Quantcast
Channel: Artalk.cz
Viewing all 18668 articles
Browse latest View live

Začíná nová éra života na Zemi?

$
0
0

V Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem právě probíhá výstava Apocalypse Me kurátora Jana Zálešáka. Vedle Terezy Záchové, autorky následující recenze, se tématu ve svém šířeji pojatém komentáři věnuje rovněž Marta Fišerová. 

07_Bolf_Sterec
pohled do instalace (zleva Josef Bolf a Pavel Sterec)

Výstava v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem je dlouhodobě připravovaný projekt kurátora Jana Zálešáka. Již ze samotného názvu Apocalypse Me je nám předem trochu jasné, že nepůjde zrovna o lehké téma. Výstavě také předcházela přednáška o jejím vývoji, inspiraci a dílčích tématech. Konala se kupodivu mimo ústeckou galerii, a to v Praze, 17. 2. 2016 na FAMU. Jestli měl divák odcházet s objasněním procesu kurátorské práce a navnaděn na výstavu Apocalypse Me, přičemž si mnozí ani neuvědomili, že je výstava mimo Prahu, tak se tak úplně nestalo.

Kurátorský text prezentovaný na výstavě odkazuje k filozofickým a antropologickým premisám. Zároveň autor vychází z poměrně nedávných antropologických tezí, které byly formovány Alfem Hornborgem a mladým vizuálním umělcem a spisovatelem Pedrem Neves Marquesem. Nechybí zmínka o ontologickém obratu a antropocénu – době, kdy hlavním geologickým činitelem se stává člověk. Bohužel mi přes všechny zajímavé informace v akurátním textu chybí určitý lidský faktor či osobní názor kurátora. Proč si téma vlastně vybral? Je za tím současný zájem o post-internet? Jde opravdu o fascinaci vědou? Co vedlo autora k tomuto uvažování? Aktuální dění ve světě? Ať tak či tak, výstava nahlíží kriticky na určité aspekty lidského chování, které se mohou zdát, že nás dříve nebo později zabijí. Zároveň jde o sondu do hlubšího vědomí, že střed Země začíná pomalu ale jistě sledovat trajektorii vedoucí k jejímu zániku. Pokud se však konec světa opravdu blíží, co pro jeho záchranu můžeme my lidé ještě udělat?

30_Ales Cermak and Michal Cab, The Earth Trembles, 2015, excerpt of the video essay
Aleš Čermák a Michal Cáb

Vystavující umělce, se kterými Jan Zálešák pracuje, můžeme rozdělit do dvou skupin podle toho, jaký postoj zastávají. Jedni pracují na pomezí vědy, přírodních zákonů a umění. Dalo by se říct, že jsou více méně toho názoru, že biotop (tedy Zemi) lze ještě zachránit, pokud si člověk uvědomí své jednání. Druzí jsou skeptičtější. Vycházejí z existenciálních a osobních prožitků, s nimiž vnitřně bojují… Ve velkorysém a čistém prostoru Galerie Emila Filly je prezentováno pouze sedm autorů. Každému dílu je tak ponecháno vlastní autonomní prostředí, v němž rezonuje jeho vlastní význam, přičemž se v rámci výstavy postupně a nenápadně dociluje hlavního smyslu.

Jak sám autor výstavy poznamenal na přednášce, přestože je jeho koncept hluboce promyšlený, stále zastává názor, že výstava má být také vizuální, a tudíž bylo na co se dívat. Jsem ráda, když je na co se dívat. V minulých letech totiž bývaly i takové výstavy v Galerii Emila Filly (např. výstavy Moving Artists, Sociální design, The Art of Urban Intervention), které svým sociálním laděním šly spíše do hloubky tématu a konceptu, ale po vizuální stránce byly expozice pro diváky chladné a odcizené.

08_Pavel Sterec, Fossil Us, 2015
Pavel Sterec

Líbí se mi také introvertní charakter kurátorské manipulace s umělci. Vlastně slovo manipulace působí trochu přísně. Nakládá s danými uměleckými díly, která již v minulosti byla prezentována, nově a rozšiřuje jejich nejen instalační možnosti, ale i kontext a možnosti významu. Jestli je to podařené, či nikoliv, k tomu se hned dostanu. Proč však tyto subtilní posuny kurátor nereflektuje v textu? Nebo to není tak zásadní? Bohužel, sebebystřejší divák, pokud nebyl na přednášce, kde toto gesto samotný kurátor zmiňuje, nemůže ho sám rozklíčovat.

Začnu-li Pavlem Stercem, jeho práce Fosilní my, která je zde vystavena, má v pozměněném formálním provedení daleko silnější úder než v Moravské galerii v Brně na výstavě Ceny Jindřicha Chalupeckého. Jestli před několika měsíce někdo o jeho instalaci pochyboval, zde exceluje Sterec suverénně a potvrzuje, že byl do finále CJCH vybrán oprávněně. Masivní zásahy do složení půdy, sonda do plastiglomerátů a vrtná jádra budoucnosti, do kterých může divák nahlížet a porovnávat je skrze průhledné tubusy, jsou nejen edukativní, ale díky jejich umístění do konkrétní geografické oblasti nabývají nového, palčivého vyznění. Severočeský kontext, na který zde dílo radikálně odkazuje, tedy na problematiku těžebních limitů, si možná ani autor neuvědomoval. Přestože nejde o primární záměr autora, může být expozice zvlášť ústeckému publiku poměrně blízká. Instalaci samotné prospívá i množství prostoru, který v rámci výstavy dostala.

17_Martin Kohout, Skinsmooth Average Eyes_Deep Skins, 2015-2016, digital print on paper
Martin Kohout

Naopak u Martina Kouhouta mi jeho nový záměr (ať už jeho vlastní, nebo kurátorův) převést původně drobné snímky vyfotografovaných objektů dvojice Grégoire Blunt a Emmy Skensved, vzniklé jako součást kurátorovaného projektu „pod zemí“ s názvem DEEPSK.IN, na velkoformátové fotografie poněkud uniká. Jakoby se z nich vytrácel hlavní smysl. Přestože by pro Kohouta mohla být přitažlivá určitá nekvalitnost velkoformátového tisku, nebyl to nejspíš primární důvod pro změnu rozměru. Celá kóje, kde se autorova práce nachází, je poměrně ledabyle nainstalovaná. Byl to záměr? Igelity rozházené po zemi, kde občas prosvítá podlaha galerie, zmačkaný materiál, který po estetické stránce spíše odpuzuje. Nejde o první z Kohoutových podobně laděných „apokalyptických“ děl, které mají jindy neuvěřitelné charisma, přičemž jejich významnými prvky jsou organičnost a potenciál rozkladu. Zde se však jeví celková instalace jaksi fádně.

Je trochu s podivem, jak velkorysý prostor (například v rámci textu) věnuje kurátor Anně Slámové v porovnání s ostatními vystavujícími. Kurátor ji zasazuje do kontextu řady mladších umělců, kteří využívají „trend glorifikace prefixu POST internetu“. Nicméně její dílo v Galerii Emila Filly tomu příliš nenasvědčuje – nevyužívá žádné speciální technologické postupy ani „tradiční“ uživatelský způsob zpracování virtuality a remixování jiného světa. A co víc, sám Jan Zálešák toto dílo srovnává s ranou prací manželů Harrisonových, jejíž těžiště je spíše v ekologii. Atmosféra dystopie, kterou můžeme mezi rostoucími rostlinami a pomalu umírajícími rybičkami pociťovat, částečně odvádí pozornost od instalace, která jednak není příliš kvalitně zpracovaná (viz odlepující se diody), jednak kovové konstrukce střihu Evy Koťátkové jsou v současném výtvarném umění poněkud nadužívané a v tomto případě neopodstatněné.

