Quantcast
Channel: Artalk.cz
Viewing all 18668 articles
Browse latest View live

Toy_Box v Dětské galerii Lapidárium v Broumově


13. 12. 2020 / Spolu okolo stolu #3

$
0
0

Spolu okolo stolu #3 / 8smička / Humpolec / 13. 12. 2020, 11:00 – 12:00

Třetí adventní neděle a s ní třetí setkání u velkého stolu aneb Vánoce se slaví i v 8smičce! A když v domě máme pekařské a cukrářské duo Bára Lamačová & Ivana Tošerová z Cafe 8smička, musíme toho náležitě využít. Před polednem vás zveme na nejlepší polévku široko daleko – tentokrát na boršč kavárníka Zdeňka. Přijďte se zahřát a dát si něco teplého do bříška. Polévka v 8smičce = nejlepší vánoční neděle.

A protože délka koronavirových prázdnin je nevyzpytatelná (stejně jako vláda) jsme připraveni na obě varianty – tedy polévka venku aka to go anebo uvnitř, když pánbůh dá. Kromě polévky se těšte i na malý vánoční dárek od nás pro vás – recept na vybrané cukroví od Báry. Kdo jednou ochutnal její dortíky, je navždy ztracen a žádné jiné nechce.

Veselé Vánoce s 8smičkou!

*Spolu okolo stolu je součástí akce Humpolecké Vánoce 2020!*

Příspěvek 13. 12. 2020 / Spolu okolo stolu #3 pochází z Artalk.cz

Josef Dabernig a PLURAL v JKS

Jak se někdo stane umělcem

$
0
0

Umění volá! je projekt organizovaný brněnskou Fakultou výtvarných umění. Volba názvu, který asociuje srpnové marketingové heslo „škola volá“ oblíbené papírnictvími, obchody s dětskými oděvy, obuví a dalšími prodejnami, přitom není náhodná. Projekt vychází z předpokladu, že je třeba změnit uvažování veřejnosti o uměleckém vysokém školství.

Jak se někdo stane umělcem

Začnu osobní historkou. Ve své praxi, jejíž součástí je i role galerijní lektorky, občas pracuji s malými dětmi. Jejich časté otázky na výstavách všeho druhu zní: „Kdo je to umělec?“, „Co mám dělat, když chci, aby moje obrázky také visely v galerii?“, případně „Jak se někdo stane umělcem?“ Nejsou to ovšem jen „hloupé“ dětské dotazy, jednoduché a rychlé odpovědi na ně vlastně neexistují. Každopádně k získání statutu umělce přispívá studium na vysoké škole s uměleckým zaměřením. To však přináší další otázky: co znamená studovat umění? Co takové studium obnáší pro vedoucí ateliérů a pro studenty samotné? Jak probíhá, jak se od sebe jednotlivé fakulty a školy liší, jak by mohly spolupracovat a jakou hrají roli ve svých regionech?

Tyto otázky si – na rozdíl od dětí – kladou autoři projektu Umění volá!, který byl připraven do prostor Domu pánů z Kunštátu a je možné si jej celý projít online i po skončení výstavy. Jeho hlavním cílem je oslovit studenty středních škol a informovat je o možnostech a způsobech studia na vysokých školách s uměleckým zaměřením. Není to však cíl jediný. Projekt svým způsobem připomíná mnohovrstevnatou cibuli a jeho další vrstvy jsou určeny pro řadu potenciálních recipientů: pedagogy a vedoucí ateliérů, které jsou součástí výtvarně zaměřených fakult, vyučující a budoucí vyučující výtvarné výchovy na středních, potažmo základních školách, i odbornou, případně laickou veřejnost.

Za organizací prvního ročníku stojí již zmíněná Fakulta výtvarných umění VUT Brno (řešitelem projektu je Milan Houser), která ke spolupráci přizvala další partnery: Fakultu umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fakultu umění Ostravské univerzity, Fakultu umění a architektury Technické univerzity v Liberci, Fakultu multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě a Hudební i Divadelní fakultu Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Zcela zásadní roli v něm pak hraje Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Zcela záměrně ve výčtu „chybí“ pražská Akademie výtvarných umění a Vysoká škola uměleckoprůmyslová. Na rozdíl od výše jmenovaných se jedná o samostatné školy, které nejsou součástí univerzit s fakultami a katedrami se zcela neuměleckým zaměřením. Co je však podle organizátorů projektu mnohem důležitější, regionální fakulty – na rozdíl od Prahy, která je ze své podstaty kulturním centrem plným galerií a dalších prostor, v nichž se odehrávají umělecké aktivity – mohou být ve svých krajích středobodem tamního uměleckého dění. Plní nejen vzdělávací roli, ale také funkci kulturní, starají se o osvětovou a výstavní činnost a bez nich by byl umělecký život v daných městech výrazně chudší.

Tento předpoklad stál také v centru zájmu Rostislava Koryčánka, kurátora jednoho z výstupů projektu, výstavy Umění volá! v Domě pánů z Kunštátu. Koryčánek zde jednotlivé fakulty představil mimo jiné prostřednictvím práce vysokoškolských učitelů působících v daných městech. Každou školu zastupuje jeden vedoucí ateliéru, který podle kurátora a organizátorů projektu zastává v daném regionu i jinou funkci než pedagogickou, případně se specifika dané oblasti a problémy, s nimiž se potýká, odráží i námětově v jeho práci. Brno tak zastupuje Pavel Korbička, Ostravu Daniel Balabán, Opavu Dita Pepe, Liberec Jan Stolín, Ústí nad Labem Michaela Thelenová. Jejich roli v regionech lze dobře ilustrovat na příkladu dvou posledně jmenovaných.

Jan Stolín, vedoucí libereckého ateliéru Prostor, spoluzakládal galerii Die Aktualität des Schönen, sice prostorově malý, ale svého času v Liberci stěžejní výstavní prostor pro prezentaci současného umění. S Oblastní galerií Liberec (OGL) spolupracoval na tvorbě jejich výstavního programu a působí jako umělecký vedoucí Cube x Cube Gallery. Na brněnské výstavě se představuje instalací Stěna III (2020), která využívá prostoru skrytého za zdí sloužícího k projekci, a zároveň vzdáleně cituje výstavní prostor v OGL, o který se Stolín po určitou dobu kurátorsky staral. Ten instalačně „komplikovaly“ kóje s ventilací, jež Jan Stolín použil jako inspiraci k instalaci, v níž dva mikrofony umístěné u uměle vytvořených otvorů v zadní straně projekční stěny zesilují zvuk ventilace, který ze zamřížovaných děr vychází. Byť sám autor upozorňuje hlavně na nutnost hledat vhodné řešení výstavního prostoru, který by neustál dvě projekce, lze jeho instalaci číst i jako upozorňování na fakta, která obvykle chceme skrývat, či na ně minimálně neupozorňovat, jako je otázka Libereckého kraje a jeho komplikovaného sudetoněmeckého odkazu.

Michaela Thelenová s uměleckým snímáním okolí místa, v němž žije, pracuje dlouhodobě a vědomě. I v jejím případě se jedná o sudetoněmecký region, konkrétně vesnici Sovolusky u Ústí nad Labem. Do její práce se promítá lokalita poznamenaná nejen pohnutou historií související s odsunem německy mluvících obyvatel po 2. světové válce, ale i s dopadem zásahů realizovaných komunistickým režimem na přírodu. Drobné jevy a situace, které se kolem nás v běžném životě odehrávají, přitom zasazuje do kontextu globálních problémů.

Zatímco zájemce o studium může porovnávat, čí tvorba je mu osobně blízká, lidé pohybující se v uměleckém provozu dostávají prostor k přemýšlení nad volbou konkrétních jmen či se mohou blíže informovat o jejich aktuální tvorbě. Prezentace pedagogických prací jsou potom doplněny o práce vybraných čerstvých diplomantů, které slouží jako klíč pro zájemce o studium umění k vytvoření si lepší představy o tom, čím by se mohli na dané škole konkrétně zabývat.

