Prohlášení Ústavu dějin umění AV ČR, v. v. i. k demolici domu čp. 1601/II na Václavském náměstí v Praze / Praha / 30. 8. 2017
V uplynulých dnech byla dokončena demolice historického domu čp. 1601/II na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice na Novém Městě v Praze. Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i. zničení domu odsuzuje jako zcela nevhodný a nepřípustný zásah do Památkové rezervace v hl. m. Praze, zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, a to zejména z následujících důvodů:
Dům z konce 19. století, jehož architektonicky výrazná úprava byla dílem významných architektů Bohumíra Kozáka (1885–1978) a Josefa Zascheho (1871–1957) z roku 1920, byl osobitou zajímavou stavbou na pomezí kubismu a modernismu. Vhodným a citlivým způsobem dotvářel urbanistický kontext, přičemž nechával vyznít hlavní dominantu Václavského náměstí, jímž je budova Národního muzea.
Návrh novostavby polyfunkčního objektu s podzemními garážemi podle našeho soudu nepřináší do prostředí Václavského náměstí architektonické ani urbanistické hodnoty, které by toto prostředí výrazně obohatily a které by jakkoli ospravedlňovaly demolici funkčního historického domu. Nový objekt akcentem nároží v podobě věžovité nástavby bude naopak narušovat dominantu Národního muzea. Monolitickým zastavěním dvou stavebních parcel a části dvora nová budova vstoupí bezohledným a necitlivým způsobem do okolní zástavby a naruší její charakter.
Demolice domu je v příkrém rozporu s platným vládním nařízením č. 66/1971 Sb. ze dne 21. července 1971, které je základním právním předpisem, upravujícím stavební činnost na území pražské památkové rezervace. V § 3, odst. 1/a tohoto nařízení se píše, že „veškeré úpravy nemovitých kulturních památek i jejich souborů a objektů, které vykazují dílčí památkové nebo urbanistické hodnoty (objekty památkového zájmu), dotýkají se vnitřní i vnější architektury, musí být řešeny a prováděny se zřetelem k trvalému zabezpečení jejich hmotné podstaty, k jejich přiměřenému společenskému využití a dalšímu zhodnocování výtvarných a dokumentárních funkcí.“ Odbor památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy (MHMP) se ve svém Závazném stanovisku z dne 24. června 2010, na jehož základě byl dům odstraněn, s uvedenou vyhláškou dostatečně nevyrovnal.
Odbor památkové péče MHMP se ve svém výše uvedeném Závazném stanovisku odvolal především na posudek dodaný majitelem objektu (tzv. Komentář ke studii Chapman Taylor na novou zástavbu na Václavském náměstí a v Opletalově ulici z 30. března 2010), v němž jsou stavební dějiny a hodnoty historického domu shrnuty v pouhých dvou větách (!). Odbor své stanovisko naopak nepodepřel seriózní analýzou Národního památkového ústavu, ani dalších státních odborných institucí či nezávislých odborníků.
Odbor památkové péče MHMP se v Závazném stanovisku dále odvolal na vyjádření Sboru expertů MHMP. Ze zápisu z příslušného 105. jednání Sboru expertů Magistrátu hl. m. Prahy z 6. května 2010, s. 4, bod I., přitom vyplývá, že se členové Sboru během zasedání historickou, architektonickou ani urbanistickou hodnotou stávajícího domu čp. 1601/II nezabývali (!), nýbrž se věnovali pouze hodnocení architektonického návrhu novostavby polyfunkčního objektu, který pro developerskou firmu zpracovala kancelář Chapman Taylor.
Povolením demolice byl vytvořen nebezpečný precedens, který vážně ohrožuje historické jádro Prahy, patřící k nejvýznamnějším souborům světového kulturního dědictví.
V povolení demolice historického domu na Václavském náměstí spatřujeme selhání orgánů památkové péče, zejména Odboru památkové péče MHMP. Tento odbor v dané kauze dle našeho názoru hájil zájmy developerské firmy na úkor společenských zájmů a kulturních hodnot, na jejichž ochranu byl zřízen a je za tímto účelem financován z veřejných prostředků.
Demolici přes masivní odpor odborné i laické veřejnosti nebyli ochotni zabránit ani ministři kultury MUDr. Jiří Besser, Mgr. Alena Hanáková a Daniel Herman, ačkoli k tomu měli příležitost a dle našeho názoru to s ohledem na jejich společenské poslání mělo být jejich povinností. Ze strany odpovědných politiků ani úředníků jsme se navíc nesetkali ani s kritickým vyhodnocením vývoje uvedené kauzy a s vyvozením příslušných důsledků. Problém demolice byl naopak nepřijatelným způsobem bagatelizován.
Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i. spolu s dalšími institucemi a s širokou odbornou i laickou veřejností proti demolici domu na Václavském náměstí v minulosti několikrát důrazně protestoval. Z výše uvedených důvodů se také připojil k dopisu zástupců a odborných pracovníků Ústavu pro dějiny umění FF UK, Ústavu památkové péče FA ČVUT, Katedry teorie a dějin umění VŠUP, Uměleckohistorické společnosti a Klubu Za starou Prahu z 27. června 2017, adresovanému panu Mgr. Bohuslavu Sobotkovi, předsedovi vlády ČR, panu Mgr. Danielu Hermanovi, ministru kultury ČR, a paní Mgr. Adrianě Krnáčové, MBA, primátorce hl. m. Prahy, který obsahuje výzvu k prošetření celé kauzy a k přijetí takových opatření, která by pro příště zabránila masivní devastaci kulturního dědictví.
V Praze, 29. srpna 2017
doc. PhDr. Tomáš Winter, Ph.D.,
ředitel Ústavu dějin umění AV ČR, v. v. i.
Příspěvek Prohlášení Ústavu dějin umění AV ČR, v. v. i. k demolici domu čp. 1601/II na Václavském náměstí v Praze pochází z Artalk.cz