11_Anna Slama, antipro, 2016, installation
Anna Slámová

Pro téma výstavy je však Anna Slámová důležitým pojítkem, neboť se zde odkrývá jedna z podstatných myšlenek, o které se Jan Zálešák opírá. Jde o již zmíněný pojem antropocénu. Anna Slámová tak trochu nejistě experimentuje s něčím, co je již delší dobu známé, a tím je mnohaleté zkoumání vlivu silně radioaktivního černobylského prostředí na flóru a faunu, v jehož důsledku byl člověk vyhnán mimo jeho dosah. Jediné, co tento hormetický efekt (vědecký pokus, v jehož rámci jsou dva živočišné druhy vloženy do prostředí s různě silnou radiací) dokazuje, je fakt, že s absencí člověka se Země jako taková dokáže vypořádat daleko rychleji než s jeho přítomností. Přesto, že pro některé diváky může být dílo efektní, a nepopírám, že tak i na mě skutečně působí, záměr samotné autorky je pro mě nečitelný. Manipulace díla kurátorem tak, aby významově dobře zapadalo do koncepce výstavy, se mi proto v tomto případě zdá obzvlášť silná.

Větší zážitek jsem však měla z prací skupiny Palo Cháán, vzniklé speciálně pro tuto výstavu. Dispozičně je jejich instalace umístěna v rohu galerie. Díky výrazným kadmiově žlutým zdím je to velmi vhodná volba. Dílo nabývá na exotičnosti skrze nezvyklé vizuální kódy, s kterými nejsme běžně konfrontováni v českém prostředí. Divákovi se tak nabízí nebývalá příležitost porovnat jinou výtvarnou kulturu s ostatními účinkujícími a tak se zamyslet nejen nad koloniálním řádem, ale také nad tradicí a rituály dané oblasti. A zároveň estetika „post-internetu“ je tu patrnější než u díla Anny Slámové.

21_Palo Chaan_Patricia Dominguez and Irvin Morazan, Sexy Sushi, 2015-2016, installation
Palo Cháán (Patricia Dominguez a Irvin Morazan)

Přestože tato myšlenka je možná nepodstatná, nedá mi to, abych ji nenapsala. Zpracovával kurátor koncepci svého projektu nezávisle na místě určení a mohl by tak být prezentován v jakékoli galerii typu „white cube“? Nebo se zamýšlel nad daným prostorem, oblastí a krajem, ve kterém se výstava bude konat? Je škoda, že místně specifický potenciál, který se zde v ústeckém kraji nabízí, není skoro vůbec využit. Možná by stačila jen např. drobná zmínka v textu: autor mohl téma více vztáhnout k lokálnímu kontextu, proč zrovna zde, na severu Čech, v Galerii Emila Filly dělá výstavu Apocalypse Me.

Na celé výstavě oceňuji její střídmost, určitý minimalismus a v neposlední řadě i lehkost prezentace, tak jako se o ní zmiňuje Hans Ulrich Obrist: „Není důležité naplnit prostor, ale vytušit, co je potřebné.“ Což se, myslím, kurátorovi Janu Zálešákovi povedlo. Divákovi tak opravdu sdělí hlavní ideu, aniž by příliš odbočoval. Přesto zde je „apokalypsa“ spíše v latentním módu. Je třeba vyzdvihnout také to, že toto téma ještě v Čechách prakticky nebylo samostatně reflektováno. A co osud světa? Musíme si počkat na mezinárodní kongres geologů, který se chystá tento rok v srpnu a na němž se rozhodne o oficiálním (ne)přijetí termínu antropocén. S ohledem na lidstvo je však nutné si uvědomit, že vývoj můžeme zvrátit pouze my sami. Doufejme tedy, že – tady v Čechách – budou naši blaničtí rytíři ještě nějakou dobu spát.

20_Palo Chaan_Patricia Dominguez and Irvin Morazan, Sexy Sushi, 2015-2016, installation_detail_b
Palo Cháán (Patricia Dominguez a Irvin Morazan)

Apocalyse Me / vystavující umělci: Josef Bolf, Aleš Čermák & Michal Cáb, Martin Kohout, Vilém Novák, Anna Slámová, Pavel Sterec, Palo Cháán (Patricia Dominguez & Irvin Morazan) / kurátor výstavy: Jan Zálešák / Galerie Emila Filly / Ústí nad Labem / 3. 3. – 15. 4. 2016

Foto: Jiří Dvořák

Příspěvek Začíná nová éra života na Zemi? pochází z Artalk.cz


Stroj času versus rozlévající se mléko

$
0
0

Výstavu Apocalypse Me kurátora Jana Zálešáka v ústecké Galerii Emila Filly pojala Marta Fišerová jako východisko pro svoji úvahu nad hrozbami, kterým musíme čelit, a nad současnou uměleckou tvorbou, která se podle ní až příliš často vzdaluje od toho, co považuje za nejdůležitější: od přítomnosti.
Souběžně publikujeme i recenzi výstavy od Terezy Záchové.

01_Apocalypse Me_exhibition poster
plakát k výstavě Apocalypse Me od Jana Brože, foto: Jiří Dvořák

Stroj času versus rozlévající se mléko

Žijeme v ambivalentní době. Nenosíme růžové brýle postkomunismu a také blízká budoucnost ztratila své růžové obrysy. Svět je zmítán lítými boji o zdroje a bouřlivými klimatickými proměnami. Sofistikované vojenské konflikty se odehrávají takřka za hranicí naší země a ještě blíže proudí davy nešťastných lidí vyhnaných ze svých domovů. Naše země stojí před velkým rozhodnutím o svém budoucím směřování. Přidá se ke zbytku středoevropských zemí a jejich nacionalistickému smýšlení?

Na druhou stranu se nám nevedlo nikdy lépe. Překonali jsme krizi. V loňském roce jsme se stali evropskými leadry v meziročním růstu ekonomiky, sociální systém stále funguje. Nezaměstnanost klesá a můžeme očekávat růst průměrné mzdy. Zdá se, že obýváme pokojný středoevropský ostrov blahobytu, v čemž nás utvrzují čechocentrická média. Přesto se však do některých myslí vkrádá myšlenka na nezvratitelnou katastrofu.

Přese všechna výše zmíněná pozitiva jsem cirka před rokem vytvořila koncepci listopadové výstavy Dvě minuty světa pro brněnskou galerii Industra, jejíž myšlenka vycházela z pocitu nestability (nikoli ekonomické) a přicházejících změn ve světě takovém, jaký nám byl doposud znám. Výstava odrážela transformaci nálad, neklidu a napětí ve společnosti. V té době měla uprchlická krize ještě marginální ráz. Dala jsem tak k diskuzi otázky, které jsem sama řešila (a doposud řeším) ve svých pracích, a těšila se na konfrontaci děl osmi autorů, který každý pocházel z trochu jiného geografického i národního kontextu.

6_2MINUTY025
pohled do výstavy Dvě minuty světa, Industra Art, Brno, foto: Michaela Dvořáková

Umělci pracovali na zadání, které nebylo nikterak striktní a ve své podstatě představovalo pouze informaci o aktuálním posunu ručičky tzv. „Doomsday clock“ o dvě minuty směrem k půlnoci, tedy na tři minuty do konce světa. Reakce byly různé. Díla nabádala pozorovatele k návratu k přírodě, reflektovala beznaděj jedince, který pozoruje stoupající nacionalisticko-rasistickou náladu ve své zemi, vyjadřovala osobní statement ke stavu naší planety, se kterým nebylo těžké se ztotožnit, poukazovala na přefouknuté bubliny mediálních senzací, které vyvracely osobní zkušenosti autorky, atp. Vyznění výstavy bylo snad trochu chmurné, třebaže se našla i díla, která měla zlehčující ráz. Nicméně závěrem a s odstupem času mohu říci, že došlo k sebepotvrzení.

O necelý půlrok později, na začátku března, představila Galerie Emila Filly v Ústí nad Labem projekt Apocalypse Me kurátora Jana Zálešáka. Bez předchozích příprav jsem vstoupila do výstavy, která si už podle svého názvu musí také hrát s myšlenkou o konci světa, ale asi trochu jinak – přece jen zájmeno „me“ ledacos napovídá. Zatímco Dvě minuty světa stály těsně před oním pádem do propasti a na pozadí každodenní reality odhadovaly, která ruka nakonec udeří, očekávala jsem, že Apocalypse Me bude odpovídat procesu zkázy anebo momentu těsně po kataklyzmatické očistě. Přesto nebylo vše tak jednoznačné! Vlastně, moje představy nebyly naplněny. Chyběl mi onen znepokojující prvek. Nemůžu se ubránit pocitu, že ona katastrofická vlna prošla galerií příliš lehce a že ta apokalypsa nebyla zas tak apokalyptická. Andělé troubili na polnice, ale málo se nadechli. Nebo za vše může to zájmeno „me“?