Trojici přístupů, jimiž jsou fakulty prezentovány, uzavírají umělecky a vizuálně atraktivně zpracované grafy, za kterými stojí grafičky Tereza Bierská a Nela Klímová. Svým způsobem se jedná o umělecké dílo samo o sobě, jež dodává výstavě její hlavní charakter. Tečkované grafy v sobě obsahují nejen informace o daných školách (cena přihlášky, délka přijímací zkoušky, počet kreditů za studium, počet studentů a učitelů, počet školních budov či stáří fakulty), ale i informace, které mohou hrát roli při rozhodování o realizaci studentského života v daných městech (cena pronájmu za měsíc, cena lístku na MHD, délka trasy z Prahy do daného města, počet divadel, knihoven a kin, počet kolejí a jejich vzdálenost ke škole, počet menz, průměrné teploty v daném městě v jednotlivých měsících). Tento graficky výrazný počin, vzdáleně připomínající firemní manuál, by měl uchazečům o studium pomoci odpovědět na otázky týkající se srovnání jednotlivých fakult i na otázky, proč ve vybraném městě nejen studovat, ale i žít.

Autoři projektu jakožto pedagogové vysoké školy vychází z vlastních zkušeností a reakcí uchazečů o studium, u kterých se překvapivě stává, že odpovědi na otázky, co se na fakultě vůbec děje, zůstávají v říši tajemství, nebo jsou jejich představy v souladu s představami širší veřejnosti: umělecké školy bezesporu musí fungovat na divoké bázi, plné alkoholu, sexu, drog a na hranici (či za hranicí) zákona. Přestože umělecký svět má svá specifika týkající se primárně způsobu uvažování, které je na těchto školách vyučováno, žádný nekonečný večírek se zde nekoná: i tyto školy pracují s vysokoškolským systémem seminářů, přednášek, kreditů, výstupů, bakalářských a diplomových prací. Přesto poskytují svým studentům dostatečně široké pole k možnostem sebeprezentace, jak dokazuje například na výstavě představená diplomová práce Martina Cába Bez názvu (2020). Jedná se sice o čerstvého absolventa FaVU, avšak již poměrně vyspělého umělce (před brněnskou fakultou studoval na Institutu tvůrčí fotografie a Pedagogické fakultě Univerzity Palackého). Cáb zde vystavuje záznam z bezpečnostních kamer, který obsahuje záběry, na nichž sám autor na vernisáži neúmyslně poškodil židli, jenž však byla artefaktem vystaveným ve stejné místnosti, kde se nachází jeho prezentace. Autor tak dokazuje, že umění může být mino jiné prostředkem, které dává svému autorovi možnost sarkasticky pojmout sám sebe a své činy.

Za zcela zásadní a možná i z dlouhodobého hlediska důležitější než samotnou výstavu v Domě pánů z Kunštátu však považuji další výstupy projektu. Jedná se o spolupráci s Katedrou výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MUNI, která se snaží probořit příkop mezi středoškolským a vysokoškolským uměleckým vzděláváním. Prostřednictvím učitelů výtvarné výchovy i budoucích učitelů tohoto předmětu by fakulty zapojených vysokých škol rády navázaly bližší dialog se svými potenciálními studenty. Díky Petru Kamenickému tak vznikla série workshopů realizovaných na středních školách, jejichž výsledky budou prezentovány v Galerii Strom Art, kterou provozuje právě Kamenický, pedagog brněnské Katedry výtvarné výchovy. Díky tomuto projektu tak dochází k synergii a vzájemné podpoře obou brněnských škol s uměleckým zaměřením, jejíž prohlubování by bylo mimořádně přínosné pro obě strany.

Třetím výstupem je potom plánovaná konference, na níž by se alespoň virtuálně měli potkat vyučující z jednotlivých vysokých škol a vzájemně sdílet své metodické přístupy a postupy, které ve své praxi využívají. Takovéto setkání se však může stát i platformou pro další spolupráci, například na pokračování projektu Umění volá!, u nějž by si jeho autoři v ideálním případě představovali, aby se každé dva roky zopakoval pod patronátem jedné ze zúčastněných škol a vystřídal tak postupně všechny zapojené regiony. Pokud dosáhne toho, že učitelky a učitelé výtvarné výchovy budou schopni ve svých hodinách s dětmi diskutovat nad otázkou, kdo je umělec a jak se jím stát, lze tento projekt považovat za úspěšný.


Daniel Balabán, Štěpán Brož, Martin Cáb, Mariusz Forecki, Daniel Hušťák, Pavel Korbička, Peter Korček, Lukáš Krnáč, Michal Max Mráz, Nela Mayerová, Andrea Mužíková, Filip Nádvorník, Josef Oubrecht, Dita Pepe, David Petráš, Zuzana Rišiaňová, Michaela Rožnovská, Josef Schorm, Lucie Schubertová, Petr Stanický, Jan Stolín, Michaela Thelenová, Adam Turzo, Zuzana Vanišová, Jan Veselý, Klára Vincourová / Umění volá! – FAVU / kurátor: Rostislav Koryčánek / Dům umění města Brna – Dům pánů z Kunštátu / Brno / 5. – 30. 11. 2020

Foto: archiv Dům umění města Brna

Příspěvek Jak se někdo stane umělcem pochází z Artalk.cz

TZ: Filip Lang

$
0
0

Filip Lang / Restart 2015/2020 / Galerie „GꝎZ“ Optika Zlín / Zlín / 7. 12. 2020 – 5. 3. 2021

Galerie „GꝎZ“ Optika Zlín od 7.12. 2020 bude připravena nová výstava FILIPA LANGA, RESTART 2015/2020, obrazy instalace. Setkání s autorem bude včas oznámeno, snad ještě před Vánoci, s využitím venkovních prostor před „GꝎZ“ Optika Zlín.

FILIP LANG

Filip Lang se volně pohybuje nejen v prostoru vytyčeném tradiční malbou, experimentuje také s grafikou, akvarelem a dalšími technikami. Jeho tvorbu v počátcích významně ovlivnila díla akademického malíře Svatopluka Slovenčíka a také tvorba grafika, fotografa a malíře Zdeňka Macháčka. V období let 2009-2014 se do jeho práce otisklo okolí jeho ateliéru v bývalém továrním areálu Svit Zlín. Industriální prostředí továrního komplexu se po krajinných a přírodních motivech stalo další přirozenou součástí jeho výtvarného světa. Od roku 2006 je Lang členem hudebně – vizuálního sdružení Opuka, které mu skýtá možnost prověřovat své výtvarné cesty v rámci multimediálního prostoru. Staticky rámovaná výtvarná díla ožívají v projekcích, prosvětlených light-boxech, a dále zmnožují významy zvukového doprovodu.

Pod značkou Diezweim v omezeném nákladu vydává ručně zpracovávané autorské materiály se zaměřením na tvorbu Opuky. V roce 2017 instaloval v rámci galerijní a muzejní noci světelný modul „Druhý břeh“ v parku na Benešově nábřeží ve Zlíně a v roce 2018 se spolkem Zvěřinec stejný modul postavil v přilehlém parku hostince Pod lipou ve Zlíně. S nástupem roku 2020 v novém ateliéru dokončuje cyklus vrstvených maleb “Ostrovy“, které na sebe nechaly čekat pět let. Nová výstava proto dostává název Restart 2015/2020. Zároveň se věnuje výrobě nové generace prosvětlených boxů, jejichž soubor představí v posunutém termínu na terase 14. budovy KGVUZ (Baťův institut-Krajská galerie výtvarného umění Zlín) bývalého továrního areálu Svit Zlín.

Příspěvek TZ: Filip Lang pochází z Artalk.cz

Lubomír Typlt vo White & Weiss Gallery

do 15. 1. 2021 / Výberové konanie projektový/á koordinátor/ka Galéria J. Kollára

$
0
0

Výberové konanie projektový/á koordinátor/ka Galéria J. Kollára / do 15. 1. 2021

Galéria Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica vyhlasuje výberové konanie na pozíciu PROJEKTOVÝ/Á  KOORDINÁTOR/KA GALÉRIE JOZEFA KOLLÁRA /GaJK/.

