsou v rámci Československé tvorby padesátých let dvacátého století skutečně výjimečnými. Po těchto projektech už oba tvůrci přímo nespolupracovali, ale i nadále se ve své práci drželi uvedených principů.

Martina Lehmannová, autorka výstavy

O AUTORECH

Zdeněk Plesník (1914–2003) patří mezi naše přední architekty 2. poloviny 20. století. Jeho jméno je spojeno především se Zlínem – projektoval několik typů blokových obytných domů i továrny. Nejznámější jsou realizace vil pro cestovatele Miroslava Zikmunda (1953–1954) a Jiřího Hanzelku (1953/4–1956) i pro skladatele Zdeňka Lišku (1956–1959). Ty jsou pozoruhodné jak z hlediska architektury, tak i interiérového vybavení. Z dalších prací např. strojírenský závod MEZ Hulín, městská observatoř ve Valašském Meziříčí, rozhlasový vysílač a tiskárna map v Pekingu, za realizaci konfekčního závodu OP v Prostějově získal v roce 1963 Státní cenu.

Miroslav Navrátil (1913–1999) byl jednou z nejpozoruhodnějších osobností z oblasti designu nábytku

u nás. Byl důležitým členem návrhářského ateliéru národního podniku Vývoj nábytkářského průmyslu, který dodával návrhy výrobním podnikům. Jeho práce vynikaly tvarovou i technologickou progresí. Lamelová křesla a židle konzolové konstrukce patří k tomu nejlepšímu, co z nábytku v této době vzniklo. Byl také autorem jedné z ikon socialistického designu, skořepinové židle s oválným průřezem mezi opěrákem a sedákem, které našly uplatnění v tramvajích T3.

PO STOPÁCH MODERNY

Jurkovičova vila se stala součástí nové mezinárodní kulturní poznávací stezky s názvem Po stopách moderny, kterou realizuje Rakouské muzeum užitého/současného umění (MAK Wien) společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Moravy, dále Moravskou galerií v Brně a Europaforum Wien. Projekt Po stopách moderny si klade za cíl propojit architektonické dědictví jižní Moravy a severovýchodního Rakouska první poloviny 20. století a vytvořit novou kulturní stezku mezi Brnem a Vídní a jejich jednotlivými objekty, ale také přinést nové poznatky a zážitky v podobě vzdělávacích a kulturních akcí, výstav, nových propagačních materiálů či aplikací pro mobilní telefony s informacemi o jednotlivých domech. Do kulturní stezky spojující jižní Moravu a Dolní Rakousko se kromě Jurkovičovy vily zapojí například Muzeum Josefa Hoffmanna, Vila Tugendhat, Památník Leoše Janáčka, Dům Gustava Mahlera v Jihlavě a další.

Projekt Po stopách moderny — Mezinárodní kulturní a muzejní poznávací stezka po stopách architektonického dědictví jižní Moravy a severovýchodního Rakouska první poloviny 20. století je financován z programu EU Evropská územní spolupráce Rakousko — Česká republika 2007–2013.

JURKOVIČOVA VILA

Vila Dušana Jurkoviče se stala mezníkem v jeho tvorbě. Demonstruje vývojový posun v jeho stylu, opouštějícím počáteční parafrázování dřevěných lidových staveb. Vilu, navrženou v roce 1906, Jurkovič umístil na lesním savhu nad řekou Svratkou, na okraji tehdejší příměstské obce Žabovřesky. Moravská galeriev Brně ji získala v orce 2006m poté dům prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která navozuje co nejpřesnější představu o atmosféře, usúpořádání inetriérů a způsobu užívání vily v době, kdy zde žila Jurkovičova rodina.

OTEVÍRACÍ DOBA JURKOVIČOVY VILY

duben – říjen / úterý – neděle

10-12 h a 12.30 –18 h

listopad – březen / čtvrtek – neděle

10-12 h a 12.30 – 16 h

 

 

 

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 18668

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4