18_Palo Chaan_Patricia Dominguez and Irvin Morazan, Sexy Sushi, 2015-2016, installation_detail
Palo Cháán (Patricia Dominguez a Irvin Morazan), foto: Jiří Dvořák

Ačkoli bylo na výstavě autorů i děl více, níže jmenovaní pro mne tvořili styčné body a díky nim jsme měli možnost ocitnout se před, v i po apokalypse. Chvíli předtím, než se na nás snesou hromy a blesky konce světa, je třeba si něco takového pořádně zasloužit. Nekonečný a barevný multi-kulti-suši večírek se odehrává někde v latinské Americe. Autorská dvojice Palo Cháán jednoduchými gesty ukazuje, proč zlobíme. Uvádí do kontrastu špatné a dobré. Suši a avokádo. Hlad a plýtvání jídlem. Plast a tradice. Vše důsledně orámované aktuální instalační fashion.

Slovní spojení Apcalypse Me bylo snad bezezbytku naplněno v díle Josefa Bolfa. Ostatně takový pocit mám z jeho děl skoro vždy. Kolážovité útržky končetin, dějů v explozi a chaosu. To sedí na postapokalyptickou scénu.

Práce Anny Slámové a Pavla Sterce se mi překrývají. Obě vyjadřují klid poté, co se prach usadil, nepořádek byl odklizen a my můžeme kontemplovat nad rozlitým mlékem, které už nikdy nevrátíme do láhve. Díla navozují pocit bezvětrného dne, kdy se skrze hlubokou minulost můžeme přenést do daleké budoucnosti.

05_Josef Bolf, The end of Days, 2016, site-specific installation
Josef Bolf, foto: Jiří Dvořák

Pokud bych na příkladu jednoho z autorů měla ukázat představu, se kterou jsem do výstavy vcházela, byla by to práce Viléma Nováka (třebaže se mi vše potvrdilo až o dvacet dní později). Snad je to tím klasickým výjevem, který si pod pojmem apokalypsa představujeme, i volbou materiálu a techniky. Nicméně, názvy jako Kancelář, Akvapark nebo Letiště doplněné poslední bezejmennou deskou s kompozicí bezvládně ležících těl, nás nutí zapomenout na Knihu knih nebo katastrofu, která třeba nastane, anebo taky ne. Dílo Viléma Nováka nás přivádí do přítomnosti a mě někam na začátek tohoto textu.

Koukám z okna. Je krásné slunné odpoledne. Můj muž drancuje trávník hráběmi a snaží se z něj vyrvat mech. Klasický jarní úkol. Kyselá půda a mírná zima jsou problém. Sedím v našem domě na vesnici. Vše je zde řešeno striktně funkčně. Dům je energeticky úsporný – obedněný polystyrenovou izolací, tak jak to u starších domů začíná být obvyklé. Má plastová okna, kombinované vytápění a solární panely na střeše. Vlastní studnu. Přípojku na obecní kanalizaci, která ústí do kořenové čističky za vesnicí. Okolo domu je dostatečně velká zahrada s různými druhy stromů, keřů a záhony k pěstování zeleniny. Výběh pro slepice s deseti opeřenci. Kompost, samozřejmě.

27_Vilem Novak, Office, 2013–2016, wood-carving_detail
Vilém Novák, Kancelář, 2013 – 2016, foto: Jiří Dvořák

Toto není inzerát na náš dům. Toto je únikový plán. Tedy pevně doufám, že kdyby cokoli narušilo jemný balanc našeho městského života, budeme schopni se přepravit do šedesát kilometrů vzdáleného ostrova bezpečí. Spíž je plná. Bez potíží se dá přežít měsíc, snad i víc. Paranoidní představa? Ne, jen vnímám křehkost reality a systémů, ve kterých žijeme. Ostatně eskapizmus jsem v poslední době začala pozorovat v uměleckých dílech daleko častěji než kdykoli předtím. Výlety do smyšlených světů za desítky, možná stovky let nebo naopak úniky do minulosti, která se v našich myslích stihla formovat do od chyb očištěné a zidealizované podoby.

Málokdy se mi podaří setkat se v uměleckém díle s přítomností. Trápí mě to. Přestože mám pochybnosti, jestli je zachycení současného v uměleckém díle ve skutečnosti opravdu možné. Všichni o přítomnosti mluvíme, diskutujeme ji, ale jen zřídka se stává, aby byla v uměleckém díle realizována. Je tak prchavá. Proto si velmi vážím i náhody, která způsobí, že jedno dílo v celku zahraje „komorní a“ tak, jak se to stalo s Letištěm Viléma Nováka. Zbytek děl doladí své pozice a začne dávat smysl. Je snadné prozkoumávat prověřenou minulost. Je ještě o hodně snazší vytvářet vize budoucnosti. Ale je těžké s dlouhodobou platností komentovat přítomnost. Často se sama sebe ptám, jak se asi bude mluvit o období, ve kterém žijeme v hodinách dějepisu? A bude umění vytvořené dnes dostatečně výmluvné? Bude schopné zastupovat svoji dobu opravdu takovou, jaká byla – v celé své komplexnosti? Proto apeluji na umělce: vraťme se k takovému světu, jaký je nyní. Nejkrásnější je přítomnost, i když může mít tragické vyznění. Vraťme se k životu a spontánnosti okamžiku. Celý svět si rozkošnicky užívá tady a teď a umění, namísto toho, aby podávalo zprávu o stavu věcí, je stále někde na cestách ve svém stroji času mezi minulostí a budoucností.


Apocalyse Me / vystavující umělci: Josef Bolf, Aleš Čermák & Michal Cáb, Martin Kohout, Vilém Novák, Anna Slámová, Pavel Sterec, Palo Cháán (Patricia Dominguez & Irvin Morazan) / kurátor výstavy: Jan Zálešák / Galerie Emila Filly / Ústí nad Labem / 3. 3. – 15. 4. 2016

Příspěvek Stroj času versus rozlévající se mléko pochází z Artalk.cz

denní tisk 7. 4. 2016

$
0
0

Igor Malijevský v Salonu Práva vyzpovídal malíře Jaroslava Valečku (1970), který právě vystavuje v GASKu. Rozhovor se dotýká malířovy existenciální a expresivní tvorby i jeho názoru na současné umění a kunsthistorii: „Já osobně za kýč považuji podbízení se publiku. Akdyž někdo nasype hromadu písku do galerie jenom proto, že to kurátor vystaví a kunsthistorik pochválí, tak je to pro mě kýč také.“

V GASKu probíhá rovněž výstava děl Pavla Brázdy z posledních let. Ten představuje svoje digitální tisky, díky nimž může realizovat všechny své nápady. „Brázdovo dílo stojí především na stovkách vyobrazených hlav, jež někdy upřeně, jindy cudně, s odvrácenými pohledy, sledují a jedna od druhé si předávají diváka jako průmyslové kamery,“ píše Ivan Hartman v Hospodářských novinách.

Město Ostrava plánuje zakoupit památkově chráněná bývalá jatka a sousední prázdný obchodní dům Bauhaus. V prostorách někdejšího hobby marketu by měla najít útočiště galerie Plato, které v prosinci končí nájem ve vítkovickém Gongu. Město pravděpodobně udělá z galeri svoji příspěvkovou organizaci, což pomůže zejména s pořádáním výstav a se zápůjčkami. V jatkách by pak do tří let mělo vzniknout kulturní centrum. Informuje moravskoslezská MfDnes.

Znovuotevření Galerie moderního umění v Hradci Králové 20. června je v ohrožení. Zkomplikovalo se totiž výběrové řízení na dodavatele světel. Dle krajského radního pro investice Josefa Dvořáka by se však mohl otevřít, i kdyby všechna díla nebyla nasvícena. Více se kauzou zabývá hradecké vydání MfDnes.