Požiadavky na činnosť projektového koordinátora/ky:

– aktualizuje vízie GaJK ako modernej a atraktívnej galérie v otvorenom dialógu s umeleckými združeniami, etablovanými kurátormi a expertmi pod záštitou Galerijnej rady s akcentom na nový, súčasný obsah a formy prezentácie, inovatívne prepájajúci historické umelecké diela a kolekcie s tvorbou súčasných umelcov v kontexte výziev klimatických zmien;

– koordinuje uvádzanie výstavných projektov a ich produkčné zabezpečenie;

– vytvára  obsahový a vizuálny zámer konceptu inovácie stálych expozícií ako exkluzívneho, komplexného a návštevnícky príťažlivého priestoru /v spolupráci s Galerijnou radou a s renomovanými kurátormi/ ako prípravy na architektonickú obnovu objektu galérie;

– koordinuje a tvorí edukačné programy a sprievodné podujatia  výstavných projektov galérie;

– aktívne vyhľadáva a formuje partnerstvá a inovatívne formy spolupráce s inštitúciami a subjektmi z prostredia vizuálneho umenia a iných medziodborových žánrov, s cieľom ich prezentačných aktivít a projektov v galérii – formuje jej polyfónny obsah;

– spolupodieľa sa na výskumných úlohách z odboru výtvarného umenia s akcentom na regionálne i nadregionálne súvislosti kolekcie historického umeleckého fondu múzea, tematizuje inovatívne koncepty súčasných tvorcov;

– spolupracuje s internými a externými kurátormi, autormi a odborníkmi pri príprave nových výstavných projektov zameraných na formovanie a implementáciu nového smerovania galérie;

– tvorí a zabezpečuje podklady na marketingovú komunikáciu zbierkového fondu inštitúcie a aktuálnych výstavných projektov;

-iniciuje akvizičnú činnosť galérie so zreteľom na kontinuitu zbierky a s akcentom na formovanie jej nového smerovania, ktoré bude tematizovať environmentálne témy;

Požiadavky na uchádzača :

1. Vysokoškolské vzdelanie  II. stupňa v oblasti :

–  teória a dejiny umenia,

–  dejiny výtvarného umenia,

–  kulturológia, resp. iné príbuzné disciplíny

2. Znalosť cudzieho jazyka: dobrá komunikačná znalosť anglického jazyka, znalosť ďalších jazykov sú výhodou.

Finančné ohodnotenie :

Plat bude určený podľa zákona 553/2003 Z.z.  O odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov, platová trieda 8  v základnej stupnici platových taríf príloha č. 3.

V prípade záujmu o účasť vo výberovom konaní prosíme o zaslanie podkladov :

1. Žiadosť o zaradenie do výberového konania

2. Životopis

3. Motivačný list

4. Kopia dokladu o dosiahnutom vzdelaní

5. Výpis z registra trestov – nie starší ako 3 mesiace

6. Súhlas so spracovaním osobných údajov

Doklady zašlite na adresu: Slovenské banské múzeum, Kammerhofská 2, 969 01 Banská Štiavnica

Termín doručenie dokladov:  do 15. 1. 2021 do 12.00 hod. do kancelárie riaditeľky Slovenského banského múzea

Bližšie informácie: +421 45 694 9411, mzdy@muzeumbs.skwww.muzeumbs.sk

Příspěvek do 15. 1. 2021 / Výberové konanie projektový/á koordinátor/ka Galéria J. Kollára pochází z Artalk.cz

TZ: Program Galerie Klatovy / Klenová leden 2021

$
0
0

Program Galerie Klatovy / Klenová leden 2021 / Klatovy, Klenová / 7. 12. 2020

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech

Výstava
Do 28. 3. 2021

Voda / Obrazy proměny živlu

Na zápůjčky a spolupráci s významnými galerijními subjekty náročný výstavní projekt představí v dílech umělců od 19. století do současnosti proměňující se pohled na živel, jenž symbolicky představuje nevědomí. Voda jako tekutý, proměnlivý, zanořující a znovu se vynořující živel konvenuje s hlubinně nevědomými složkami psýché, zároveň přeneseně představuje ženský aspekt, a, ač jej často ohrožuje, základně podmiňuje život na naší zemi. V tematických blocích se vedle sebe představí díla klasických krajinářů (Piepenhagen, Chittusi, Radimský, Slavíček), symbolistů (Panuška, Knüpfer, Pirner, Preisler), autorů avantgardy a klasické moderny (Špála, Čapek, Muzika, Procházka, Černý, Šlenger) a současných umělců od nejstarší po mladou generaci (Sopko, Gebauer, Kučerová, Karlíková, Klimeš, Ranný, Blabolilová, Moucha, Trabura, Pastrňák, Faltus, Frank, Hábl, Šubrtová, Polcar, Holcová, Klimentová, Maleček, Véla, Maupicová, Turner), vztahující se k vodnímu tématu z různých úhlů pohledu (živel, symbol, součást krajiny, obživa…). Jsme svědky proměny reflexe vodního živlu, kdy obavy z jeho nespoutanosti v současném umění vystřídají obavy o něj samotný.

Akce

30. 1. 2021, 14:00, Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech

Výtvarná dílna pro děti k výstavě Voda
Inspirováno aktuální výstavou. Tématem je voda – živel ničivý i nezbytný k životu.

Příspěvek TZ: Program Galerie Klatovy / Klenová leden 2021 pochází z Artalk.cz


8. 12. 2020 / Vernisáž výstavy Louskáček – Vánoční Pop-up

$
0
0

Vernisáž výstavy Louskáček – Vánoční Pop-up / Dům umění Ústí nad Labem / Ústí nad Labem / 8. 12. 2020 v 15:00

Zahájení výstavy se uskuteční v úterý 8. 12. 2020 v 15:00 hodin venku před výlohami Galerie 2 Domu umění Ústí nad Labem.

Trvání výstavy: 8. 12. — 19. 12. 2020

Vystavující umělci: Kateřina Houbová • Saša Šliková • Markéta Skalková • Josef Oubrecht • Kateřina Krušková • Kristýna Kopecká • Filip Krampla • Karolína Jeřábková • Lina Skorobogatchenko • Veronika Opatrná • Denisa Peterová • Laura Filáková • Al. Yakubouskaya • Antonín Tomášek • Monika Monsportová • Dominika Pavlíčková a Tereza Novotná • Ilona Dragoeva • Iana Koroleva • Patrik Antczak • Adéla Bierbaumer • Aneta Bendáková • Repete a další.

Živá prezentace umělců i designérů na krátkou dobu bez velkých nákladů. Tak nějak bude vypadat vánoční pop-up market Domu umění Ústí nad Labem, který objevuje a představuje díla i produkty nejen od místních umělců a designérů.

Umělecká díla a designové produkty vybíráme s jediným záměrem — aby ostatním dobře sloužily, dělaly radost a byly ohleduplné vůči přírodě. Za výlohou, online nebo osobně si můžete prohlédnout keramiku, sklo, oblečení, doplňky do bytu, kresby, malby, tisky nebo třeba pokojové rostliny — to vše přinese třetí ročník tradičního prodejního trhu v Domě umění Ústí nad Labem.

Příspěvek 8. 12. 2020 / Vernisáž výstavy Louskáček – Vánoční Pop-up pochází z Artalk.cz

Do výberu vedenia Kunsthalle Bratislava postúpili štyria uchádzači

$
0
0

Do výberu vedenia Kunsthalle Bratislava postúpili štyria uchádzači / Tretie kolo sa uskutoční 17. a 18. decembra 2020

Ministerstvo kultúry pokračuje v otvorených výberových konaniach, v ktorých hľadá najschopnejších odborníkov do čela svojich organizácii. V druhej polovici decembra sa uskutočnia vypočutia kandidátov na riaditeľku alebo riaditeľa Kunsthalle Bratislava (KHB).

Do výberového konania na vedenie tejto inštitúcie prišli kompletné prihlášky od štyroch uchádzačov. Na základe posúdenia životopisov,  projektov, motivačných listov a hĺbkových pohovorov výberová komisia pozvala do tretieho kola všetkých štyroch. Sú to títo uchádzači: Jen Kratochvíl, Nina Vrbanová, Lucia Gavulová a Alena Minns.

Tretie kolo sa uskutoční 17. a 18. decembra 2020 v sídle ministerstva kultúry (MK SR). Bude mať dve časti, neverejné a verejné vypočutie. V rámci neverejného vypočutia výberová komisia každého kandidáta oboznámi s výsledkami kontroly referencií z jeho doterajšej kariéry. Členovia komisie sa tiež môžu pýtať na prax a skúsenosti. Počas následného verejného vypočutia pred výberovou komisiou a verejnosťou predstaví každý uchádzač svoj projekt rozvoja a riadenia KHB. Zároveň odpovie na otázky verejnosti a členov komisie.

Verejnosť si vypočutie pozrie prostredníctvom online prenosu na webovej stránke ministerstva. Podrobnosti o online prenose a o používaní elektronickej aplikácie na kladenie otázok zverejní ministerstvo na svojej webovej stránke v deň verejného vypočutia. Po vypočutí zostaví komisia poradie uchádzačov a odporučí ministerke najvhodnejšieho. Zápisnicu z celého výberového konania aj s odôvodneniami rozhodnutia komisie a tiež záznam z verejného vypočutia zverejní ministerstvo po skončení výberového konania.