V českobudějovické Galerii Mariánská je k vidění díla Romana Franty, Vojty Horálka a Michala MICLA Novotného. „Spojuje je oddanost malířskému řemeslu, jinak jsou jejich estetické cesty odlišné. Rozděluje je nejen věk, ale také malířská technika a ideová podstata jejich tvorby. Jde vlastně o tři autonomní expozice s vlastním názvem, které však návštěvníkovi nabízejí možnost vzájemného srovnání na ploše jedné výstavy,“ shrnuje Jan Šída v Právu.

Příspěvek denní tisk 7. 4. 2016 pochází z Artalk.cz

TS: Miera abstrakcie v konkrétnom živote klesá

$
0
0

Miera abstrakcie v konkrétnom živote klesá / Kurátori: Ivana Komanická, Peter Cábocky / Zastúpení autori: Givan Belá (BEL/CZ), Marek Burcl (SK), Peter Cábocky (SK), František Demeter (SK), Julia Gryboš (PL/CZ), Priscilla Hasenboehler (CHE/AT), Lukáš Hofmann (CZ), Martin Hreha (SK), Maroš Kontroš (SK), Martin Lukáč (SK / CZ), Rasmus Nilausen (DEN/ESP), Boris Vaitovič (SK), Barbora Zentková (SK/CZ), Andy Zorino (SK)Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici / 7. 4. 2016 o 17:00

unnamed

Výstava sleduje vyklonené polohy súčasnej abstrakcie smerom ku konceptu, dizajnu či figuratívnosti. Abstraktná zlá maľba, inštalácie komentujúce galerijnú situáciu, vyprázdnený teoretický jazyk o abstrakcii či gentrifikovaný verejný priestor, ktorý ovládol minimalizmus, pokleslý abstraktný dekor v novom administratívnom priestore, ale aj participatívne umenie pracujúce formálne s abstrakciou či sound artom.
Vychýlená bude aj tradičná elitárskosť a individualizmus spájané s abstrakciou vrátane kurátorskej práce, keď umelci samotní kurátorujú v rámci výstavy svoje vlastné projekty.
Aj v prípade inštalácie výstavy pôjde o pokus vymaniť sa z estetizácie a vystaviť technické a inštalačné procesy. Výstava bude postupne inštalovaná a re-kontextualizovaná v priebehu dvoch mesiacov.

Příspěvek TS: Miera abstrakcie v konkrétnom živote klesá pochází z Artalk.cz

8. 4. 2016 / FRIDAY NIGHT – Večer s umelcami

$
0
0

FRIDAY NIGHT – Večer s umelcami  – hudba, tanec a diskusia……….. / Podujatie sa koná v rámci výstavy Nová skutočnosť: Som stratený rozum a nájdený cit / The New Real : Let´s Get Lost / Vystavujú: Štefan Bačinský, Adam Bosák, Paul Melkor Červeniak, Michal Holý, Martin Koniar, Adam Macko, Peter Maščák a Jakub Steranka / Kurátorka: Ivana Komanická / galéria Krokus /  8. apríla 2016 o 18.00 h

Friday_Night_Krokus

Prvá výstava skupiny predstavujúcej najmladšiu generáciu košickej výtvarnej scény prináša umenie „emocionálneho obratu“, ktorý v nastupujúcom umení nedávno rozpoznal okrem iného britský kurátor Charles Esche. Toto umenie sa vyznačuje predovšetkým silnou, subjektívnou a emotívnou potrebou tvorby bez predchádzajúcej intelektualizácie, návratom rituálu a potlačeného v ére vynútenej kreativity. Ako poznamenáva Esche, umelci tu dávajú formy emočne pociťovaným požiadavkám spoločnosti, tak ako to robili v rámci subkultúr v 70-tych či 90-tych rokoch. Výstava Som stratený rozum a nájdený cit, názov ktorej je prebraný z básne Feťák jedného z vystavujúcich autorov doslova aj obrazne ukazuje umeleckú subkultúru, pre ktorú je postačujúce rezonovať emocionálne a to v rámci post-ideologickej nálady.

Příspěvek 8. 4. 2016 / FRIDAY NIGHT – Večer s umelcami pochází z Artalk.cz

TS: Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič

$
0
0

Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič / Schemnitz gallery,  Banská Štiavnica / 8. 4. 2016 o 19:00 h

Procesia so zlatým zubom, 75 x 65 cm, pyrografia na preglejke, plátkové zlato, kolorované lazúrami na drevo, 2015

Jarmila Mitríková (1986) a Dávid Demjanovič (1985) je autorská dvojica, ktorá na výtvarnej scéne spoločne funguje od roku 2009. Jarmila Mitríková začala štúdium na VŠVU v ateliéri keramiky doc. Ivice Vidrovej a pokračovala v ateliéri maľby u prof. Ivana Csudaia, kde ho v roku 2011 aj úspešne ukončila. Dávid Demjanovič je absolventom ateliéru intermédií u doc. Antona Čierneho na VŠVU, kde  aktuálne dokončuje doktorandské štúdium.

Spojivom pre vznik ich výtvarnej spolupráce sa stala technika pyrografie. Jedná sa o starú ľudovú techniku vypaľovania pajkovačkou do preglejky, ktorá v ich prípade aj príznačne korešponduje s tematickým zameraním ich tvorby. S jedným z obrazov tohto spoločného projektu uspeli v súťaži VÚB Maľba roka, v ktorej sa pre rok 2011 stali víťazmi.

Výjavy z tajnej histórie Československa. Verejné kremácie zaslúžilých členov spoločnosti, štátom riadená podpora špiritizmu a uctievania pohanských bohov ako metóda potlačenia katolicizmu, pokrok s využitím tradície, okultistické krúžky v rámci Svazarmu pripravujúce mládež na boj s triednym nepriateľom pomocou zariekania a tradičných okultných praktík. Stavanie májov, zriaďovanie posvätných hájov, pálenie kostolov. Procesie, zhromaždenia, manifestácie. Hĺbenie objektov civilnej obrany v tatranských štítoch. Prízraky, zjavenia, halucinácie. Hyperbolizovanie, mystifikovanie a voľné spájanie pohanských a kresťanských rituálov, ľudových zvykov, povier a mýtov. Tento široký tematický záber napomáha zahmlievať históriu a zároveň vytvára fiktívne príbehy, ktoré na pozadí reálnej slovenskej krajiny posúvajú vnímanie ich obrazov do nových kontextov.

Na výstave Zlatý zub predstavia okrem ich najnovších kolorovaných pyrografií, aj keramické sochy a objekty vytvorené v priestoroch fabriky na žiaruvzdorné materiály v Kalinove pri Lučenci v lete minulého roka. Tematicky ostávajú v intenciách folklóru, religionistiky, mystiky a vôbec vizuálnej kultúry 19. a 20.storočia. Jarmila a Dávid v nich (nepriamo) nadväzujú na slovenskú tradíciu figurálnej modelovanej plastiky z Modry a na tvorbu hlavných predstaviteľov tohto štýlu Ignáca Bizmayera, Imricha Kóňu a ďalších.

Příspěvek TS: Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič pochází z Artalk.cz

TZ: A Way to Modernity. The Werkbund Estates 1927-1932

$
0
0

A Way to Modernity. The Werkbund Estates 1927-1932 / Museum of Architecture in Wroclaw / Wroclaw / 31. 5. – 5. 6. 2016

net-banery-werkbund3-1457460549

A Way to Modernity
The Werkbund Estates 1927-1932

31. 3. – 5. 6. 2016, opening 31 March at 6 P.M.
It was believed that they could change people and their lives. Have lasting impact on architectural landscape and start a new way of thinking about housing construction. They were an expression of the belief that in a modern, democratic world it is possible to meet the housing needs of the population and thus create a new society, conscious of its choices.

http://ma.wroc.pl/pl/artykul/droga-ku-nowoczesnosci/

Příspěvek TZ: A Way to Modernity. The Werkbund Estates 1927-1932 pochází z Artalk.cz

TZ: Veronika Vlková a Jan Šrámek

$
0
0

Veronika Vlková a Jan Šrámek / Ztrácení II / Mětská galerie Týn nad Vltavou / Týn nad Vltavou / 8. 4. – 15. 5. 2016

VLKOVA-SRAMEK(1)_Stránka_1

Veronika Vlková a Jan Šrámek: Ztrácení II

Oba umělci jsou stejně jako Vendula Chalánková absolventi brněnské FaVU. Veronika Vlková studovala v Atelieru multimédia Richarda Fajnora (2004-11) a Jan Šrámek v Atelieru intermédia u Václava Stratila (2003-10). Navíc také prošli stáží na FaMU (Centrum audiovizuálních studií). Veroniku Vlkovou také hodně ovlivnily studijní pobyty v Číně a na Islandu.

Jak napovídají názvy absolvovaných ateliérů, ani jeden není zaměřen jen na jedno médium či obor. Veroniku Vlkovou kreslířku a malířku charakterizuje poeticky laděná jemná kresba nebo malba připomínající ilustraci. Imaginativní světy znázorňované v obrazech rozvíjí dále i do prostoru v rámci galerijních instalací. Jako video-umělkyně se soustřeďuje hlavně na narativní potenciál média. Pro diplomovou práci vytvořila imaginativní video Napůl neviditelný, napůl hnědý. Kombinuje v něm kreslenou animaci s hranými sekvencemi a čteným komentářem v němčině. Jako celek nám video může chvílemi připomenout pohádky bratří Grimmů, jindy zase islandské báje nebo lehké japonské akvarely. Matně vysledovatelná narativní linka sahá do podvědomí autorky i diváků, a tak i interpretace snímku zcela podléhá subjektivní zkušenosti. Dlouhodobě vyhledává spolupráce s dalšími umělci. Kromě výtvarného umění je aktivní i na poli hudebním.

Jan Šrámek je vizuální umělec, ilustrátor a grafik. Od roku 2006 se věnuje také VJingu pod pseudonymem VJ Kolouch. Je zakládajícím členem skupiny Anymade, zabývající se grafickým designem a jeho přesahy. Ve své práci se zabývá převážně experimenty s animovaným filmem, vektorovou grafikou, ilustrací a zkoumáním vztahu mezi statickým a pohyblivým obrazem. Na uměleckou scénu vstoupil s pracemi, pro které byla charakteristická přísně geometrická a plošná stylizace. Estetika postaviček, zvířat, brouků nebo dopravních prostředků připomínala staré vystřihovánky z časopisu abc.

Jejich prvním společným výstavním projektem byla výstava Ztracená perspektiva v Chodovské tvrzi (2O12, Praha). Následovalo Kouzlo zapomnětlivosti v Galerii města Blanska (2013), Zdroj ve Fait Gallery (2014, Brno) a Ztrácení v brněnské galerii U Dobrého pastýře (2015). První výstavy by se daly charakterizovat jako harmonické propojení Šrámkovy geometrické počítačové grafiky se subtilními akvarely Veroniky Vlkové. Pro současné výstavy již toto neplatí. Vizuální jazyk dvojice se vyvinul do podoby, kdy se už nedá rozeznat konkrétní autorský vstup. Při přípravě výstavy vychází z konkrétních historických nebo kulturně-společenských událostí, které tvoří jakési torzo výstavních projektů a na které pak navazují další odkazy. Např. u výstavy Kouzlo zapomnětlivosti byl leitmotivem život a dílo Josepha Beuyse a projekt Ztrácení vycházel z historie vizuální kultury Japonska druhé poloviny 20. století.

V Týně nad Vltavou prezentují instalaci, která vychází z projektu Ztrácení a z nově připravovaných Signálů (spolupráce s Magdalenou Bažantovou). Na animovaném filmu spolupracovali s hudebníkem Filipem Míškem a se slovenským animačním studiem Ové Pictures.

Příspěvek TZ: Veronika Vlková a Jan Šrámek pochází z Artalk.cz


TZ: Samuel Paučo a Michal Nagypal

TZ: Artscape Norway

$
0
0

Artscape Norway / Galerie architektury Brno / Brno / 15. 4. – 29. 5. 2016

7_Eye in Stone, photo (C) Filip Slapal

Galerie Architektury Brno a Galerie Jaroslava Fragnera uvádí multimediální výstavní projekt věnovaný norské krajině a veřejnému prostoru pod názvem Artscape Norway.

ARTSCAPE NORWAY

Norsko vsadilo už v roce 1994 na spojení turistického ruchu, ochrany přírody a současného umění. Tamní úřady následně založily 18 národních turistických tras protínajících celou zemi, které dohromady měří 2 060 kilometrů. A jejich milníky se staly odpočívadla, vyhlídky a další užitkové stavby, stejně jako plastiky nebo drobná architektura v krajině – vše podle návrhů mladých tvůrců z celého světa. „Pozoruhodný je nejen výsledek, který každoročně oceňují statisíce návštěvníků z celého světa. Pro tuzemské prostředí může být velmi inspirativní i cesta, která k tomuto „norskému zázraku“ vedla,“ uvádí výstavu ředitel Galerie Architektury Brno Gabriel Kurtis. „Na celé koncepci i jednotlivých realizacích totiž spolupracovali ekologové, krajinní architekti a urbanisté, kunsthistorici, nechyběli ani odborníci na turistický ruch nebo zástupci samosprávy, “ dodává kurátor výstavy a ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta.

3_Ersfjordstranda, photo (C) Filip Slapal

Výstava Artscape Norway je součástí mezinárodního projektu, který pomocí fotografie, dokumentu a videoartu představuje umělecká díla a drobnou architekturu, které se staly součástí norské krajiny a veřejného prostoru. Výstava prezentuje ojedinělou koncepci využití současné umělecké tvorby pro zpřístupnění výjimečných lokalit na území Norska formou citlivého dialogu umělce a přírody, návštěvníka a krajiny; architektura či artefakty se zde stávají součástí přírody. Projekt vznikal jako putování za těmito uměleckými počiny po celém Norsku a zprostředkovává možnost jiného pohledu na krajinu a veřejná prostranství. Kontinuální péče Norského království o kulturní krajinu a veřejný prostor prostřednictvím unikátních site specific počinů je fenoménem, který zkvalitňuje život místním komunitám a fascinuje zahraniční návštěvníky. Výstavu doprovází stejnojmenná publikace.

9_Selvika, photo (C) Jiri Havran

kurátoři výstavy: Dan Merta, Jiří Havran, Henrik der Minassian

fotografie: Jiří Havran, Filip Šlapal, Jarle Wæhler, Kristýna Strejcovská, Steinar Skaar, Bjarne Riesto

umělci: Inghild Karlsen, Tone Myskja, Jiří Černický

Země mrazivých vyhlídek – dokument: Dan Merta (scénář), Jan Strejcovský (režie), Filip Marek (kamera)

Více informací o projektu: www.artscape-norway.eu, www.gjf.cz

Projekt je financován z Fondu EHP, program CZ 06 – kulturní dědictví a současné umění. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Projekt vznikl za podpory EEA Grants Galerie Jaroslava Fragnera a norské instituce NTR – Národní turistické trasy a Galerie ROM ve spolupráci s BAS – Bergen Arkitekthøgskole, Národním muzeem umění, architektury a designu a Artscape Nordland.

Výstava bude zahájena ve čtvrtek 14. dubna 2016 v 18.00 hodin v prostorách Galerie Architektury Brno a bude otevřena denně od 10.00 do 18.00 hodin do 29. května 2016.

Vstupné na výstavu je dobrovolné.

Příspěvek TZ: Artscape Norway pochází z Artalk.cz

TZ: Tadeáš Kotrba

TZ: Čau Zajíc – TYPO 9010

$
0
0

Čau Zajíc – TYPO 9010 / Galerie UM / Praha / 14. 4. – 28. 5. 2016

cau-zajic-pozvanka-tisk-cz-mail

Čau Zajíc – TYPO 9010

Vernisáž: čtvrtek 14. dubna 2016 od 18 hodin
Potrvá do: 28. května 2016
Galerie UM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
Otevřeno: po – so 10 – 18 h, vstup zdarma

Výstava Čau Zajíc – TYPO 9010 v Galerii UM, je věnována typografii. Jejím hlavním inspiračním zdrojem je obsáhlá publikace TYPO 9010 – České digitalizované písmo 1990–2010, která byla oceněna v soutěži Czech Grand Design 2015 cenou Grafický designér roku. Samotná expozice nabídne výběr 20 nejzajímavějších a pro typografii podle kurátorů nejvýznamnějších abeced.