Kandidátov na vedenie KHB posúdi 7-členná výberová komisia. Troch členov komisie menovala priamo ministerka, a to Barbaru Brathovú (zástupkyňa ministerky z vecne príslušného organi­začného útvaru MK SR), Karinu Kottovú (externá odborníčka s reputáciou a dlhodobou praxou v oblasti manaž­mentu) a Luciu Kiss (externá odborníčka s reputáciou a dlhodobou praxou v riadení verejnej organizácie, ktorá je rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou mimo oblasti kultúry).

Za personálnu poradkyňu ako externú odborníčku, menovala ministerka na návrh Osobného úradu MK SR Petru Gondžúrovú. Ďalších troch členov výberovej komisie vymenovala ministerka na základe návrhov z externého prostredia. Sú medzi nimi: Erik Vilím (zástupca zamestnancov KHB), Katarína Rusnáková (externý odborník s reputáciou a dlhodobou praxou experta na danú oblasť navrhnutý zástupcami akademického prostredia) a Ivana Rumanová (externý odborník s reputáciou a dlhodobou praxou v oblasti pôsobenia KHB z prostredia nezávislej kultúry navrhnutý riaditeľom Fondu na podporu umenia).

Životopisy uchádzačov o pozíciu riaditeľky / riaditeľa KHB sú zverejnené na https://www.culture.gov.sk/ministerstvo/organizacie-ministerstva/vyberove-konania/vyberove-konanie-kunstahalle-bratislava/. Ministerstvo pozýva odbornú aj širokú verejnosť, aby sa s nimi oboznámili a v prípade záujmu poskytli tiež spätnú väzbu ku kandidátom na e-mailovú adresu: vyber.riaditelkhb@culture.gov.sk.

Ministerstvo kultúry vypísalo výberové konanie na riaditeľku alebo riaditeľa KHB 24. septembra a záujemcovia sa mohli hlásiť do 24. októbra. Riadi sa pravidlami novej ministerskej smernice o výberových konaniach, ktoré garantujú férový, otvorený a transparentný postup.

KHB je od 1. januára tohto roka samostatnou štátnou príspevkovou organizáciou ministerstva kultúry v oblasti súčasného vizuálneho umenia. Osamostatneniu KHB predchádzalo šesť rokov odbornej diskusie a snáh. Od vzniku samostatnej KHB je dočasne poverená jej vedením Nina Vrbanová.

Příspěvek Do výberu vedenia Kunsthalle Bratislava postúpili štyria uchádzači pochází z Artalk.cz

do 31. 12. / Výběrové řízení na koordinátorku/koordinátora doktorského studia na FaVU

$
0
0

Děkan Fakulty výtvarných umění VUT se sídlem v Brně, Údolní 244/53, vypisuje výběrové řízení na obsazení místa akademické/ho pracovnice/pracovníka s pracovním úvazkem 0,5 v doktorském studijním programu Výtvarná umění a umělecký provoz. Výběrové řízení se řídí Řádem výběrových řízení pro obsazování míst akademických, výzkumných a vývojových pracovníků, vedoucích zaměstnanců a dalších pracovních míst na VUT a § 77 zákona č. 111/1998 Sb.

Náplň práce:

  • podíl na výuce v doktorském studijním programu Výtvarná umění a umělecký provoz;
  • koordinace a konzultace tvůrčí a badatelské činnosti doktorandek a doktorandů fakulty;
  • spolupráce na organizaci a administraci doktorského studijního programu;
  • organizace seminářů pro školitele a školitelky doktorského studia;
  • participace na vědecko-výzkumném potenciálu Katedry teorií a dějin umění;
  • podíl na řízení vědy a výzkumu na fakultě.

Nabízíme:

  • prostor pro badatelský rozvoj a další vzdělávání v oboru;
  • možnost zapojit se do tuzemských i mezinárodních výzkumných projektů;
  • možnost podílet se na průběžných úpravách koncepce vzdělávání v oblasti doktorského studia;
  • otevřenost k různým pedagogickým, výzkumným a tvůrčím přístupům;
  • doba určitá s možností prodloužení; pružná pracovní doba;
  • zaměstnanecké benefity (zvýhodněné stravování, příspěvek na penzijní připojištění, zvýhodněné volání, možnost home office ad.).

Očekáváme:

  • VŠ magisterské vzdělání v oblasti umění nebo příbuzném humanitním oboru;
  • min. 2 roky praxe výuky na VŠ;
  • aktivní znalost anglického jazyka;
  • publikační činnost;
  • zkušenost s řešením grantů;
  • morální bezúhonnost.

Přihláška do výběrového řízení musí obsahovat tyto náležitosti a přílohy:

  • jméno, adresa bydliště, kontaktní telefon, e-mail;
  • strukturovaný životopis s přehledem dosavadní pedagogické, publikační, vědecké a/nebo umělecké činnosti;
  • kopie dokladů o nabytí akademických a akademicko-vědeckých titulů;
  • motivační dopis zahrnující návrh koordinačního působení v rámci doktorského studia.

Předpokládaný nástup: únor 2021 (dle dohody).
Pracovní úvazek: 0,5 (s možností budoucího navýšení).
Platové podmínky se řídí vnitřním předpisem VUT.

Informace k doktorskému studijnímu programu FaVU VUT najdete na: https://bit.ly/3kHEYUm.

Přihlášku s uvedenými přílohami zasílejte do 31. prosince 2020 e-mailem, poštou nebo osobním podáním na adresu: Jana di Lenardo, FaVU VUT, Údolní 244/53, 602 00 Brno, dilenardo@favu.vut.cz, tel. 54114 6802. O termínu zasedání výběrové komise (leden) budou uchazeči a uchazečky vyrozuměni do 6. ledna 2021.

Příspěvek do 31. 12. / Výběrové řízení na koordinátorku/koordinátora doktorského studia na FaVU pochází z Artalk.cz

Gabriela Těthalová v Galerii města Pardubic

TOP svět 30. 11. – 6. 12. 2020

$
0
0

Manifesta 15 proběhne v Barceloně a okolí – Stovka nejvlivnějších v uměleckém světě za rok 2020 vyhlášena – Tate Gallery vyhlásila plán propouštění zaměstnanců – Muzeum republiky v Riu de Janeiro bude vystavovat zakázané kultovní sošky – Objevené skalní malby z doby ledové v Kolumbii

1/ Manifesta 15 proběhne v Katalánsku, následující ročník v Německu

Barcelona, Plaça d´Espanya, zdroj: pixabay, dominickvietor

Organizátoři Manifesty, evropského „nomádského“ bienále, potvrdili 3. prosince místo konání přehlídky pro rok 2024. Bude jím španělský separatistický a problematický region Katalánsko. Kromě Barcelony proběhne v dalších deseti městech (Badalona, Cornellà, El Prat de Llobregat, Granollers, L´Hospitalet, Mataró, Sabadell, Santa Coloma de Gramene, Sant Cugat, Terrassa). Toto rozhodnutí vzešlo z posouzení projektu, který byl zaslán městem Barcelona. Podle oficiálního vyjádření publikovaného na stránkách Manifesty souzněla barcelonská nabídka s hlavním posláním přehlídky, kterým je zapojení široké veřejnosti a rozdílných entit do procesu přehodnocování světa v době post-covidové, to vše pomocí kreativních uměleckých strategií. Organizátoři oznámili místa konání s velkým předstihem za účelem zkvalitnění přehlídky a hlubšího promýšlení nových forem. Společně s barcelonským návrhem hodnotili také projekt zaslaný z blíže nespecifikovaného německého města, kde by se měla Manifesta odehrát v roce 2026. Podrobnosti budou zveřejněny na konci prosince tohoto roku. Nejbližší Manifesta nás čeká v roce 2022 v Kosovu. (více The Art Newspaper a Artforum).