Nenechte se zmást názvem výstavy, rozhodně nemá v úmyslu oslovit jen mladé diváky. Výpůjčkou názvu abecedy Jaroslavy Homolové se nepokoušíme tuto skupinu návštěvníků rozpustile upřednostňovat. Vidíme za ním totiž, víc než zajíce, chuligánského hrdinu někdejší sovětské animované série Jen počkej, zajíci. Tedy vlka, s frajersky přilepeným cigárkem na rtu, lyrický subjekt, který se vymyká očekávatelným vzorcům chování a nepřipouští si, co všechno se mu může už za chvíli přihodit. Vy název prosím chápejte jako pokus vzdálit se co nejvíce od množiny důstojnějších pojmenování, která se nabízejí pro ukázku českých digitalizovaných písem z let 1990 – 2010.

TYPO9010(2)

Tak tedy: Čau Zajíc, ať jsi mladý nebo ozdoben důstojnými šedinami, jsi vítán! Tím srdečněji, oč větší máš chuť porozumět tomu, proč někteří „zlobí“, a jiní pracují a přitom kráčejí po stejné cestě. Přítomný výběr 20 abeced tvoří přibližně 5 procent z 399 fontů, představených v knize TYPO 9010, se nedrží ani jednoho z racionálních klíčů selekce. Mohly jimi být například časová osa, četnost zastoupení v knize, Solperova Klasifikace latinkových písem nebo pokus představit jeden každý z dvaceti roků jedinou, tou nejvlivnější abecedou. Po zralé úvaze jsme se rozhodli vybrat to, co považujeme za nejosobitější, to, co disciplínu písmové tvorby posouvá kupředu při hledání nových výrazových možností, společně s tím, co navazuje na tradici v klasickém smyslu slova. Zkrátka zprostředkovat co nejpestřejší pohled na obor, na který se v současnosti zaměřila pozornost veřejnosti, podobně jako na kdysi opomíjený biatlon. Slaví totiž úspěchy a tak je v módě. (Až se bude dařit dejme tomu plavcům, bude možná v módě třeba litografie.) Využíváme tedy příhodného okamžiku, abychom ukázali, co máme rádi, dokud to zajímá ještě někoho jiného, než hlouček typografů.

TYPO9010

Když říkám „my“ v souvislosti s výběrem exponátů, myslím tím malý tým, tvořený Zuzanou Lednickou, Petrou Dočekalovou, Tomášem Brousilem, Radkem Sidunem a Karlem Halounem. Bylo to složité, ale především zábavné. Nezbývá než doufat, že se budete bavit i vy, návštěvníci výstavy. A přát si, abyste se s některými z představených abeced setkávali i jako čtenáři.

Kurátoři výstavy: Tomáš Brousil, Petra Dočekalová, Karel Haloun, Zuzana Lednická, Radek Sidun

Příspěvek TZ: Čau Zajíc – TYPO 9010 pochází z Artalk.cz

TZ: Adéla Součková

$
0
0

Adéla Součková / Virtuální jeskyně a zlatá klícka / Galerie Vyšehrad / Praha / 22. 4. – 29. 5. 2016

Adéla Součková: Virtuální jeskyně a zlatá klícka
Galerie Vyšehrad

Vernisáž: 21.4. 2016
Výstava potrvá: 22.4. – 29.5. 2016
Kurátor: Petr Vaňous

Adéla Součková (nar. 1985) absolvovala pražskou Akademii výtvarných umění (prof. Jitka Svobodová, doc. Vladimír Skrepl) a Hochschule für Bildende Künste (HfBK) v Drážďanech (prof. Ralf Kerbach, prof. Ulrike Grossarth). V současné době dokončuje na HfBK tzv. Meisterschüler. Dvakrát se stala finalistkou Ceny kritiky za malbu s přesahy (v r. 2014 a 2015). V roce 2013 vydala společně s Nikolou Čulíkem knihu Atlas podkožních zážitků a v roce 2014 kreslený dvojjazyčný komentářový deník Otázky/ Questions. Věnuje se průzkumu kresby ve vazbě na jazykovou a znakovou symboliku a emblematiku, kam patří také aktualizace spojené s všeobecně se rozšiřující uživatelskou počítačovou grafikou a grafickým designem ve veřejném prostoru. Zároveň se zabývá interpretační performancí, zpravidla opět ve vazbě na kresebné médium.

„Zapouštím kořeny, když třídím informace?“, ptá se Adéla Součková na jedné z kreseb ve své knize Otázky z roku 2014. Tázací větu doplňují trychtýře s šipkami orientujícími směr průtoku umístěné na naznačený horizont. Máme před sebou v kresebné zkratce nastíněný aktuální filosofický problém. Touto metodou prolínající kresbu a text autorka otevírá široký prostor pro „tázání se“. Prostor, který nepodléhá pravidlům diskursu, a který se vymyká i jednoznačnosti jazyka vůbec, neboť je rozkročen mezi slovo a obraz a vytváří tak situační asociace, jejichž základní vlastností je otevřenost v počtu a povaze odpovědí, jež mohou být i dalšími nekonečnými otázkami.

Základním okruhem, který Součková kresbami tematizuje, je vztah, respektive jeho aktualizace. Ta vzniká tázáním se na konkrétní současné životní situace, kterými člověk prochází, a k jejichž vysvětlení hledá klíč v tradičních systémech a řádech, které zformovala minulost (mýtus, mytologie, pohádka, ikonografie, výchova, symbol, znak, slovo, obraz, tvar ad.). Jak tyto nástroje fungují v době permanentního informačního převrstvování? Kam se poděl horizont, k němuž se naléhavé otázky vlastně vztahují? Odcizuje informační magma jazyk v jeho znacích a symbolech? Nebo tento datový průtok jazyk přetváří a generuje nové znaky a symboly odpovídající rytmu současnosti?  Jak se dnes vlastně jazyk skutečně používá a k čemu? Co je a co už není komunikace? Kam všude se infiltruje účelová redukce jazykových forem? A jak se projevuje v lidském chování, vnímání a jednání?

Tento okruh otázek je sám konstituujícím se horizontem, k němuž se vztahuje dílo autorky.  Součková kombinuje symboly, znaky a heraldické figury zastupující minulost (např. ruce, tolik důležité v židovské ikonografii, bájná a heraldická zvířata jako je jednorožec, lev, jelen, orel, had ad.) se znaky, které ustavuje současnost ve svém globálním měřítku (např. kindervejce, emotikon, počítačová plocha, monitor, počítačové ikony, internet, smart phone ad.). Kombinací kresby a textu Součková problematizuje samotný statut informace, tj. jejího významového založení. Nechává významy slov „viset ve vzduchu“, aby mohla klást otázky po jejich současných intencích. Hledá významové úběžníky, které dávají jazyku dorozumění smysl. Odkrývá stav „kontaminace“ jazyka čímsi novým, cizorodým, co se teprve integruje do komunikace a co ji jednoznačně proměňuje.  Jazyk distribuovaný technologiemi, například digitálními, přenáší pouze část myšleného / vědomého. Něco se v přenosu vytrácí. Co to je, co se nakonec vytrácí i ze samotné komunikace? Je to smíření? Ontologický rozměr zkušenosti a s ní i smysl pro solidaritu a lidskou pospolitost?