2/ V ArtReview vyšel pravidelný žebříček sta nejvlivnějších osobností a uskupení uměleckého světa

Ilustrační snímek z protestu v Baltimoru, 2016, zdroj: wikimedia commons, John Lucia

ArtReview od roku 2002 pravidelně vyhlašuje žebříček nejvlivnějších osobností a uskupení uměleckého světa, mezi jehož největší stálice patří Larry Gagosian (letos se umístil na 29. místě, v letech 2003-2016 většinou v první pětce), nebo Hans Ulrich Obrist (letos na 19. místě, od roku 2010 většinou v první desítce nebo vůbec). Tento rok se v žebříčku nevyskytují nejdražší umělci světa, jako například Gerhard Richter, Damien Hirst nebo Marina Abramović. Ai WeiWei se umístil na 69. příčce, úplně vypadl Pierre Huyghe, jenž byl v minulém roce na třináctce. V žebříčku není a nikdy nebyl jediný zástupce či zástupkyně České republiky. Zatímco v prvních ročnících převažovali muži a tento nepoměr byl postupem doby vyvažován, letos jednoznačně vedou umělecké aktivistické kolektivy. Na první příčce je proto největší skokan roku, hnutí Black Lives Matter. Hned na dvojce kolektiv ruangrupa, následuje Felwine Sarr s Bénédicte Savoy nebo #MeToo. Forensic Architecture, jehož zakladatel Eyal Weizman byl v roce 2019 na osmnáctce, se umístilo na 14. pozici. Žebříček, jenž je ještě stále orientován spíše západním směrem, popřípadě pouze výběrově zahrnuje nejvýraznější osobnosti Afriky nebo Číny (země střední Evropy nebo bývalého socialistického bloku jsou trvale přehlíženy – výjimkou je letošní zařazení Hajnalky Somogyi, zakladatelky budapešťského OFF-Bienále na místě 96, jež působila v Ludwigově muzeu nebo v Trafu v Budapešti), tak konečně reflektuje tendenci posledních let, kdy je upřednostňována spíše týmová práce před individuální praxí.

3/ Tate Gallery vyzvala své zaměstnance a zaměstnankyně, aby zvážili dobrovolný odchod

Pohled na Tate Modern, Londýn, 2007, zdroj: wikimedia commons, Bernard Gagnon

V souvislosti s covidem-19, díky němuž byla Tate Gallery, stejně jako mnoho ostatních, celých šest měsíců v tomto roce uzavřena, přišlo vedení instituce s propouštěcím plánem, jenž se má týkat až 120 zaměstnaneckých pozic, což je zhruba 12% z celkového počtu zaměstnanců. Jedna z nejdůležitějších evropských galerií moderního a současného umění by tím měla ušetřit až 4,8 mil. britských liber. Vedení galerie v čele s ředitelkou Marií Balshaw vyzvalo všechen personál, aby dobrovolně zvážili svůj odchod nebo redukci pracovního úvazku. Apel platí zejména na možnosti předčasného důchodu, pauzy a odpočinku v kariéře. Tato výzva přišla až v poslední řadě po několika zásadních omezeních provozu. Pokud se nesetká s úspěchem, Balshaw nevylučuje větší nucené propouštění v roce 2021, které by však dle jejích slov mělo být rovnoměrné vzhledem ke všem oddělením, a tím co nejspravedlivější. Tate očekává propad až 56 mil. britských liber, což je důvod těchto nepopulárních kroků, k nimž se uchýlily i jiné britské instituce (viz článek Hany Janečkové, The Art Newspaper, Artforum).

4/ Museu da Republica v Riu de Janeiro bude vystavovat kultovní předměty dříve zakázaných náboženských skupin

Umbandské sošky Pretos-velhos, zdroj: wikimedia commons, Junius

Po třech letech úsilí poputují do brazilského Museu da Republica v Riu de Janeiro předměty související s praktikováním dříve zakázaných synkretických afro-brazilských náboženství  Kandomble nebo Umbanda, které jednotlivým komunitám zabavila brazilská policie v letech 1889-1945 a dodnes byly součástí policejních depozitářů. Během brazilské první republiky a Vargasovy éry byla tato náboženství utlačována s odůvodněním, že jde o šamanismus a černou magii. V roce 2017 vzniklo hnutí Liberte Nosso Sagrado, jehož cílem bylo navrácení těchto kultovních předmětů a jejich následná prezentace v muzeu. Mezi tyto předměty patří například světící kameny, atabaque bubny, hliněné postavy Exu (duch posla), vúdú panenky, keramické sošky sv. Jiří nebo japonské medaile. Již z tohoto výčtu je patrné, že zmíněné skupiny využívaly širokou škálu prostředků a motivů z různých náboženství celého světa. Andre Angulo, kurátor muzea v Riu de Janeiro, jenž má kolekci od září tohoto roku na starosti, popsal pro The Art Newspaper problémy, které nyní nastávají během odborné přípravy expozice, kterou konzultuje s představiteli náboženských obcí. Těm se například nelíbí, aby byly předměty restaurovány, nebo nesouhlasí se způsobem jejich umístění. Expozice, která bude tématizovat politický útlak, ale i podněcovat k náboženské toleranci, by měla být podle Anguly otevřena v listopadu příštího roku.

5/ Nově objevené skalní malby v Kolumbii z doby ledové

Skalní útvar, kde byly nalezeny prehistorické malby, zdroj: wikimedia commons, Julian Ruizp

V centrální části Kolumbie zvané Serranía La Lindosa byly objeveny kilometry exteriérových skalních maleb, jejichž stáří vědci odhadují na 12 500 let. Na značně stylizovaných a místy geometrizujících malbách dochovaných v okrových a červených pigmentech se nacházejí výjevy lovu a zvěře. Mnohé zobrazené druhy jsou již pochopitelně vyhynulé, a proto malby, které jsou místy až překvapivě detailní, slouží také jako vizuální pramen pro poznání paleozoologů. Mezi zobrazenými zvířaty se objevuje paleolama, koně, obří lenochodi, mastodonti, tapíři, opice, želvy, krokodýli nebo netopýři. Jeden z nejrozsáhlejších novodobých objevů prehistorických maleb, jejichž původci nejsou známi, byl učiněn již před rokem, avšak následně pečlivě utajován z důvodů ochrany tohoto naleziště. Vzácná památka vznikla ještě před vznikem amazonského pralesa, jenž jí nyní obklopuje a díky němuž zůstala doposud ukryta. Britská televizní stanice BBC 4 připravila dokument s názvem Jungle Mystery: Lost Kingdoms of the Amazon, v němž se nástěnné malby objeví a jehož první díl měl premiéru v sobotu, 5. prosince.  (více zde)

Příspěvek TOP svět 30. 11. – 6. 12. 2020 pochází z Artalk.cz

TS: Ján Viazanička

$
0
0

Ján Viazanička / Krajina stredu / Kurátorka: Zuzana L. Majlingová / Stredoslovenská galéria / Banská Bystrica / 11. 12. 2020

Názov výstavy: Krajina stredu

Fotografie: Ján Viazanička

Textovo-grafická intervencia: Milan Zvada

Architektonické a grafické riešenie: Peter Liška

Kurátorka: Zuzana L. Majlingová

Rezidencie fotografa: Periférne centrá, o. z., Kultúrne centrum Škôlka v Dúbravici

Technická realizácia: Peter Liška, Alžbeta Lišková, Ján Viazanička, Matej Lukáč a výstavné oddelenie Stredoslovenskej galérie

Krajina stredu je otvorený cyklus dokumentárnych fotografií Jána Viazaničku, ktorými už niekoľko rokov systematicky mapuje mikroregión Severného Podpoľania, kam patria obce Dúbravica, Poniky, Ponická Huta, Čerín, Čačín, Hrochoť, Horná a Dolná Mičiná a ďalšie stredoslovenské obce. Lokalita je špecifická geograficky – prírodná chránená oblasť Poľana, množstvom významných historických pamiatok sakrálnej a svetskej architektúry stredoveku a bohatým folklórnym dedičstvom. Viazanička sa však nezameriava na miestopisné záznamy známeho kultúrneho dedičstva, naopak, skúma región okom dokumentárneho fotografa, ktorého viac zaujíma súčasná vizuálna podoba lokality ako jeho cenená kultúrna minulosť. Osobným spoznávaním prostredia a ľudí, ktorí v ňom žijú, a postupným zbieraním fotografických záberov zachytáva obraz aktuálne živej a žitej reality slovenského vidieka.

Charakteristiky pojmov ako vidiecke, rurálne sa v odbornej literatúre objavujú v rôznych súvislostiach, pričom k najstarším patrí urbánno-rurálne porovnávanie a z neho vyplývajúca idealizácia vidieka. Vykonštruovaná idealizácia rurálneho, spojená s nostalgiou za strácajúcim sa svetom vidieckej homogenity a tradície, sa v minulosti premietala aj do umeleckej tvorby. Od polovice 19. storočia prevažovala v slovenskej literárnej tvorbe, tvorila jeden zo silných prúdov výtvarnej moderny monumentalizujúcej „slovenský mýtus“, predovšetkým v tvorbe Martina Benku a uplatnila sa aj v etnograficky a sociálne-humanisticky orientovanej dokumentárnej fotografii 20. storočia, v tvorbe Karola Plicku či Martina Martinčeka. Nastupujúce generácie dokumentárnych fotografov stratili o tému vidieka záujem takmer úplne. V masovom strednoprúdovom diskurze prevládol trend idealizácie vidieka, kultúry a hodnôt s ním spojených a prežíva v rôznych podobách komercionalizácie a politického zneužívania dodnes.

Ambíciou výstavy Krajina stredu je preto prispieť ku kritickému skúmaniu nášho vnímania vidieka aj prostredníctvom súčasnej dokumentárnej fotografie Jána Viazaničku, ktorá pripomína a obnovuje záujem o rurálnu tému v retro čiernobielej, no obsahovo aktualizovanej realizácii. Zaznamenáva koncepty prežívania rurálneho v dnešnej spoločnosti a pokúša sa hľadať odpovede na otázky: Aká je podoba súčasnej vidieckej kultúry a identity, a čo v súčasnom diskurze rurálne a ruralita vlastne znamená?

Jednotlivé fotografie boli z rozsiahleho dokumentárneho cyklu kurátorkou selektované a na výstave komponované takým spôsobom, aby vytvárali tematické a asociatívne polia, ktoré referujú k širším sociokultúrnym fenoménom. Tie môže divák odčítať z bizarno-satirickej epiky fotografických záberov kombinovaných s konceptuálnejšie strohejšími pozorovaniami Jána Viazaničku a ich vzájomných vzťahov, ako aj z textovo-grafických intervencií Milana Zvadu, ktoré vstupujú do priestoru architektúry výstavy v podobe krížoviek. Ironicky zvolený krížovkársky žáner je naplnený intelektuálnym obsahom reflektujúcim vystavené fotografie v globálnejšom kontexte, odhaľujúcom naše zaužívané predstavy a stereotypy nielen o vidieku samotnom.

Zuzana L. Majlingová

Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Výstavu, sprievodné aktivity z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Příspěvek TS: Ján Viazanička pochází z Artalk.cz

Skončil PAF 2020 a Jiné vize zná své vítěze, výběr z programu bude k vidění do konce týdne

$
0
0

Mezinárodní Přehlídka filmové animace a současného umění – PAF Olomouc s podtitulem Domino během prodlouženého víkendu představila více než čtyři desítky živě přenášených programových bloků. Přesunem dramaturgie do online prostředí spolu s výstavami ve veřejném prostoru města se tak organizátoři vyrovnali se situací způsobenou pandemií. S programovými kameny festivalu si však diváci můžou hrát ještě týden: kurátorovaný výběr programu bude v rámci dočasné video-on-demand (VOD) platformy PAF Home přístupný od 8. 12. do 13. 12. 2020 na webu festivalu.

Slavnostní zakončení přehlídky PAF proběhlo v režii Televize Estráda. Foto: Jaromír Pražák

Do konce tohoto týdne uvede VOD platforma PAF Home na festivalovém webu (2020.pifpaf.cz) ke zhlédnutí přes 100 filmů v rámci kurátorsky připravených pásem a také výběr online programu festivalu, který byl živě streamovaný v průběhu uplynulého víkendu. K vidění tu budou jedinečné projekty, které vznikaly exkluzivně přímo pro PAF – např. audiovizuální performance britského dua Lol K, meditativní videoesej Greenery od belgického producenta ssalivy, nová performance experimentálního divadla D’epog PES VZOR PÁN, hudební a zvukové sety umělců a hudebníků (mj. Relax Kevin, New Magic Media a Romana Štětiny), jedinečná série rozhovorů mezi rostlinami z olomouckých skleníků a experimentálními filmy, jejichž koncepci pro PAF připravila německá kurátorka Suza Husse, nebo performance radikálního loutkového tělesa Televize Estráda. Zpřístupněné tu budou také výběry filmů v rámci projektu 100 let československé animace – mezi desítkami snímků se tu objevují díla Jana Švankmajera, Břetislava Pojara, Jiřího Trnky a dalších. Diváci tu najdou ale také kompletní záznam listopadového streamovaného festivalu PAF London. Platforma PAF Home bude přístupná pro držitele online vstupenky v ceně 199 Kč.

„Rádi bychom dali příležitost zhlédnout program i těm, kteří to v době festivalu nestihli. Nabídneme rozšířenou verzi filmového programu a více než polovinu zaznamenaných diskusí a performancí – tento program bude možné vidět kdykoliv na festivalovém webu ve video-on-demand sekci PAF Home až do 13. prosince,“ říká k další fázi projektu programový ředitel PAFu Martin Mazanec. „Termín třetí adventní neděle jsme nezvolili náhodou, tento den totiž proběhne poslední letošní živě streamovaný festival z naší produkce – PAF New York, dodává Mazanec.

V jediné soutěžní sekci PAFu Jiné vize CZ 2020 získalo hlavní cenu video Don’t Be Dam(n) Štěpána Krahulce, Fanny Chaiyarach a Davida Střelečka. Zvláštní uznání poroty získal Tomáš Kajánek za film Take a Little Peep, cenu diváků si odnesl Lukáš Prokop za video Whispers Divulging. Jiné vize CZ se zaměřují na umění pohyblivého obrazu na pomezí videoartu, experimentálního filmu a animace. Videa desítky finalistů a finalistek letošního ročníku je možné až do 13. prosince 2020 zhlédnout v rámci online výstavy, kterou připravili kurátoři letošního ročníku Lumír Nykl a Tina Poliačková ve spolupráci s umělcem a grafickým designérem Olbramem Pavlíčkem.

„Zaujala nás soudržnost kolektivního autorství uprostřed své vlastní rozpolcenosti nad postapokalyptickým světem, který je v tomto díle vykreslen. Zobrazení kolektivní hybridity a lidské živočišnosti ponechává důraz na technologii jako na daný fakt, což je jedno z klíčových témat během současné pandemie, a zároveň i stav setkání této poroty,“ okomentovali vítězné dílo Don’t Be Dam(n) členové poroty.

Pokračují také výstavy současného umění. V olomoucké Galerii XY lze zhlédnout postapokalyptickou výstavu and suddenly the apparition was gone, long gone Natálie Trejbalové, ve Vitríně Deniska je k vidění instalace Barbory Kleinhamplové Přetížení, v Galerii 9:16pm Muzea umění v Olomouci Observations I Jacoba Bromse Engbloma a jeho další projekt Sticks and Stones najdete v online ScreenSaverGallery (http://screensaver.metazoa.org/).

Příspěvek Skončil PAF 2020 a Jiné vize zná své vítěze, výběr z programu bude k vidění do konce týdne pochází z Artalk.cz


10. 12. 2020 / Streamovaná vernisáž výstavy Adolf Loos: Světoobčan

$
0
0

Streamovaná vernisáž výstavy Adolf Loos: Světoobčan / Národní technické muzeum / Praha / 10. 12. 2020 v 17:00

Výstava pořádaná u příležitosti 150. výročí narození československého architekta Adolfa Loose má připomenout osobnost, dílo a základní ideje tvorby tohoto světově uznávaného architekta, jehož odkaz je stále aktuální a inspirující. Ačkoliv se Loos sám za architekta nepovažoval, jeho názory, a především dílo ovlivnilo a stále ovlivňuje generace architektů po celém světě.

Program komponované streamované vernisáže:
Moderuje: Mgr. Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea

První část streamované vernisáže od 17:00:

17: 00 Úvodní slovo ke 150. výročí narození Adolfa Loose a k výročnímu „Domácímu koncertu z Müllerovy vily“
17:06 „Domácí koncert“ – Bennewitzovo Kvarteto – Müllerova vila

Program koncertu:

L. Janáček – Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“
2. věta – Adagio, Piu mosso, Vivace
A. Dvořák – Smyčcový kvartet č. 12 F dur op. 96 „Americký“
2. věta – Lento
Erwin Schulhoff – Pět kusů pro smyčcové kvarteto
4. věta – Alla Tango milonga
5. věta – Alla Tarantella

17:28 Uvedení dokumentu „Můj nejkrásnější dům“ – Karel Ksandr
17:30 Dokument „Můj nejkrásnější dům“ – dokument Muzea hl. m. Prahy o rekonstrukci a významu Müllerovy vily v Praze – Střešovicích

Druhá část streamované vernisáže od 18:00:

Hudební program: Karolína Cingrošová Žmolíková Caroline on Broadway – 3 písně E. Korngolda a 2 od G. Gershwina.