Za generováním prázdných slov, slovních spojení, prázdných obrazů a prázdnoty obecně lze objevovat eskalaci ontologické nejistoty. Adéla Součková usiluje o nové zcitlivění jazyka. Zkoumá základní „pravdy“ – úsloví, říkadla, říkánky, aforismy, moudrosti, výroky – a odstraňuje z nich odér skanzenové didaktiky a nános básničkovské základoškolské rutiny. Nechává žhnout obnažené prostředí globálního prázdna, které je přesyceno informacemi, jejichž životnost má však povahu spotřebního zboží. Metaforicky nechává jednorožce proběhnout finanční burzou, nebo počítačovou grafiku nechává rodit nový mýtus o rozumu a jeho panství. Značkovaný a značkový svět. Znak nahrazuje značka vyjádřená grafikonem. Vyjadřuje svět homogenizovaný pro provoz, výkon a spotřebu, nikoliv pro pochybnost a úzkost. Z jeskyně se stává virtuální pojem, jehož platnost odpovídá zlaté klícce, tj. něčemu, co podmiňuje existenci v její svobodě. Znak odpovídá buď redukci, nebo syntéze. Rafinovanost je v tom, že obojí vypadá podobně. Zůstává však pravdou, že redukce, tj, korektnost operativního jazyka, pouze vytěsňuje a skrývá, nikoliv odstraňuje přítomnost úzkosti, bolesti a šílenství  existence vyplývající z její fyzické konečnosti. Pouze je izoluje od provozu, který nemá být rušen lidskou chybou.

Petr Vaňous

Příspěvek TZ: Adéla Součková pochází z Artalk.cz

TZ: Marco Chiodi

$
0
0

Marco Chiodi / The Act of Falling: Nowhere / Video NoD / Praha / 12. 4. – 7. 5. 2015

marco_chiodi_invitation_fbe

Umělec Marco Chiodi ve Video NoD pokračuje v projektu 360-ti stupňových audiovizuálních instalací

Video NoD
Marco Chiodi / The Act of Falling: Nowhere
Vernisáž: 11. 4. 2016, 19:00
12. 4. – 7. 5. 2015
Kurátorka: Veronika Zajačiková

Galerie Video NoD pokračuje v ojedinělém projektu 360-ti stupňových galerijních video projekcí výstavou italského umělce: Marco Chiodi – The Act of Falling: Nowhere, která se uskuteční 11. 4. 2016 od 19:00 v galerii Video NoD (Experimentální prostor NoD, Dlouhá 33, Praha 1).

360° projekce s názvem “The act of falling: Nowhere” zachycuje prostředí nejsušší pouště na Zemi v jihoamerické Puna de Atacama. Letící meteorit, který však nikdy nedopadne na zem, míjí panoramata Atacama desert v Chile jako je Moon valley (Měsíční údolí) nebo vulkanická krajina nacházející se ve výšce 6000m nad mořem. Video zároveň zachycuje výjevy z autorovy “on the road” cesty chilskou pustinou (ubíhající cesta, opuštěný vrak).

V chilské nehostinné krajině, daleko od lidské civilizace, je umístěno mnoho observatoří a radio teleskopů, které v tichosti monitorují dění ve vesmíru. A náhle, z ničeho nic kolem nich závratnou rychlostí a nesmírně blízko proletí žhnoucí meteorit. Je jako znamení!

Autor se nechal inspirovat filmy režiséra Alejandra Gonzálese Iñárritu, který někdy vkládá do městských či přírodních scén motiv padajícího meteoritu. Jde o jeho osobní komentář, který sice s konkrétním filmem přímo nesouvisí, ale připomíná nám tušení něčeho vyššího. Toho co nám dovolí realizovat své sny nebo je podvědomě přítomno při řešení osobních problémů.

chiodi_the_act_of_falling_screenshot1

O autorovi

Marco Chiodi vystudoval literaturu na Universitě v Bergamu. Roku 2008 navštěvoval Universitu IUAV v Benátkách, kde získal titul Specialist of Visual Art. Jeho závěrečná práce s názvem Experimenting with an organic metaphor and hyper visual links for the interface of a video collection, byla o rok později vybrána k publikování na dvacáté sedmé ACM Conferenci on Human Factors in Computing Systems v americkém Bostonu.

Od roku 2011 Chiodi natáčel promo videa pro závodní týmy a sponzory MotoGP a pro World Superbike Championship. V roce 2014 s umělcem Francescem Pedrini podnikl cestu do Atacamské pouště v Chile, kde točili film o astronomických observatořích. Ve spolupráci s Contemporary Locus project autor vytvořil krátký shot o díle umělce Diega Perrone. Byl součástí výkonného teamu European Union National Institutes for Culture.

Jeho videa byla zastoupena na výstavách a uměleckých festivalech jako Simultan at Timisoara (Rumunsko), Stills Centre of photography v Edinburghu (Skotsko), Loop videoart festival v Barceloně (Španělsko), na výstavě Acqua Amica v Bergamu (Itálie) nebo i v České republice. Nyní žije a tvoří v Praze, pracuje jako nezávislý videomaker.

Příspěvek TZ: Marco Chiodi pochází z Artalk.cz

TZ: Stefan Milkov

$
0
0

Stefan Milkov / Noční práce / Galerie 1. patro / Praha / 7. – 30. 4. 2016

S.Milkov, pozvanka_02

Stefan Milkov: Noční práce

Vernisáž: ve středu 6. 4. 2016 v 18h

Otevírací doba: čtvrtek – sobota 15 – 19h

Jinak dle telefonické domluvy.

Galerie 1. patro

Myslíkova 9, 110 00 Praha 1

mobil: +420 602 771 145

info@galerie1patro.cz

www.galerie1patro.cz

Příspěvek TZ: Stefan Milkov pochází z Artalk.cz


TZ: Birgitt Fischer

$
0
0

Birgitt Fischer / Na cestě / Galerie kritiků / Praha / 13. 4. – 10. 5. 2016

brigittfischer1

Birgitt Fischer: Na cestě

Narozená v německém Offenburgu, absolvovala autorka v roce 2014 magisterské studium na AVU v Praze v ateliéru profesora Milana Knížáka. Ve svých geometrických, živě barevných obrazech, působících téměř jako komiksy, se opakovaně zabývá vnějším světem, prostředím, jež ji obklopuje, a hledáním vlastní identity. Jako základ jejích prací slouží různé druhy optických rastrů, v nichž vidí možný způsob zachycování reality. Prostřednictvím základních geometrických tvarů vytváří nové znaky a symboly, jež skládá jako stavebnice a leporela, částečně je doplňuje textem. Zobrazuje také sebe sama v autoportrétech, vybavených ironií a jemným humorem.

Obrazy jsou realizovány v sériích, s náměty v jižním Německu i pobytu v České republice, a dává v nich nahlédnout do svého autentického způsobu myšlení. Kurátorem výstavy je Milan Perič.

Příspěvek TZ: Birgitt Fischer pochází z Artalk.cz

Ján Mančuška: Rozbitý v priestore

$
0
0

Po Galerii hlavního města Prahy pořádá retrospektivní výstavu Jána Mančušky Moravská galerie v Brně. Pavol Múdry se ve své recenzi zaměřil především na prostorové řešení výstavy a způsob zprostředkování Mančuškovy tvorby veřejnosti.

PP_mancuska_fexova_instalace_014_1-1060x708

Ján Mančuška: Rozbitý v Priestore

Dielo Jána Mančušky je pre súčasné české a slovenské umelecké prostredie veľmi dôležité. Napriek svojmu krátkemu pôsobeniu zanechal množstvo výtvarných prác, ktoré sa dostali do pozornosti odborného záujmu nie len u nás, ale aj v zahraničí. S touto súvislosťou tak vyšiel v nedávnej dobe umelcov katalóg sprevádzaný troma kľúčovými výstavami v Prahe, Bratislave a Brne. Od 4. 3. 2016 tak majú obyvatelia Brna možnosť navštíviť novú výstavu pod názovom Jan Mančuška: Čas, Priestor, Príbeh, ktorá potrvá až do 22. 5. 2016.

Ján Mančuška sa vo svojej tvorbe venoval rôznym tematickým oblastiam, ktorými sa snažil jednotene reagovať na novú spoločenskú situáciu formujúcu sa v porevolučnom období. Jeho konceputálne formy tvorené rozmanitým spektrom médií sa snažili a súčasne stále snažia divákovi poskytnúť odpoveďne na súdobé existenciálne otázky prostredníctvom skúmania ustálených spoločenských foriem, predovšetkým v divadle a filme. Hlavnou zložkou jeho diel sa pritom stáva jazyk, ktorý autor využíva ako najúčinnejší nástroj ovplyvňujúcí súčasného človeka. Spojením týchto dvoch zložiek, komerčného média a jazyka, tak vytvára nový pohľad na súčasný svet, ktorý človek zažíva v bespostrednom peržívaní a určitom výseku reality sprevádzanej danými informáciami.

PP_mancuska_fexova_instalace_003_11-1060x708

Moravská galéria spolu s kurátorom výstavy má tak možnosť retrospektívne predstaviť brnenskému publiku významné dielo Jána Mančušky, pričom v celej koncepcii výstavy volí jednolíniový kontinuálny charakter. Hlavný problém tvorí samotný výstavný priestor v prízemnej časti Pražákovho paláca, ktorý svojimi proporciami nie je zrovna najvhodnejším miesto pre takýto typ výstavy. Dvojdizpozičné rozdelenie výstavných priestorov, ale aj rôznorodosť jednotlivých miestností tak skomplikovala adaptovanie celej výstavy.

Hneď na jej začiatku musí návštevník premýšľať, ktorým smerom výstava začína. Pri pokladni sa vám zamestnanci pokúsia pomôcť tento problém vyriešiť, no väčšina pritom sama nevie, ktorým smerom je výstava zamýšľaná. Je určite veľmi náročné zorganizovať výstavu v tak zložitých priestoroch, no o to dôležitejšie je, aby bol samotný personál oboznámený s jej postupnosťou a ponúkol tak divákovi adekvátne informácie.

Výstava je následne rozdelená do jednotlivých miestností, ktoré obsahujú jednu z umelcových prác alebo malé zoskupenie v počte 2-3 diel. V niektorých prípadoch sa jednotlivé práce v miestnosti snažia medzi sebou komunikovať prostredníctvom spoločného menovateľa, ako je napríklad motív stoličky v počiatočej miestnosti, či motív pohára v protilahlej časti. V iných prípadoch sú práce umiestnené v priestoroch v súvislostiach, ktoré obyčajnému divákovi unikajú. Ide napríklad o 3D skulptúru umiestnenú v priestore spolu s kresbami kľúčov, ale aj opis „Reverse Play“ nainštalovaný mimo miestnosť, v ktorej sa nachádza samotná projekcia videa.

PP_mancuska_fexova_instalace_020_1-1060x708

Náväznosť medzi jednotlivými miestnosťami sa v tomto prípade vydarila o niečo lepšie. Komunikácia a gradácia medzi priestormi vytvára kontinuitu celej výstavy. Zatiaľ, čo sa prvé miestnosti snažia zľahka predstaviť umelcovu tvorbu a diváka tak pozitívne motivovať, s nasledujúcimi priestoromi sa objavujú čoraz zložitejšie koncpecie, ktoré však návštevníka neodradia od interpretácie. Problém ale nastáva pri umiestnení malej žltej pásky pred dvere, ktoré vedú do centrálneho priestoru galérie, kde sa nachádza ďalšia z Mančuškových prác. Ak divák neprejde až na koniec a nevšimne si túto malú informačnú nálepku, otočí sa a vráti sa tak na začiatok celej výstavy, čo spôsobí deštrukciu celého priebehu. Vzniká tak chaos, ktorý znepokojí diváka a zanechá ho dezorientovaného v priestoroch galérie.

Rozloženie prác a popisov v miestnostiach tiež v určitých prípadoch nepridáva na kvalite výstavy. Už na začiatku musí divák hľadať úvodný text k autorovi a jeho práci, ktorý sa pri vstúpení do výstavných priestorov nachádza priamo za jeho chrbtom. A podobne ako úvodný text nie je v mnohých prípadoch ľahké nájsť ani jednotlivé názvy a popisy diel, čím je divák nútený nekomfortne hľadať po miestnosti. Naopak, pri jednej z práci vidíme úplne opačný prístup, ktorý nie len že ponúka popis k dielu jasne a zreteľne, ale zároveň sa snaží zjednodušiť pochopenie práce tým, že je umiestnený na jej začiatku. Ak by sa ostatné popisy odvíjali práve od tohoto prístupu, ocenil by ho určite nejeden návštevník.

Druhým veľmi efektívne použitým detailom je umiestnenie záverečnej projekcie do zadnej časti miestnosti na jednu z bočných stien. Namiesto toho, aby bola práca ponúknutá divákovi z oči do očí priamo oproti nemu, núti ho zájsť až na koniec priestoru a posadiť sa na lavičky prislúchajúce k samotnému dielu.

PP_mancuska_fexova_instalace_024_1-1060x708

Posledným veľmi vynaliezavým prvkom sú záverečné texty a informácie o výstave. Práve tým, že sú umiestnené práve za chrbtom diváka, odlákavajú jeho pozornosť. Divák si tak najskôr všimne diel v zadnej časti priestoru a pri návrate, keďže sa dostal na koniec výstavy a do slepej uličky, sú mu ponúknuté záverečné texty.

Obsah jednotlivých textov je v tomto ohľade veľmi ťažké zhodnotiť. Keďže sa jedná o súčasné konceptuálne umenie, len ťažko si vieme predstaviť jednoduchý text, ktorý by jasne a stručne opísal jednotlivé diela. Je preto veľmi pozitívne, že sa kurátor nesnažil vysvetľovať význam každého z vystavujúcich diel a len náznakovo použil texty, ktoré sa snažia Mančuškovu prácu opísať vo všeobecnejšom význame. Je to aj z toho dôvodu, že väčšina Mančuškových prác je aj dnes pre diváka veľmi pútavá a zaujímavá svojim jednoduchým stvárnením existenciálnych otázok. Práce tak pozorovateľa aktivujú do polohy hlbšieho samostatného skúmania s veľmi úspešnou pravdepodobnosťou nálezu odpovede.

A práve tento prístup autora je tou najpozitívnejšou a najobohacujúcejšou zložkou celej výstavy. Tým, že je divákovi ponúknuté tak hodnotné a sympatické dielo, zabúda na neharmonické usporiadanie výstavy a vyrovnáva tak balanc medzi tým, čo je vystavované a ako je vystavované. V osobnom pohľade na vec tak môžem označiť výstavu za mierne nadpriemernú. A to hlavne vďaka autorovi, ktorého dielo je tu predstavované.


Ján Mančuška / Čas Příběh Prostor / kurátor: Vít Havránek / Moravská galerie v Brně: Pražákův palác / Brno / 4. 3. – 22. 5. 2016

Foto: archiv Moravské galerie v Brně

 

Příspěvek Ján Mančuška: Rozbitý v priestore pochází z Artalk.cz

Jozef Mrva a Jakub Tajovský v Galerii mladých

Jan Šerých v hunt kastner

do 22. 4. 2016 / SNG hľadá výtvarného pedagóga

$
0
0

SNG hľadá výtvarného pedagóga / Slovenská národná galéria, Bratislava / do 22. 4. 2016

GK__7979

Hľadáme výtvarného pedagóga do tímu Oddelenia galerijnej pedagogiky SNG na trvalý pracovný pomer.
Predpokladaný termín nástupu – júl 2016.

 
Požadované predpoklady:

ukončené magisterské vzdelanie s výtvarným zameraním

orientácia v súčasnom aj starom umení

kreatívne myslenie

skúsenosti s vedením vzdelávacích aktivít

organizačné schopnosti

kultivovaný prejav

zodpovedný a samostatný prístup

Vhodné aj pre absolventa

 
Výhodou:

pedagogické minimum

cudzí jazyk

širší kultúrno-umelecký prehľad

 
Pracovná náplň:

výtvarná interpretácia a tvorivé aktivity k výstavám, komunikácia s návštevníkmi, samostatné vedenie týždenných programov, starostlivosť o ateliér a výtvarný materiál.

 
Výberové konanie prebehne v dvoch kolách. Z prihlásených uchádzačov vybraných podľa zaslaných životopisov a motivačných listov pozveme do druhého kola, ktoré bude pozostávať z praktických zadaní a ústneho pohovoru.

 
Termín na zaslanie CV a motivačných listov je do piatka 22. 4. 2016

 
Kontakt:

MgA. Barbora Jurinová / barbora.jurinova@sng.sk

Příspěvek do 22. 4. 2016 / SNG hľadá výtvarného pedagóga pochází z Artalk.cz

Viewing all 18668 articles
Browse latest View live