18:00 Hudební zahájení vernisáže – Karolína Cingrošová Žmolíková
18:03 Uvedení streamu vernisáže z NTM – Mgr. Karel Ksandr, generální ředitel NTM
18:06 Hudební vstup – Karolína Cingrošová Žmolíková
18:09 Přímý přenos z výstavy v NTM – moderuje Mgr. Karel Ksandr a hovoří: PhDr. Zuzana Strnadová – ředitelka MMP, Ing. Arch. Naděžda Goryczková – ředitelka NPÚ, Mgr. Maria Szadkowska
18:21 Hudební vstup – Karolína Cingrošová Žmolíková
18:24 Přání od patronů výstavy – moderuje Karel Ksandr
18:34 Rok Adolfa Loose – slovo k odkazu architekta a jeho výročí – moderuje Karel Ksandr
18:43 Hudební vstup – Karolína Cingrošová Žmolíková
18:46 Komentovaná prohlídka výstavy ADOLF LOOS SVĚTOOBČAN – Mgr. Maria Szadkowska a Ing. Arch. Petr Krajči
18:56 Hudební vstup – Karolína Cingrošová Žmolíková
19:00 Konec komponované vernisáže

Příspěvek 10. 12. 2020 / Streamovaná vernisáž výstavy Adolf Loos: Světoobčan pochází z Artalk.cz

TZ: Marek Meduna

$
0
0

Marek Meduna / Motivy / kurátor: Leszek Wojaczek / Galerie Kaple / Valašské Meziříčí / 2. 12. 2020 – 29. 11. 2021

Marek Meduna vábí prostřednictvím voňavého sena a pomocí vystavených artefaktů vtahuje do tajů nejasností

Ucelená expozice Marka Meduny v meziříčské Galerii Kaple je zároveň poslední výstavou tohoto roku. Dotýká se tématu zrození, poukazuje na spletitost lidského porozumění a kladené překážky cestou životem. Výstava Motivy potrvá do 29. ledna 2021.

Tvorba Marka Meduny se často dotýká podstaty uměleckých médií a stejně tak ukazuje spletitosti lidského porozumění a pravidel. Jeho výstava v galerii Kaple je sochařská, instalační, mírně side-specifická, propojená s obrazy a kresbami, které se pohybující na pomezí učebnicové kresby a karikujícím kresleným vtipem.

Středobodem celé výstavy jsou řetězy, které spoutávají živou hmotu sena do jakési „pavučiny“, pasti, v niž nalezneme nakladená vajíčka, jež symbolizují počátek všeho, počátek zrození putování i nástrahy samotného bytí. Prostřednictvím skrytých symbolů jsme vtaženi do detektivního pátrání, pronikneme postupně do tajů nejasností, překážek a pastí, které celou výstavu provázejí. Valašské Meziříčí „Výstava je postavena na kresbách, které jsou v podstatě významovou hrou mezi protagonistou a antagonistou. Z kreseb jsou odvozeny další artefakty, které mají symbolický význam a většinou něco propojují, rozdělují či spojují. Všechny tyto objekty mohou znázorňovat symboly cest, díky nimž člověk mapuje svět a okolí,“ uvádí Marek Meduna.

Spletitost řetězů a oček můžeme chápat jako metaforu k rybářské či internetové síti. Větvě umístěné nad vědrem, v němž je usazeno lité olovo v odpařujícím se solném nálevu, mají zase alchymistický podtext. Trn uprostřed obrazu, je vlastně nenápadným epicentrem všeho dění, je chápán ve smyslu pasti a zároveň jsou dané obraz obohaceny o „nesmyslné“ čáry odkazující na vystavené kresby.

„Zároveň mě baví určitý stupeň nejasnosti. Ne vše je zde úplně zřejmé. Ve světě se nachází spousta struktur, které myšlenkově přenášíme do dalších oblastí. A na tomto faktu je postavena celá výstava,“ dodává autor výstavy.

Marek Meduna (1973) je výrazným autorem ve středoevropském kontextu, bývalý člen skupiny Rafani a současně působí jako vedoucí Ateliéru malířství IV na Akademii výtvarných umění v Praze.

Výstavu v meziříčské Galerii Kaple bude možné zhlédnout do 29. ledna 2021 ve všední dny mimo pondělí od 9 do 17 hodin a o víkendu od 13 do 17 hodin. Více informací naleznete na stránkách www.kzvalmez.cz.

Příspěvek TZ: Marek Meduna pochází z Artalk.cz

TZ: Design nezastavíš, říká výstava mezinárodní soutěže Best in Design 2020

$
0
0

Design nezastavíš, říká výstava mezinárodní soutěže Best in Design 2020 / Zlín / 8. 12. 2020

Mezinárodní soutěž Best in Design v rámci Zlin Design Weeku už 11 let podporuje mladé designéry – a to i v době kultuře nepřející. Společně s přihlašováním do dalšího ročníku této soutěže se totiž otevírá i unikátní virtuální výstava vítězů a finalistů z roku 2020. Otevřeno bude 24 hodin denně od 8. 12. 2020 do 31. 1. 2021! 

Soutěž Best in Design poprvé odstartovala v roce 2010 a od té doby podporuje designéry do 30 let z celého světa. Kromě finanční podpory zajišťuje začínajícím tvůrcům i kontakt s profesionály, zpětnou vazbu a mediální podporu. Soutěž je nedílnou součástí Zlin Design Weeku, který každý rok v květnu promění Zlín v nevšední město plné designu. Více informací o festivalu najdete na www.zlindesignweek.com.

Za tu dobu však nikdy nevznikla výstava podobného formátu – a to dokonce v kontextu celé české kulturní scény. Netradiční koncept využívá prostředí Mozilla Hubs v takovém rozsahu vůbec poprvé a kromě vystavení exponátů ve virtuálním prostředí umožňuje návštěvníkům vzájemně interagovat. Prostřednictvím svých avatarů spolu mohou vzájemně konverzovat i sdílet obsah. Vyzkoušet to můžete sami na https://bit.ly/BiDTop30.

Návštěvníky čekají ukázky prací 29 finalistů z oděvního, průmyslového, produktového, grafického či digitálního designu. „Originalita a míra inovativnosti, např. využití nové technologie, nebo materiálu. Funkční hledisko, ergonomie, uživatelský komfort, bezpečnost, snadná údržba, ekologická stránka. Estetická kvalita, symbolický a emocionální obsah a v neposlední řadě celková úroveň zpracování a potenciál uvedení do výroby,“ popisuje kritéria, která porotci během výběru hodnotili, Ladislav Škoda, šéfdesignér firmy Tescoma.

V netradičním prostoru si návštěvníci mohou prohlédnout například práce designérky Nikoly Mikulecké, která porotu zaujala netradičním návrhem pivní pípy, nebo Lukase Keysella s jeho návrhem univerzálního světového jazyka. Nebude však chybět ani kolekce During the Sunset Milana Flíčka, absolutního vítěze soutěže. Jeho práce do výstavy přenese inspiraci výročím 100 let republiky a jejími významnými osobnostmi.

„Do soutěže jsem se přihlásil kvůli tomu, že mi přijde velmi dobrý nápad podporovat mladé umělce, kteří to potřebují. Též mne zaujal její koncept a zpracování. Myslím, že je důležité sdílet svou tvorbu a tím pádem mít šanci spolupracovat, a setkat se tak s inspirativními lidmi,“ dělí se o své zkušenosti s Best in Design Milan Flíček.

Jedním z podnětů, které stály za zrodem výstavy, bylo právě vytvoření prostor, kde se budou moci designéři, porotci, partneři i návštěvníci vzájemně potkávat. Tyto plány však narušila další vlna pandemie, a tak se začalo pracovat na jiných formátech s postupně se měnícími opatřeními.

Celý proces přípravy byl časově velmi náročný a organizační tým narážel na určité, především technické, limity. Všechny modely a obrázky musí být upraveny tak, aby byly co nejefektivnější a využívaly co nejméně dat. Je potřeba mít perfektně zpracované podklady a celé prostředí optimalizovat pro mobilní zařízení.

Nakonec se však ukazuje, že i řešení, která nejsou spjata s fyzickým prostředím přináší řadu nových výzev, nápadů a příležitostí. Mezinárodní soutěž tak má totiž i zcela mezinárodní formát výstavy – můžete ji navštívit z Prahy, New Yorku i Singapuru, kdykoliv se vám bude chtít.

Příspěvek TZ: Design nezastavíš, říká výstava mezinárodní soutěže Best in Design 2020 pochází z Artalk.cz

TZ: PAF Olomouc 2020: skončil čtyřdenní stream a soutěžní sekce Jiné vize zná vítěze. Kurátorovaný výběr z programu bude k vidění už jen týden

$
0
0

PAF Olomouc 2020: skončil čtyřdenní stream a soutěžní sekce Jiné vize zná vítěze. Kurátorovaný výběr z programu bude k vidění už jen týden / Olomouc / 8. 12. 2020

Mezinárodní Přehlídka filmové animace a současného umění – PAF Olomouc s podtitulem Domino během prodlouženého víkendu představila více než čtyři desítky živě přenášených programových bloků. Přesunem dramaturgie do online prostředí spolu s výstavami ve veřejném prostoru města se tak organizátoři vyrovnali se situací způsobenou pandemií. S programovými kameny festivalu si však diváci můžou hrát ještě týden: kurátorovaný výběr programu bude v rámci dočasné video-on-demand (VOD) platformy PAF Home přístupný od 8. 12. do 13. 12. 2020 na webu festivalu.

Do konce tohoto týdne uvede VOD platforma PAF Home na festivalovém webu (2020.pifpaf.cz) ke zhlédnutí přes 100 filmů v rámci kurátorsky připravených pásem a také výběr online programu festivalu, který byl živě streamovaný v průběhu uplynulého víkendu. K vidění tu budou jedinečné projekty, které vznikaly exkluzivně přímo pro PAF – např. audiovizuální performance britského dua Lol K, meditativní videoesej Greenery od belgického producenta ssalivy, nová performance experimentálního divadla D’epog PES VZOR PÁN, hudební a zvukové sety umělců a hudebníků (mj. Relax Kevin, New Magic Media a Romana Štětiny), jedinečná série rozhovorů mezi rostlinami z olomouckých skleníků a experimentálními filmy, jejichž koncepci pro PAF připravila německá kurátorka Suza Husse, nebo performance radikálního loutkového tělesa Televize Estráda. Zpřístupněné tu budou také výběry filmů v rámci projektu 100 let československé animace – mezi desítkami snímků se tu objevují díla Jana Švankmajera, Břetislava Pojara, Jiřího Trnky a dalších. Diváci tu najdou ale také kompletní záznam listopadového streamovaného festivalu PAF London.

Platforma PAF Home bude přístupná pro držitele online vstupenky v ceně 199 Kč.

„Rádi bychom dali příležitost zhlédnout program i těm, kteří to v době festivalu nestihli. Nabídneme rozšířenou verzi filmového programu a více než polovinu zaznamenaných diskusí a performancí – tento program bude možné vidět kdykoliv na festivalovém webu ve video-on-demand sekci PAF Home až do 13. prosince,“ říká k další fázi projektu programový ředitel PAFu Martin Mazanec. „Termín třetí adventní neděle jsme nezvolili náhodou, tento den totiž proběhne poslední letošní živě streamovaný festival z naší produkce – PAF New York,“ dodává Mazanec.

V jediné soutěžní sekci PAFu Jiné vize CZ 2020 získalo hlavní cenu video Don’t Be Dam(n) Štěpána Krahulce, Fanny Chaiyarach a Davida Střelečka. Zvláštní uznání poroty získal Tomáš Kajánek za film Take a Little Peep, cenu diváků si odnesl Lukáš Prokop za video Whispers Divulging. Jiné vize CZ se zaměřují na umění pohyblivého obrazu na pomezí videoartu, experimentálního filmu a animace. Videa desítky finalistů a finalistek letošního ročníku je možné až do 13. prosince 2020 zhlédnout v rámci online výstavy, kterou připravili kurátoři letošního ročníku Lumír Nykl a Tina Poliačková ve spolupráci s umělcem a grafickým designérem Olbramem Pavlíčkem.

„Zaujala nás soudržnost kolektivního autorství uprostřed své vlastní rozpolcenosti nad postapokalyptickým světem, který je v tomto díle vykreslen. Zobrazení kolektivní hybridity a lidské živočišnosti ponechává důraz na technologii jako na daný fakt, což je jedno z klíčových témat během současné pandemie, a zároveň i stav setkání této poroty,“ okomentovali vítězné dílo Don’t Be Dam(n) členové poroty.

Pokračují také výstavy současného umění. V olomoucké Galerii XY lze zhlédnout postapokalyptickou výstavu and suddenly the apparition was gone, long gone Natálie Trejbalové, ve Vitríně Deniska je k vidění instalace Barbory Kleinhamplové Přetížení, v Galerii 9:16pm Muzea umění v Olomouci Observations I Jacoba Bromse Engbloma a jeho další projekt Sticks and Stones najdete v online ScreenSaverGallery (http://screensaver.metazoa.org/).

Příspěvek TZ: PAF Olomouc 2020: skončil čtyřdenní stream a soutěžní sekce Jiné vize zná vítěze. Kurátorovaný výběr z programu bude k vidění už jen týden pochází z Artalk.cz

TZ: Bold Gallery představí Sidewinding Jakuba Tytykala

$
0
0

Bold Gallery představí Sidewinding Jakuba Tytykala / Praha / 8. 12. 2020

Holešovická Bold Gallery po vynucené pauze ve středu startuje s novou energií. Speciálně pro ni připravil nositel ceny Art Prague Young Award malíř Jakub Tytykalo výstavu svých obrazů z posledních dvou let, která jeho dříve „zemitá“ plátna vůbec poprvé představí v plné barevnosti a k tomu v premiéře ukáže i několik autorských objektů. Název projektu Sidewinding se vztahuje k plazům. Jde o zvláštní pohyb hadů v tekutých píscích pouští, kdy se plazí vpřed pomocí bočních smyček. Podobně využívá různých nepřímých cest a netypických tvůrčích postupů i Jakub Tytykalo, aby nakonec došel k výsledku, který je výrazný, emocionálně silný, čitelný, ale přesto si zachovává tajemství. „Svůj unikátní způsob malby vystavěl na konstrukční kresbě, sochařském vnímání tvaru a v poslední době i vlepovaných fotografiích na způsob koláže. Také současný výraz buduje oklikou přes avantgardní a modernistickou vizuální zkušenost a nebojí se ani klasických témat. Na naší scéně představuje hodně výjimečnou individualitu,” vysvětluje kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

Výstavu Sidewinding Jakuba Tytykala v holešovické Bold Gallery na adrese U Měšťanského pivovaru 6a v Praze 7 je možné navštívit, pokud to situace bude umožňovat, od 8. prosince 2020 do 30. ledna 2021. Více informací na www.boldgallery.art a www.facebook.com/boldgalleryprague/.

„Jakub Tytykalo je velmi zajímavý solitér, který programově stojí mimo hlavní proudy současné domácí výtvarné scény, a rozhodně stojí za zvýšenou pozornost,“ potvrzuje zakladatel Bold Gallery a majitel aukčního domu Arcimboldo Oldřich Hejtmánek a doplňuje: „Jeho tvorba evokuje nadčasové kvality možná i proto, že u něj najdeme silnou, ovšem nikdy popisnou, ale vždy originálně zpracovanou inspiraci surrealismem či kubismem.” Expozice se soustředí na proces proměny střídmé barevnosti v uvolněný kolorismus, a to v míře, jaká u autora nemá obdoby. Poprvé vystavované objekty malby prostřednictvím dekonstrukce plošných plánů převádějí do prostorové formy. „Hlavním tematickým svorníkem výstavy je tentokrát mytologie, ale ať už se jedná o tu starověkou či osobní, i v tomto případě jde o autorskou reinterpretaci původních vzorů, přičemž hadí křivky ani náznaky jemných písečných dun v ní nescházejí,” dodává k obsahu výstavy kurátor Radek Wohlmuth.

Jakub Tytykalo, šestatřicetiletý rodák ze slovenské Myjavy, absolvoval v letech 2005-2008 Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. V letech 2008-2014 vystudoval Akademii výtvarných umění, kde prošel ateliéry grafiky Jiřího Lindovského, kresby Jiřího Petrboka a školou sochařství Jaroslava Róny. V roce 2013 byl na stáži na Universidad Complutense ve španělském Madridu. Zúčastnil se více než dvaceti výstav v Česku, Švýcarsku, USA a Belgii. Je nositelem ceny Art Prague Young Award, určené umělcům do 35 let

Příspěvek TZ: Bold Gallery představí Sidewinding Jakuba Tytykala pochází z Artalk.cz

Viewing all 18668 articles
Browse latest View live